Coraz więcej kradzieży węgla z pociągów

PAP |

publikacja 01.11.2010 12:20

Na Śląsku rośnie ilość kradzieży węgla z pociągów towarowych. Złodzieje otwierają wagony, wysypując na tory węgiel, który później zbierają do worków. Tylko w ostatnich dniach Straż Ochrony Kolei ujęła 17 osób, zajmujących się tym procederem.

Coraz więcej kradzieży węgla z pociągów Roman Koszowski / Agencja GN Ci ludzie zbierają węgiel na byłej hałdzie w Piekarach. To źródło jednak - w związku z budową autostrady A1 - zniknie.

Tego typu ataki złodziei na wyjeżdżające z kopalń pociągi powtarzają się na Śląsku od wielu lat. Zjawisko nasila się jesienią i zimą, kiedy trwa sezon grzewczy. Kradzieżami zajmują się wyspecjalizowane grupy, często bardzo młodych ludzi. Najmłodszy zatrzymany niedawno sprawca wysypania węgla ma 13 lat.

Złodzieje atakują najczęściej w okolicach Rudy Śląskiej, Bytomia, Siemianowic Śląskich, Katowic i Mysłowic. Wysypują od kilku do kilkudziesięciu ton węgla, miału węglowego i koksu, często powodując utrudnienia w ruchu pociągów.

W ubiegłym tygodniu z tego powodu przez pięć godzin sparaliżowany był też ruch drogowy w Bytomiu - złodzieje zatrzymali pociąg towarowy i z czterech wagonów wysypali ok. 20 ton węgla. Ponieważ doszło do tego na wiadukcie biegnącym nad ruchliwą ulicą, ruch samochodów został wstrzymany.

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik komendy głównej Straży Ochrony Kolei, Paweł Boczek, w ostatnim czasie funkcjonariusze tej służby przeprowadzili w Katowicach i Tarnowskich Górach akcję "Bezpieczna Kolej X", służącą ukróceniu nasilających się kradzieży. Zatrzymano 17 osób.

W ręce sokistów wpadli m.in. sprawcy wysypania węgla z pociągu relacji Tarnowskie Góry-Tarnów (1,6 tony - 33 worki), Tarnowskie Góry-Katowice Ligota (3 tony - 112 worków) oraz Ruda Śląska Chebzie - Zebrzydowice (2,1 tony - 42 worki). Zatrzymanym grozi od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

W ubiegłym tygodniu niemal codzienne służby kolejowe i policja informowały o przypadkach wysypywania węgla z wagonów. W minioną środę między Siemianowicami a Chorzowem dwóch nastolatków zahamowało pociąg z mysłowickiej kopalni Wesoła do Tarnowskich Gór, otwierając pięć wagonów. Wysypało się 18 ton węgla. Jednym ze sprawców tego czynu okazał się 13-latek.