Krajowy Zjazd Liderów Spotkań Małżeńskich. Ruch ma nowy zarząd

ks. Przemysław Pojasek

publikacja 20.09.2020 11:12

W Trzebini przez trzy dni trwały obrady animatorów ośrodków diecezjalnych. Uczestnicy uczyli się, jak być dobrymi liderami.

Wspólne zdjęcie nowego Zarządu Krajowego. SM Jaworzno Wspólne zdjęcie nowego Zarządu Krajowego.

Przedstawiciele ruchu rozpropagowanego przez Irenę i Jerzego Grzybowskich wybrali nowy Zarząd Krajowy.

Podczas zjazdu w Trzebini powołano władze, które poprowadzą wspólnotę przez najbliższe cztery lata: Edyta i Jakub Choczewscy z Krakowa - liderzy krajowi, Małgosia i Adam Wiorkowie z Jaworzna - zastępcy liderów, Jarosław i Anetta Radeccy ze Świdnicy - skarbnik/członek zarządu, Jola i Piotr Nazarkowie z Rzeszowa - członkowie zarządu. Skład zespołu musi być jeszcze zatwierdzony przed nadrzędny Zarząd Dzieła.

W czasie trzydniowego spotkania odbyły się również warsztaty liderowania w grupie poprowadzonej przez Jerzego Kołodzieja.

- Dla wielu lider powinien rządzić, tj. kontrolować, wzbudzając strach, zarządzać nagradzając i karząc. Takie prowadzenie jest skuteczne tylko wtedy, gdy wszystko jest pod kontrolą i można ignorować potencjał, który tkwi w każdym człowieku. Kiedy natomiast przyjmiemy inny model, oparty na pomocy we wzrastaniu, wówczas będziemy wzbudzać zaufanie, będziemy inspirować i sprawiać, że praca nabierze większego sensu - wyjaśniał. Po nim głos zabrały również pary animatorskie, dające świadectwo swojej posługi w tej dziedzinie.

Przedstawiono też perspektywy dalszego rozwoju Spotkań Małżeńskich i program na rozpoczynający się rok formacyjny.

- W pracy ośrodków, szczególnie podczas spotkań animatorów i przygotowań do prowadzenia różnych form pracy, zwracajmy uwagę na charyzmat, czyli kształtowanie zdolności do dzielenia się duchowością. Warunki pandemii mogą powodować zmiany w wypełnianiu misji Spotkań Małżeńskich. Każdy ośrodek powinien przemyśleć, w jaki sposób będzie je wypełniać - przestrzegał Jerzy Grzybowski.

W harmonogramie znalazł się także czas na modlitwę, Eucharystię czy medytację słowa Bożego. Organizatorem spotkania był ośrodek w Jaworznie, który nie tylko zapewnił warunki bytowe, ale i program artystyczny na sobotni wieczór.