Ku uzdrowieniu - grupy wsparcia dla osób wykorzystywanych seksualnie

md /KAI

publikacja 15.12.2020 10:49

Od lutego w Krakowie ruszą spotkania grup wsparcia psychologicznego "Ku uzdrowieniu", adresowane do osób dorosłych z całego kraju, które doświadczyły wykorzystania seksualnego w okresie małoletniości.

Ku uzdrowieniu - grupy wsparcia dla osób wykorzystywanych seksualnie Magdalena Dobrzyniak /Foto Gość W archidiecezji krakowskiej odbywają się cykliczne spotkania modlitewne w intencji i z udziałem osób skrzywdzonych w Kościele.

Dwie grupy wsparcia - osobna dla kobiet i osobna dla mężczyzn - powstają z inicjatywy Fundacji Towarzyszenia Rodzinie w Krakowie. Planowanych jest 10 cyklicznych spotkań raz w miesiącu (sobota) od lutego do grudnia 2021 roku. Będą się one odbywać w poradni fundacji przy ul. s. Faustyny 70. Osobom pokrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym będą towarzyszyć we wspólnych spotkaniach doświadczeni psychologowie i terapeuci. Możliwe będą też konsultacje prawne.

O poinformowanie wiernych o inicjatywie prosił w liście do proboszczów archidiecezji krakowskiej abp Marek Jędraszewski. "Niezwykle ważne jest dla mnie, aby informacje te zostały przekazane z należytą delikatnością, szanującą wrażliwość ofiar wykorzystania oraz innych członków wspólnoty Kościoła, dla których sprawy te zawsze wywołują zgorszenie i szczególny ból" - napisał.

Informacje można przekazać w formie plakatu w kancelarii parafialnej lub gablocie przed kościołem, banera na stronie internetowej parafii bądź w niedzielnych ogłoszeniach parafialnych.

Wiceprezes fundacji Urszula Miernik podkreśla, że to nie jest grupa terapeutyczna. - Zamysłem jest możliwość spotkania się osób, które łączą podobne trudne doświadczenia. Obecność i wsparcie od takich osób są ważne dla skrzywdzonych przemocą seksualną w Kościele - wyjaśnia.

Formularz zgłoszeniowy do grupy wsparcia można przesłać za pośrednictwem strony: kuuzdrowieniu.pl, można również skontaktować się telefonicznie, dzwoniąc pod numer (12) 260 75 14 (od poniedziałku do piątku w godz. 17-20). "Oddzwonimy z propozycją konsultacji, podczas których będziesz mógł rozeznać, czy grupa wsparcia jest właściwą formą pomocy dla Ciebie" - deklarują twórcy inicjatywy.

Uczestnictwo w grupie wsparcia jest bezpłatne. Finansowane jest z pieniędzy, które udało się zdobyć Fundacji Towarzyszenia Rodzinie, a także z kasy Fundacji św. Józefa Konferencji Episkopatu Polski.