W dymie i huku. Nielegalny Marsz Niepodległości przeszedł ulicami Warszawy

Tomasz Gołąb

publikacja 11.11.2020 18:28

Radosne świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości zakłóciły chuligańskie wybryki i starcia z policją.

W dymie i huku. Nielegalny Marsz Niepodległości przeszedł ulicami Warszawy Tomasz Gołąb /Foto Gość Tegoroczny Marsz Niepodległości miał odbyć się w formie zmotoryzowanej, ale przerodził się w marszo-przejazd.

Kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski wzięło udział w Marszu Niepodległości, który ze względów zagrożeń pandemicznych miał się odbyć w centrum Warszawy w wersji zmotoryzowanej. Wbrew wezwaniom organizatorów, oprócz przystrojonych flagami samochodów i motocykli, przy rondzie Dmowskiego zgromadziło się jednak, jak co roku, wiele osób z flagami w dłoniach i pieszo. Tłum ruszył w kierunku Stadionu Narodowego tuż po przemówieniach liderów organizacji narodowych. Przez cały czas policja apelowała o rozejście się, przypominając, że jest to nielegalne zgromadzenie i że nie odpowiada za zniszczenia materialne.

Marsz Niepodległości 2020

GOŚĆ NIEDZIELNY DODANE 11.11.2020

Marsz Niepodległości 2020

​Mimo zakazu Marsz Niepodległości przeszedł ulicami Warszawy. Tym razem pod hasłem "Nasza cywilizacja, nasze zasady". Nie obyło się bez interwencji policji.

więcej »

- Rząd PiS stworzył republikę kolesi. Nie chcemy tego chaosu - mówił z platformy prezes Ruchu Narodowego poseł Robert Winnicki, domagając się odwrotu od zamykania gospodarki w dobie pandemii. Zaapelował też o suwerenność i odwagę w myśleniu przedstawicieli Kościoła. - Staliśmy przed kościołami, ale nie będziemy bronili pałaców i plebanii gorszycieli. Kościół musi się oczyścić w ogniu prawdy i sprawiedliwości. Jeśli [gorszyciele] sami nie odejdą, to nie lewica będzie ich usuwać, ale to my powiemy: "won" - krzyczał ze sceny. Zaapelował też do młodych, by nie ulegali ułudzie wolności proponowanej przez środowiska lewicowe. - Macie pić, ćpać, palić, uprawiać seks? Jaka to wolność? Wzywam młodych do prawdziwego buntu w imię odpowiedzialności. Zbuntujcie się przeciwko idiotom z Instagrama. Dziś obliczem buntu musi być patriotyzm, tradycja i tożsamość - mówił, nawołując do zerwania z multikulturalizmem Zachodu, który "prowadzi do kulturowego zdziczenia i spustoszenia".

Tegoroczny Marsz Niepodległości odbywa się pod hasłem "Nasza cywilizacja, nasze zasady". Ruch zamknięty jest w Al. Jerozolimskich oraz ulicach poprzecznych, które dochodzą do Jerozolimskich, w tym m.in. Krucza, Bracka, Emilii Plater. Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości tuż przed rozpoczęciem marszu, wśród okrzyków "Cześć i chwała bohaterom" oraz "Chwała wielkiej Polsce" mówił o toczącej się wojnie cywilizacyjnej.

- Jeśli chcemy ją wygrać, musimy być inni niż oni. Musimy wybrać dobro, prawdę i piękno, wziąć jak Chrystus krzyż na plecy i zaprzeć się siebie. Inaczej będziemy zgniłym Zachodem, nie będą się w Polsce rodziły dzieci, zresztą już się nie rodzą. Musimy wrócić do wartości naszych przodków - królów i świętych, stać się na nowo rycerzami. Mówię to także do kibiców, bo oni mają zasady, choć może nie zawsze najpiękniejsze. Stać nas, by wygrać z naszymi słabościami - krzyczał przy wtórze oklasków Robert Bąkiewicz, apelując by nie wstydzić się Boga, ryngrafów i różańca. - Wzywam was, byśmy powstali. Inaczej przegramy tę wojnę. Kościół jest chory i słaby, ale tylko w Kościele możemy znaleźć nasze odrodzenie. Jeśli mamy być iskrą, musimy modlić się za przeciwników i powiedzieć "nie" marksistowskiej" rewolucji. To zadanie dla twardzieli. Mięczaki wolą imprezę, alkohol i folgowanie swoim żądzom. Pokażmy, że nasze hasła nie są puste. Droga do zatracenia jest szeroka, a do zbawienia wąska i wyboista - zakończył.

Po odśpiewaniu "Roty" Marsz Niepodległości ruszył w kierunku Stadionu Narodowego. Przy Rondzie de Gaulle'a część manifestujących pseudokibiców zaatakowała jednak policję racami i kamieniami. W odpowiedzi pododdziały zwarte użyły gazu i broni gładkolufowej. Ranni policjanci i uczestnicy Marszu, a także dziennikarze. Ranny został m.in. 74-letni fotoreporter "Tygodnika Solidarność", Tomasz Gutry. Manifestanci wykrzykiwali niecenzuralne hasła i rzucali petardami w okna przystrojone w tęczowe flagi i symbole Strajku Kobiet. W efekcie ucierpiało jedno z mieszkań przy Al. 3 Maja, w którym musieli interweniować strażacy. Na kilkadziesiąt minut wstrzymano ruch pociągów przez stację Warszawa Stadion, gdzie policja użyła granatów hukowych i pałek, także wobec relacjonujących wydarzenie dziennikarzy. Po 15.30 czoło Marszu Niepodległości dotarło do Ronda Waszyngtona. Policja, podkreślając że zgromadzenie było nielegalne, zapowiedziała ściganie agresywnych uczestników Marszu Niepodległości. Poinformowano, że w wyniku ataków rannych zostało 35 funkcjonariuszy.