Gdańsk. Ogólnopolskie rekolekcje księży motocyklistów

ks. Maciej Świgoń

publikacja 10.09.2020 16:50

W dniach 7-10 września w Gdańsku odbyły się VII Ogólnopolskie Rekolekcje dla kapłanów jeżdżących na motocyklach, zrzeszonych w klubie God's Guards Sacerdos Group.

Barwami kapłańskiego klubu jest muszla z krzyżem św. Jakuba. ks. Maciej Świgoń /Foto Gość Barwami kapłańskiego klubu jest muszla z krzyżem św. Jakuba.

Ogólnopolskie rekolekcje dla księży motocyklistów na stałe wpisały się w coroczny kalendarz klubu. - To nasze sztandarowe wydarzenie, na które zapraszamy księży nie tylko zrzeszonych w klubie, ale jeżdżących na motocyklach, którzy chcieliby do nas dołączyć - mówi ks. Jarosław Mazurek z diecezji warszawsko-praskiej, sekretarz God’s Guards Sacerdos Group.

Rok temu, księża z archidiecezji gdańskiej zaprosili braci nad morze. - Jest taka niepisana zasada, że gospodarzami są diecezje w kolejności powstawania chapterów, czyli oddziałów. Zawsze pod koniec rekolekcji planujemy kolejne - zaznacza ks. Robert Jahns, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM i bł. Karoliny Kózkówny w Leźnie.

- Rekolekcje to wspólne przeżywanie dwóch pasji: kapłaństwa i jazdy na motocyklach. Jest to czas modlitwy, ale również możliwość przejazdu razem po różnych dróżkach i drogach, zwiedzając przy tym ciekawe miejsca, które są ważne z punktu widzenia historii regionu - dodaje ks. Jahns. 

Hasłem tegorocznych rekolekcji dla księży motocyklistów były słowa: „Człowiek drogi - wolność, wierność, wybór”. Nauki wygłosił ks. Krzysztof Masiulanis, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sobowidzu, który jednośladem jeździ od przeszło 22 lat.

W środę w kaplicy seminaryjnej Mszy św. przewodniczył bp Zbigniew Zieliński, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej. - Księża motocykliści to na pewno znak naszych czasów i dobrze, że w tej jakże specyficznej grupie kapłańskiej, łączącej pasję do motocyklów, jest czas na rekolekcje - mówił bp Zieliński.

W ramach wspólnie przeżywanego czasu księża odwiedzili: sanktuarium Matki Bożej Trąbkowskiej w Trąbkach Wielkich, dom do góry nogami w Szymbarku, Westerplatte, Muzeum II Wojny Światowej, Gdańskie Seminarium Duchowne, archikatedrę oliwską i bazylikę Mariacką.

W rekolekcjach uczestniczyło 75 kapłanów, z czego 11 z archidiecezji gdańskiej.