Pojedziemy szybciej?

PAP |

publikacja 30.10.2010 15:30

Polska infrastruktura drogowa jest przygotowana na podniesienie limitów prędkości na autostradach czy drogach ekspresowych, nadal problem pozostaje zachowanie kierowców - tak rzecznik GDDiA Marcin Hadaj skomentował przyjęcie przez Sejm zmian w Prawie o ruchu drogowym.

Pojedziemy szybciej? Marek Piekara/Agencja GN

W piątek Sejm przyjął poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym zakładająca zwiększenie prędkości na autostradach z obecnie 130 km/h do 140 km/h i na drogach ekspresowych ze 110 km/h do 120 km/h. Teraz nowela trafi do prezydenta. Jeśli prezydent ją podpisze, zmiana wejdzie w życie od 1 stycznia 2011 roku.

"W tej sprawie trzeba rozpatrywać dwie kwestie. Z jednej strony, jeśli chodzi o autostrady i drogi ekspresowe, mamy coraz nowocześniejszą infrastrukturę drogową. Pozwala ona na to, by poruszać się po niej z większą prędkością. Z drugiej jednak strony nadal nie zmienia się mentalność kierowców" - powiedział rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad w sobotniej rozmowie z PAP.

Jak dodał, dlatego prowadzone są różnego rodzaju kampanie, które mają za zadanie zwracać uwagę polskich kierowców na zagrożenia i konieczność przestrzegania przepisów drogowych.

Także rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski, pytany o tę sprawę, przypomniał, że brawura przekładająca się na nadmierną prędkość jest nadal najczęstszą przyczyną wypadków.

"Rolą policji jest egzekwowanie prawa, które przyjmie parlament" - dodał, zaznaczając równocześnie, że w jego ocenie w przypadku autostrad, czyli dróg niekolizyjnych (na których nie ma skrzyżowań a jedynie zjazdy - PAP), zwiększenie limitów prędkości jest dopuszczalne.

"Przykładowo na autostradach niemieckich nie ma ograniczeń prędkości, ale jest prędkość zalecana - 130 km/h. Jeżeli dojdzie do wypadku, a jego uczestnicy jechali z prędkości wyższą, ubezpieczyciel nie wypłaca im odszkodowania" - dodał Sokołowski.

Zaznaczył również, że przy dużych prędkościach, w sytuacjach niebezpiecznych, kierowcy mają znacznie mniejsze szanse na "wyprowadzenie samochodu".

Nowela, nad którą w piątek parlament zakończył prace, zakłada również, że z polskich dróg mają zniknąć atrapy fotoradarów, a urządzenia te mają być wyraźnie oznakowane i widoczne tak, by przede wszystkim spełniały rolę prewencyjną i przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

W myśl nowych przepisów Inspekcja Transportu Drogowego przejmuje od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wszystkie fotoradary na drogach krajowych. Według nowelizacji straż gminna (miejska) nie będzie mogła umieszczać przy drogach atrap fotoradarów, czyli instalacji bez urządzenia rejestrującego. Ponadto jej pracownicy będą mogli dokonywać kontroli na wszystkich drogach na terenie zabudowanym, a poza tym terenem wyłącznie na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Na drogach krajowych fotoradary będą mogły być instalowane wyłącznie przez Inspekcję Transportu Drogowego na wniosek samorządu. Fotoradary będą musiały być wyraźnie oznaczone i ustawione w widocznych miejscach.

Zmiany dotyczące fotoradarów również mają wejść w życie 1 stycznia 2011 roku.

Nowelizacja wydłuża również okres postępowania mandatowego z 60 do 180 dni, co w zamierzeniu twórców ustawy ma odciążyć sądy grodzkie, gdzie trafiają sprawy o niezapłacone mandaty.