Górny, Zemła, o. Salij, dominikanki i walczący z pandemią. Totusy rozdane

Tomasz Gołąb

publikacja 10.10.2020 16:45

Obchody XX Dnia Papieskiego rozpoczęła na Zamku Królewskim w Warszawie gala nagród TOTUS TUUS.

Górny, Zemła, o. Salij, dominikanki i walczący z pandemią. Totusy rozdane Tomasz Gołąb /Foto Gość Statuetki TOTUUS TUUS wręczono podczas Gali na Zamku Królewskim. Dzięki Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w ciągu 20 lat wsparto przez program stypendialny ponad 11 tys. osób. Podczas zbiórek publicznych oraz przez systematyczne wpłaty 10 tysięcy osób, wydano na ten cel ponad 200 mln zł.

Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu wręczane są osobom i instytucjom, które inspirując się nauczaniem św. Jana Pawła II, w sposób szczególny przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości.

Gala nagród Totus 2020

Foto Gość DODANE 10.10.2020 AKTUALIZACJA 11.10.2020

Gala nagród Totus 2020

​Red. Grzegorz Górny, o. Jacek Salij, rzeźbiarz Gustaw Zemła oraz dominikanki, które ofiarnie pomagały w opiece nad zakażonymi koronawirusem zostali laureatami nagród Totus, które wręczono 10 października, w przeddzień XX Dnia Papieskiego na Zamku Królewskim.

więcej »

Tzw. „katolickie noble” zostały przyznane w czterech kategoriach. Przyznana została również Nagroda specjalna TOTUS TUUS.

Górny, Zemła, o. Salij, dominikanki i walczący z pandemią. Totusy rozdane Nagrodą TOTUUS zostały nagrodzone siostry dominikanki i ks. Piotr Dydo-Rożniecki za heroiczną pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną w czasie szerzącej się pandemii koronawirusa. 

Tuż przed Wielkanocą wirusem Covid-19 zaraziło się 49 osób w DPS w Bochni, w tym 16 pracowników i Dom pozostał bez personelu. W Wielki Piątek, na apel starosty bocheńskiego, odpowiedziało osiem sióstr dominikanek z domów zakonnych z Krakowa, Białej Niżnej i Króżlowej, a w Wielką Sobotę dołączył do nich ks. Piotr Dydo-Rożniecki - misjonarz z Kazachstanu, z diecezji tarnowskiej.

Górny, Zemła, o. Salij, dominikanki i walczący z pandemią. Totusy rozdane Nagroda TOTUS TUUS za rok 2020 w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” została przyznana Kazimierzowi Gustawowi Zemle "za znakomite rzeźby tworzone ad maiorem Dei gloriam, łączące sferę sacrum z doskonałym warsztatem rzeźbiarskim".

W kategorii „TOTUS TUUS medialny im. Bp. Jana Chrapka” nagrodzono zbiorowo wszystkie osoby świeckie i duchowne zaangażowane w tworzenie różnych form komunikacji wewnątrz-parafialnej w okresie pandemii.

- Nagrodzenie Totusem medialnym wszystkich twórców mediów, którzy w tym trudnym czasie pandemii nie pozostawili wiernych bez związku z Chrystusem i Kościołem jest nie tylko podkreśleniem ogromu pracy i zaangażowania, ale też podziękowaniem dla wszystkich zaangażowanych w tworzenie tych medialnych form komunikacji, które pozwalają doświadczyć solidarności i zainteresowania pośród obaw, lęków czy samotności – podkreślił abp Wojciech Polak, Prymas Polski, apelując o przestrzeganie koniecznych zasad bezpieczeństwa. - Solidarnie wspierajmy chorych i cierpiących, okazujmy wdzięczność tym, którzy im służą i miejmy przekonanie, że Pan Bóg nigdy nie opuszcza ludzkości, którą stworzył, nawet w najcięższych próbach, które przeżywamy, będzie z nami obecny – dodał.

Górny, Zemła, o. Salij, dominikanki i walczący z pandemią. Totusy rozdane   Tomasz Gołąb /Foto Gość - Tak wiele zawdzięczam duchowo i intelektualnie Janowi Pawłowi II, że nigdy nie zdołam Mu się odwdzięczyć. Ciągle zresztą od niego wiele otrzymuję, dzięki tajemnicy obcowania świętych. Dziękuję, Janie Pawle II - mówił red. Grzegorz Górny, odbierając nagrodę TOTUS.

Za twórczość pisarską i publicystyczną inspirowaną nauczaniem św. Jana Pawła II podejmującą problemy, wyzwania oraz nadziej współczesnego Kościoła i świata, nagrodą TOTUS TUUS w kategorii „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II” uhonorowano red. Grzegorza Górnego, pisarza i autora wielu filmów dokumentalnych i audycji radiowych.

Górny, Zemła, o. Salij, dominikanki i walczący z pandemią. Totusy rozdane

Specjalna Nagroda TOTUS TUUS za rok 2020 została przyznana o. profesorowi Jackowi Salijowi OP za całokształt dorobku naukowego, nieoceniony wkład w formowanie katolickich elit oraz pomoc osobom prześladowanym.

W czasie gali zostały wręczone nagrody dla uczestników Konkursu im. Jana Pawła II na najlepszą pracę magisterską i rozprawę doktorską na temat roli mediów w promowaniu godności człowieka inspirowanym nauczaniem Kościoła.

XX Dzień Papieski w bieżącym roku jest obchodzony pod hasłem Totus Tuus (Cały Twój). Młody ks. Karol Wojtyła wybrał je na swoje zawołanie biskupie. Towarzyszyło mu ono aż do powrotu do domu Ojca. Zaczerpnął je z dzieła św. Ludwika Marii Grignion de Montfort „Traktat o prawdziwym nabożeństwie do NMP”, które czytał jako młodzieniec, w czasie okupacji, pracując w kamieniołomach.

W Dzień Papieski, 11 października o godz. 9 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski i przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odprawi Mszę św. w intencji wszystkich, którzy wspierają działanie Fundacji. Eucharystia będzie transmitowana przez stację Polsat News. W tym samych czasie, w bazylice św. Krzyża w Warszawie bp Michał Janocha będzie sprawował Mszę św. transmitowaną przez Program Pierwszy Polskiego Radia. O 9.30 w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie Mszę św. celebrować będzie także kard. Stanisław Dziwisz (transmisja: TVP 1 i TVP POLONIA).

Tradycyjnie obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy Koncert Galowy. Tegoroczny, transmitowany w TVP1, ma tytuł „TOTUS TUUS – Królowej Anielskiej śpiewajmy”.

Obchody centralne XX Dnia Papieskiego zakończą się 13 października konferencją naukową „Totus Tuus - postawa na dzisiaj” w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Na konferencji prowadzonej przez dr. hab. Pawła Skibińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego wykłady wygłoszą: abp prof. Ludwig Schick, metropolita Bambergu, ks. prof. Jerzy Szymik, wybitny teolog i poeta z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz prof. Andrea Riccardi z Rzymu, historyk i założyciel Wspólnoty Sant’Egidio.

Podczas Dnia Papieskiego co roku ma miejsce zbiórka na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Z jej wsparcia korzysta rocznie 2 tys. osób z całej Polski. Stypendium, które można otrzymać już w VII klasie szkoły podstawowej wypłacane jest aż do zakończenia studiów. Obchody XX Dnia Papieskiego oraz kościelna i publiczna zbiórka na stypendia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odbędą się z zachowaniem wymaganych prawem zasad sanitarnych.

Oprócz październikowej zbiórki Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” można wspierać przez cały rok, przelewając dowolną kwotę na numer rachunku 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582. Wpłaty dokonać można także za pośrednictwem  strony www.dzielo.pl, poprzez aplikację Przelewy24 lub wysyłając SMS o treści STYPENDIA na numer 74 265 (4,92 z VAT).