O czym Seewald rozmawiał z Papieżem?

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 03.11.2010 17:21

Za trzy tygodnie poznamy odpowiedzi Benedykta XVI, dziś już jednak znamy pytania, jakie postawił mu autor wywiadu-rzeki, Peter Seewald. Książka nosząca tytuł „Światłość świata. Papież, Kościół i znaki czasów” odnosi się do wielu gorących kwestii, które pojawiły się w czasie obecnego pontyfikatu.

Benedykt XVI Jakub Szymczuk /GN Benedykt XVI

W książce pada m.in. pytanie o to, czy nadszedł już czas na zwołanie Soboru Watykańskiego III. Jest to nawiązanie do wypowiedzi kard. Ratzingera z 1992 r., kiedy to jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary stwierdził, że „obecnie nowy Sobór byłby czymś przedwczesnym”. Co odpowiada teraz, jeszcze nie wiemy. Wiemy jednak, jak zapewnia autor, że Papież wypowiadał się bardzo osobiście i bezpośrednio na wszystkie tematy. Co więcej, nie odmówił odpowiedzi na żadne z postawionych mu pytań. A dotyczyły one m.in. skandalu pedofilii w Kościele, kapłaństwa kobiet, udzielania komunii rozwodnikom żyjących w nowych związkach, czy też możliwości zmiany nauczania Kościoła odnośnie do celibatu, antykoncepcji czy związków osób tej samej płci. Gorącym tematem jest również kwestia dialogu z islamem i pytanie o to, czy obecny Papież bierze pod uwagę ewentualną dymisję.

Wywiad-rzeka z Benedyktem XVI ukaże się 24 listopada jednocześnie w kilku językach. Jego autor, Peter Seewald, ma już na swym koncie dwa wywiady z kard. Ratzingerem: „Sól ziemi” oraz „Bóg i świat”. Książki te stały się bestsellerami na całym świecie.