Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Józefa Zawitkowskiego

Dorota Kuś

publikacja 02.11.2020 15:59

Znane są data i przebieg pogrzebu biskupa seniora Józefa Zawitkowskiego.

Bp Józef Zawitkowski spocznie na cmentarzu w Żdżarach. Marcin Kowalik /Foto Gość Bp Józef Zawitkowski spocznie na cmentarzu w Żdżarach.

W czwartek 29 października w wieku 81 lat, w 58. roku kapłaństwa i 30. roku posługi biskupiej, zmarł biskup pomocniczy senior diecezji łowickiej Józef Zawitkowski. Kuria Diecezjalna Łowicka podała przebieg uroczystości pogrzebowych, które odbędą się w sobotę 7 listopada.

  • 9.00 – wprowadzenie trumny do bazyliki katedralnej Wniebowzięcia NMP w Łowiczu i modlitwa różańcowa
  • 10.00 – Msza św. żałobna w bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa łowickiego Andrzeja Franciszka Dziuby
  • 14.00 – Msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym w Żdżarach pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji owickiej Wojciecha Osiala

Po Mszy św. nastąpi złożenie ciała śp. bp. Józefa Zawitkowskiego do grobu na miejscowym cmentarzu.

Mając na uwadze trudną sytuację epidemiologiczną i związane z nią obostrzenia sanitarne, a także ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w bazylice katedralnej, kapłani z diecezji łowickiej zostali poproszeni o sprawowanie w najbliższym czasie Mszy św. w intencji śp. bp. Zawitkowskiego we własnych kościołach parafialnych.

Wszyscy wierni są zaproszeni do duchowej łączności z celebracją Mszy św. żałobnej z bazyliki katedralnej w Łowiczu, która będzie na żywo transmitowana przez TVP3 (pasmo ogólnopolskie), Telewizję Trwam oraz przez Radio Victoria.

Mszę św. w bazylice katedralnej będą koncelebrować biskupi, Katedralna Kapituła Łowicka, przedstawiciele Archikolegiackiej Kapituły Łęczyckiej i Kolegiackiej Kapituły Skierniewickiej, Kurii Diecezjalnej Łowickiej i Wyższego Seminarium Duchownego, księża koledzy z rocznika święceń oraz księża (po jednym z każdego dekanatu).

Ponadto we Mszy św. w bazylice katedralnej wezmą udział tylko: najbliższa rodzina biskupa, delegacja sióstr zakonnych, przedstawiciele władz parlamentarnych, rządowych i samorządowych. Ze względu na limity sanitarne delegacje reprezentujące władze samorządowe będą jednoosobowe.