Prof. Zoll pozytywnie o propozycji prezydenta ws. aborcji

PAP |

publikacja 03.11.2020 08:30

Inicjatywa prezydenta ws. aborcji to krok w stronę nowego kompromisu, na nowych podstawach; tylko ukazała się ona o tydzień za późno, bo zakres żądań jest dziś o wiele szerszy, niż to było w pierwszym dniu po wyroku TK`- ocenia prof. Andrzej Zoll w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Prof. Zoll pozytywnie o propozycji prezydenta ws. aborcji Roman Koszowski /Foto Gość Prof. Andrzej Zoll.

Zdaniem Zolla orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie dopuszczalności aborcji z uwagi na ciężkie i nieodwracalne wady płodu "w ogóle nie powinno zostać teraz wydane".

"Sytuacja związana z pandemią nie sprzyja wprowadzeniu dodatkowego elementu sprzyjającego eskalowaniu napięć i pogłębiania różnic w społeczeństwie, co właśnie obserwujemy. Jednak to rzecz wtórna, ponieważ to orzeczenie nie powinno zapaść, tak jak każde inne orzeczenie wydawane przez ten trybunał. Bo nie mamy takiego trybunału, który jest wymagany w konstytucji. Po pierwsze, zasiadają w nich tzw. sędziowie dublerzy, a udział chociaż jednego sędziego dublera stanowi przeszkodę formalną do uznania ważności orzeczenia zapadłego z ich udziałem. Do tego dochodzi obsadzenie funkcji prezesa TK bez uchwały Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK" - mówi w rozmowie opublikowanej we wtorek z "DGP".

Zoll został zapytany o piątkową inicjatywę prezydenta, który przedstawił swój projekt przywrócenia przesłanki embriopatologicznej.

"I ja bym się pod tym podpisał. Można dyskutować nad poszczególnymi sformułowaniami, ale idea tego projektu odpowiada temu, co proponowałem od samego początku: by Sejm jak najszybciej zabrał się do projektu, w którym dopuściłby aborcję w sytuacjach, w których niemożliwa jest egzystencja dziecka, a uznał za niedopuszczalną aborcję, gdy zaburzenia nie przeszkadzają w życiu. To jest krok w stronę nowego kompromisu, na nowych podstawach. Tylko, że ta inicjatywa prezydenta ukazała się o tydzień za późno, bo zakres żądań jest dziś o wiele szerszy, niż to było w pierwszym dniu po wyroku" - powiedział Zoll.