Dwoistość europejskiej historii

ak

publikacja 11.09.2020 16:02

W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu otwarta została wystawa pt. "Europa zaczyna się... w Łambinowicach. Miasta i Miejsca Znaku Dziedzictwa Europejskiego".

Dwoistość europejskiej historii Andrzej Kerner /Foto Gość Violetta Rezler-Wasielewska (P) i Anna Czerner (L) podczas otwarcia wystawy.

Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach (którym opiekuje się Centralne Muzeum Jeńców Wojennych) - jako piąty polski obiekt - 31 marca br. zostało wyróżnione Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. 

Znak jest wyróżnieniem przyznawanym przez Komisję Europejską tym obiektom-wydarzeniom z dziedzictwa Europy, które odegrały szczególną rolę w kształtowaniu jej historii, kultury i ducha. Obecnie Znakiem Dziedzictwa Europejskiej może szczycić się 48 obiektów na całym kontynencie. W Polsce są to: Unia Lubelska, Konstytucja 3 Maja, Historyczna Stocznia Gdańska i cmentarz z okresu I wojny światowej Łużna-Pustki k. Gorlic, a obecnie także MPN w Łambinowicach.

 - Dla nas ta decyzja oznacza bardzo prestiżowe wyróżnienie. Obiekty wyróżnione Znakiem Dziedzictwa Europejskiego muszą spełnić kilka warunków, m.in. odegranie istotnej roli w historii i kulturze Europy. To nas bardzo mobilizuje - mówiła dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor CMJW, podczas dzisiejszego (11 września) otwarcia wystawy pt. "Europa zaczyna się… w Łambinowicach. Miasta i Miejsca Znaku Dziedzictwa Europejskiego” w opolskiej siedzibie muzeum. Wystawę otwarto w ramach rozpoczynających się jutro Europejskich Dni Dziedzictwa.

Na wystawie - przygotowanej przez Komisję Europejską -  prezentowanych jest 28 z 48 miejsc wyróżnionych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego, m.in. centrum starożytnych Aten, opactwo w Cluny, dokument Pokoju Westfalskiego, stanowisko archeologiczne w chorwackiej Krapinie, obóz w Westerbork, Schengen, Pałac Pokoju w Hadze, synagoga w Budapeszcie, przylądek Sagres w Portugalii, szpital partyzancki Franja (Słowenia), kościół w Javorcy (Słowenia), były obóz koncentracyjny w Natzweieler, pałac Hoffburg, organizacja Mundaneum czy dawna kopalnia Bois de Cazier.

- Te miejsca ewidentnie coś łączy. W sieci miejsc wyróżnionych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego nie chodzi o to, czy coś jest piękne z powodu wyjątkowych walorów artystycznych lub estetycznych, jak na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Chodzi o historię, opowieść, jaka kryje się za danym miejscem czy wydarzeniem. Bo historia Europy jest okrutna, ale jednocześnie dążąca do cywilizacji, humanitarna, ale też barbarzyńska. Jest w historii Europy mądrość, ale i niezwykłe okrucieństwo - jak obozy koncentracyjne. Ciekawe, że ta dwoistość europejskiej historii znajduje odbicie także w biografiach indywidualnych - mówiła dr Anna Czerner z działu naukowego CMJW.

Na wystawie przybliżone są także wyróżnione Znakiem Dziedzictwa Europejskiego Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach i trwającą od wojny francusko-pruskiej do czasów po II wojnie światowej historię obozów jenieckich i obozów pracy w Lamsdorf- Łambinowicach.