Rosja: Rozpoczął się spis ludności

PAP |

publikacja 14.10.2010 12:49

W Rosji rozpoczął się w czwartek powszechny spis ludności. Do 25 października ankieterzy Federalnej Służby Statystyki Państwowej (Rosstat) chcą przepytać wszystkie osoby, mieszkające na terytorium całego kraju, w tym bezdomnych i cudzoziemców.

Poprzedni taki spis ludności w Federacji Rosyjskiej przeprowadzono w 2002 roku. Był to zarazem pierwszy spis po rozpadzie ZSRR. Ostatnie takie przedsięwzięcie w Związku Radzieckim odbyło się w 1989 roku.

Na tegoroczny spis rząd przeznaczył 17 mld rubli (570 mln dolarów). Koszty przepytania jednej osoby wyniosą więc około 4 dolarów. W USA - dla porównania - wynoszą 50 USD na osobę.

Federalna Służba Statystyki Państwowej utworzyła 458,5 tys. obwodów spisowych. Przeszkoliła 616 tys. ankieterów, głównie studentów. Każdy z nich ma za zadanie przepytać do 400 osób.

Obywatele Rosji są proszeni o informacje dotyczące m.in. ich narodowości, sytuacji rodzinnej, wykształcenia, znajomości języków obcych i źródeł utrzymania. Osobno są proszeni o odpowiedzi na pytania o swoje mieszkania i inne nieruchomości. Cudzoziemcy, w tym nielegalni imigranci, są pytani m.in. o wiek, cel przyjazdu i okres zamieszkiwania na rosyjskim terytorium.

Ankiety są anonimowe. Mimo to wielu Rosjan, wciąż pamiętających czasy komunistyczne, kiedy to formularze spisowe często trafiały także do tajnych służb, z nieufnością odnosi się do tego przedsięwzięcia.

Władze zapewniają, że spis jest im potrzebny wyłącznie do kształtowania polityki społeczno-gospodarczej. Minister zdrowia i rozwoju społecznego Tatiana Golikowa podkreśliła, że wyniki spisu z 2002 roku miały decydujące znaczenie przy opracowywaniu regionalnych programów socjalnych.

Przed oficjalnym rozpoczęciem spisu przepytano już ponad 350 tys. osób mieszkających w górach Dagestanu, na Ałtaju, w obwodzie magadańskim i innych trudno dostępnych regionach Rosji. Dla przykładu, już w marcu ankieterzy dotarli do prowadzących koczowniczy tryb życia hodowców reniferów na Półwyspie Jamalskim.

Spis z 2002 roku wykazał, że liczba ludności w Rosji wynosiła wówczas 145,2 mln osób. W miastach mieszkało 106,4 mln osób (73 proc.), a na wsi - 38,8 mln (27 proc.). Według Rosstatu, obecnie Federacja Rosyjska liczy 141,9 mln mieszkańców.

Wstępne wyniki spisu znane będą w kwietniu 2011 roku, a ostatecznie - w czwartym kwartale 2012 roku.