Kanonizacja bł. ks. Stanisława Kazimierczyka

KAI/PAP/JK

publikacja 17.10.2010 08:52

Dziś Benedykt XVI kanonizuje w Rzymie bł. Stanisława Kazimierczyka, naszego rodaka oraz pięcioro innych błogosławionych.

Kanonizacja bł. ks. Stanisława Kazimierczyka Henryk Przondziono/ Agencja GN Figura bł. ks. Stanisława Kazimierczyka w kościele Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu.

Stanisław Kazimierczyk urodził się 27 września 1433 roku w Kazimierzu, wówczas osobnym mieście pod Krakowem. Z domu rodzinnego wyniósł on głównie kult Eucharystii, zachęcał także do adoracji Najświętszego Sakramentu. Zmarł 3 maja 1489 r. w wieku 56 lat. W pierwszym roku po śmierci bł. Stanisława spisano 176 uzdrowień i nawróceń za jego wstawiennictwem.

Charakteryzując postać błogosławionego abp Kazimierz Nycz podkreślił, że był to człowiek znany ze swoich kazań, ale też przede wszystkim jako wielki jałmużnik. Metropolita warszawski przypomniał, że Kazimierczyk nie uciekł swego czasu przed zarazą z Krakowa, pozostał w mieście, by pomagać chorym i potrzebującym.



W dzisiejszych uroczystościach kanonizacyjnych weźmie udział kilkunastu polskich biskupów, w tym przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik, metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz i kard. Franciszek Macharski, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz i sekretarz generalny Episkopatu bp Stanisław Budzik. W kanonizacji weźmie udział także Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Świętą ogłoszona zostanie również Mary Helen MacKillop, znana jako Maria od Krzyża (1842-1909) - Australijka, założycielka Zgromadzenia Sióstr św. Józefa od Najświętszego Serca Pana Jezusa, pionierka oświaty katolickiej w swym kraju.

Założone przez pochodzącą z Melbourne zakonnicę zgromadzenie zapewniało naukę i wychowanie dzieciom z ubogich rodzin. Zakonnice-józefitki nie mieszkały w klasztorach, lecz w namiotach i chatach w pobliżu szkół, które zakładały i gdzie pracowały. Pomagały też sierotom, chorym i bezdomnym.

Media zwracają uwagę, że siostra Maria napotkała na problemy ze strony miejscowego biskupa, ponieważ ujawniła przypadki nadużyć seksualnych ze strony niektórych księży w jego diecezji. Z tego samego powodu miała wielu przeciwników. Mimo niechęci, jaka ją spotykała, dalej zakładała szkoły, domy dla bezdomnych i sierot. Beatyfikował ją jako pierwszą rodowitą Australijkę 19 stycznia 1995 roku w Sydney Jan Paweł II. Podczas swej pielgrzymki do Australii w 2008 roku Benedykt XVI modlił się przy jej grobie.

Na jej kanonizacji spodziewanych jest około 8 tys. wiernych z Australii.

Kolejnym błogosławionym, którego papież ogłosi świętym, jest kanadyjski zakonnik Andrzej (Alfred) Bessette (1845-1937) ze Zgromadzenia Krzyża Świętego. Większość życia spędził jako furtian klasztoru w Montrealu. Błogosławionym ogłosił go Jan Paweł II w 1982 roku.

Benedykt XVI kanonizuje też Kandydę Marię od Jezusa (Juana Josefa Cipitria y Barriola), żyjącą w latach 1845-1912 Hiszpankę z Kraju Basków - założycielkę Zgromadzenia Córek Jezusa. Zajmowała się ona opieką nad biednymi i ich edukacją. Prowadziła działalność w kilku regionach Hiszpanii, w Brazylii i innych krajach. Jan Paweł II beatyfikował ją w 1996 roku.

Dwie kolejne przyszłe święte to Włoszki: Giulia Salzano (1846-1929), założycielka Zgromadzenia Sióstr Katechetek od Najświętszego Serca i katechetka oraz Battista Camilla da Varano (1458-1524), klaryska, mistyczka, czcicielka Męki Pańskiej.