Znamy laureatów Nagrody im. ks. prof. Józefa Tischnera

Magdalena Dobrzyniak

publikacja 28.10.2020 09:54

Robert Piłat, Aleksandra Domańska i Marina Hulia zostali laureatami 20. edycji Nagrody Znaku i Hestii im. ks. prof. Józefa Tischnera. To wyróżnienie przyznawane jest od 20 lat intelektualistom, publicystom i działaczom społecznym.

Znamy laureatów Nagrody im. ks. prof. Józefa Tischnera Materiały prasowe Laureaci otrzymują statuetkę autorstwa Mariana Gromady.

Laureaci kontynuują myśl ks. Tischnera, który potrafił łączyć te odrębne światy.

Jury nagrodziło w tym roku Roberta Piłata w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację "myślenia według wartości". Otrzymał wyróżnienie za książkę "O rozsądku i jego szaleństwach", w której - jak głosi werdykt - przypomina, że filozofia ma służyć dobremu życiu. "Jego wnikliwe analizy dowodzą, że roztropność sprzyja ludzkiemu rozwojowi, a chwile spełnienia zawsze naznaczone są kruchością" - czytamy w uzasadnieniu decyzji jurorów.

Aleksandra Domańska została wyróżniona w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować "nieszczęsny dar wolności". Nagrodzono ją za książkę "Bohatyrowicze. Szkice do portretu", w której bada historyczne przyczyny podziałów wśród Polaków. "Wskazuje na skłonność do gloryfikacji klęski i związany z nią trwały uraz do sił postrzeganych jako obce. Aleksandra Domańska szkicuje barwny, zaktualizowany Polaków portret własny" - głosi werdykt jury.

Marinę Hulię doceniono w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych, współtworzących "polski kształt dialogu Kościoła i świata". Została ona wyróżniona za działalność na rzecz uchodźców i więźniów. "Marina Hulia budzi wrażliwość na los innych narodów i pomaga budować Polskę dla ludzi, a nie tylko dla Polaków" - piszą jurorzy.

- Tegoroczna edycja jest podwójnie wyjątkowa. Świętujemy jubileusz 20-lecia przyznawania nagrody, ale też borykamy się z pandemią, która uniemożliwia zorganizowanie tradycyjnej, gromadzącej setki widzów gali. Na szczęście służą nam pomocą nowoczesne środki telekomunikacji, które pozwoliły nam odbyć burzliwe obrady jury, a wkrótce pozwolą transmitować galę - mówi Łukasz Tischner, sekretarz kapituły.

Jak podkreśla, tegorocznych laureatów łączy "wrażliwość na historię czy raczej historie". - Robert Piłat pokazuje, jak wiele możemy zaczerpnąć z mądrości dawnych myślicieli, z ich nadziei i z porażek, w jak znacznym stopniu pomagają nam dziś żyć. Aleksandra Domańska prowadzi nas w głąb polskiej historii, byśmy przejrzeli się w lustrze i umieli uczyć się na starych błędach. Marina Hulia wreszcie wyczula nas na konkretne historie ludzi: uchodźców, więźniów, osób wykluczonych, mobilizując do pomocy oraz przełamywania narodowych i społecznych stereotypów - wyjaśnia. Jego zdaniem, wszyscy są "w jakimś sensie niedzisiejsi, bo świetnie bronią się przed presją doraźności i cierpliwie robią swoje".

Retransmitowana w internecie gala wręczenia nagrody z udziałem kapituły i laureatów odbędzie się w sobotę 21 listopada o 17.00.