Unijny zakaz mefedronu?

PAP |

publikacja 20.10.2010 14:14

KE zaproponowała w środę wprowadzenie unijnego zakazu produkcji i sprzedaży mefedronu - narkotyku podobnego do ecstasy używanego w tzw. dopalaczach. Na razie jest zakazany w 15 krajach UE, w tym w Polsce, ale wciąż dostępny legalnie w 12 pozostałych.

Unijny zakaz mefedronu? Henryk Przondziono/Agencja GN

KE zapowiadała już wcześniej, że planuje ogólny unijny zakaz mefedronu. Na przyjęcie zaproponowanego projektu legislacyjnego większością kwalifikowaną muszą zgodzić się kraje członkowskie. Jeśli to nastąpi, za jego produkcję, przemyt i sprzedaż będą groziły kary.

"Mefedron jest niebezpiecznym narkotykiem, dostępnym w internecie i na ulicy. Stał się on już przyczyną zgonów, dlatego wzywamy rządy do podjęcia szybkich działań w celu kontroli i penalizacji tego narkotyku. Naszym obowiązkiem jest chronienie młodych ludzi przed nowymi niebezpiecznymi substancjami psychoaktywnymi, takimi jak mefedron" - oświadczyła unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding.

KE podaje, że w UE zanotowano przynajmniej dwa zgony wywołane użyciem mefedronu. O skali szkodliwości tej substancji świadczy jednak fakt, że na samych Wyspach Brytyjskich odnotowano 37 przypadków śmiertelnych, po których mefedron wykryto w organizmie podczas sekcji zwłok, co może świadczyć, że narkotyk przyczynił się do śmierci osób, które go zażyły. Jest dostępny najczęściej w postaci proszku albo kapsułek i tabletek.

Procedura wprowadzenia unijnego zakazu substancji psychoaktywnej jest wielostopniowa. Najpierw kraje wysyłają ostrzeżenia o pojawieniu się nowego narkotyku na rynku do Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii w Lizbonie. Ta instytucja wraz z Europolem zbierają informacje, na podstawie których wydają ocenę ryzyka substancji. W przypadku mefedronu stwierdzono, że jest wyłącznie substancją psychoaktywną, pobudzającą, której fizyczne działanie jest porównywalne do efektów ecstasy i kokainy. Nie ma natomiast żadnej wartości terapeutycznej czy innej. A przy tym jest niebezpieczny dla zdrowia i życia i prowadzi do uzależnienia. Dlatego KE zaproponowała unijny zakaz, którego wprowadzenie zależy teraz od krajów członkowskich.

Poza Polską, mefedron jest zakazany na poziomie krajowym w Austrii, Belgii, Danii, Estonii, Francji, Irlandii, Luksemburgu, na Łotwie, Malcie, w Niemczech, Rumunii, Szwecji, Włoszech i Wielkiej Brytanii.