Ulica Żonkilowa. Niecodzienna akcja na rzecz darłowskiego hospicjum

ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 07.11.2020 17:14

Ponadkilometrowy fragment drogi wiodącej od hospicjum do kościoła pw. św. Gertrudy mógłby, przynajmniej do wiosny, nazywać się ulicą Żonkilową. Dlaczego?

Ulica Żonkilowa. Niecodzienna akcja na rzecz darłowskiego hospicjum Rada Osiedla Bema /Hospicjum w Darłowie Darłowo, 7 listopada. Sadzenie cebulek żonkili wzdłuż drogi.

Na całej długości tego fragmentu drogi 7 listopada posadzono cebulki żonkili. W sumie trafiło ich do ziemi 5,5 tys. Kiedy wiosną zakwitną, zostaną zerwane i rozprowadzone w ramach akcji Pola Nadziei.

Pomysłodawcą inicjatywy jest Paweł Krakowiak, przewodniczący Rady Osiedla Bema w Darłowie. To on zaproponował hospicjum tę nietypową formę tegorocznych Pól Nadziei.

- Ucieszył nas bardzo pozytywny odbiór ze strony mieszkańców, członków rady osiedlowej i właścicieli sklepów ogrodniczych. Dzięki trochę szalonemu zrywowi udało się wszystko dobrze zorganizować. Praca zajęła nam cztery godziny. Mam nadzieję, że na wiosnę cała ulica zakwitnie - mówi Paweł Krakowiak.

Hospicjum odpowiedziało pozytywnie na propozycję rady osiedlowej, tym bardziej, że w tym roku ze względu na pandemię trudno było zorganizować Pola Nadziei w tradycyjnej formie na terenie placówki. Październikowa uroczystość miała charakter kameralny.

W tym roku w ramach akcji Pola Nadziei każdy może więc zasadzić cebulki żonkili we własnym ogrodzie.

- Cebulki, które do tej pory były sadzone na naszej hospicyjnej grządce, w tym roku trafią w ręce diecezjan. Już wiem, że w kilku kościołach rozdamy wiernym po symbolicznej cebulce, żeby każdy zasadził ją w swoim ogródku czy w doniczce, ale chcielibyśmy, żeby żonkile kwitły też w innych miejscach. Na wiosnę przypomną o hospicjum, ale i połączą nas duchowo - zapowiadał ks. Krzysztof Sendecki, dyrektor prowadzonego przez Caritas darłowskiego hospicjum, w październiku podczas inauguracji Pól Nadziei.

A akcję włączyła się także nasza redakcja. Na naszej redakcyjnej grządce znalazło się 100 cebulek.