Rząd Tymoszenko łamał prawo

PAP |

publikacja 14.10.2010 13:08

Rząd byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko niezgodnie z prawem wydawał środki budżetowe, korzystając w swych operacjach z fikcyjnych umów i pomocy firm zarejestrowanych w rajach podatkowych.

Poinformowała o tym w czwartek w Kijowie tzw. grupa międzynarodowego audytu, zatrudniona przez obecne władze Ukrainy do sprawdzenia działalności finansowej gabinetu Tymoszenko.

Otoczenie byłej premier utrzymuje, że audyt nie jest wiarygodny i został zamówiony w ramkach walki politycznej z Tymoszenko, która jest w opozycji do prezydenta Wiktora Janukowycza.

Najcięższym zarzutem grupy audytorskiej wobec byłego rządu jest bezprawne wykorzystanie 2,3 mld hrywien (ok. 200 mln euro), uzyskanych przez Ukrainę ze sprzedaży kwot emisyjnych dwutlenku węgla.

"Urzędnicy wykorzystali te środki na pokrycie poważnego deficytu w systemie emerytalnym tuż przed wyborami prezydenckimi (na przełomie stycznia i lutego obecnego roku)" - oświadczył na konferencji prasowej Mark MacDougall z kancelarii prawniczej Akin Gump Strauss Hauer&Feld, która wraz z innymi dwoma amerykańskimi firmami kontroluje wydatki rządu Tymoszenko.

Audytorzy ujawnili także, że sporządzając umowy o zakupie samochodów i leków na zamówienie państwowe, urzędnicy zawyżali ich ceny, a do operacji tych angażowali firmy z rajów podatkowych.

"Wszystko to ma na celu dyskredytację opozycji" - oświadczył w odpowiedzi Hryhorij Nemyria, bliski współpracownik Julii Tymoszenko i wicepremier ds. integracji europejskiej w jej byłym rządzie.

Polityk wskazał, że jedna z firm, które badają działalność rządu Tymoszenko, pracowała wcześniej dla Dmytra Firtasza, współwłaściciela firmy RosUkrEnergo, wyrugowanej przez byłą premier z pośrednictwa w handlu gazem między Rosją i Ukrainą.

We wrześniu władze w Kijowie poinformowały, iż złożyły pozew przeciw amerykańskiej firmie Olden Group, zaangażowanej - jak twierdził wówczas rząd premiera Mykoły Azarowa - w "międzynarodowy spisek" wokół sprzedaży szczepionek i innych leków na zamówienie poprzedniego rządu.

W maju prezes ukraińskiej Izby Rachunkowej (odpowiednik NIK w Polsce) Walentyn Symonenko oświadczył, że rząd Tymoszenko niezgodnie z prawem wykorzystał ok. 1 mld hrywien (ok. 100 mln euro) z rezerwy budżetowej, wydając te pieniądze na walkę z epidemią nowej grypy A/H1N1, ogłoszoną na Ukrainie jesienią ubiegłego roku.

W kampanii przed wyborami prezydenckimi z początku bieżącego roku Tymoszenko była główną konkurentką zwycięzcy wyborów, prorosyjskiego prezydenta Janukowycza.

31 października na Ukrainie odbędą się wybory do władz lokalnych.