Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Henryka Tomasika

ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 04.01.2021 12:05

Czwarty ordynariusz radomski ukończył 75 lat. Został mianowany pasterzem Kościoła radomskiego 16 października 2009 roku. Jego następcą papież Franciszek mianował bp. Marka Solarczyka.

bp Henryk Tomasik, czwarty ordynariusz radomski. ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość bp Henryk Tomasik, czwarty ordynariusz radomski.

Bp Henryk Tomasik urodził się 4 stycznia 1946 r. w Łukowie, jako najstarszy z czterech synów Mariana i Reginy z domu Niedziółka. Począwszy od 1952 r. uczył się w szkole podstawowej, a następnie kontynuował naukę w Państwowym Liceum Ogólnokształcącym w rodzinnym mieście. Tam też w 1963 r. otrzymał świadectwo dojrzałości.

W 1963 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego im. Benedykta XV w Siedlcach. Swą prośbę o przyjęcie motywował następująco: „Pragnę swoje życie poświęcić Bogu i zbawieniu dusz ludzkich”. W tydzień po obłóczynach, w ramach represji wobec Kościoła ze strony komunistycznego aparatu reżimu, został wcielony do wojska – do Jednostki Zmotoryzowanej w Kołobrzegu. Problemy zdrowotne były powodem, że po złożeniu przysięgi powrócił do seminarium.

Kapłan Diecezji Siedleckiej

Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze siedleckiej 31 maja 1969 r. z rąk biskupa siedleckiego Jana Mazura. Pierwszą placówką duszpasterską ks. Henryka Tomasika była parafia Radoryż Kościelny. Nominację otrzymał już w dniu święceń, z zaleceniem, aby objął nowe zadania począwszy od 21 czerwca 1969 r. Pracował tam przez dwa lata – do 27 sierpnia 1971 r. Był to jego jedyny wikariat. Wielkim wyzwaniem było zorganizowanie i uporządkowanie w tej parafii pracy katechetycznej. Ks. Henryk Tomasik dostrzegł tam konieczność pracy z młodzieżą i dla młodzieży. Po latach wyznawał: „To pobyt w pierwszej parafii pokazał mi potrzebę pracy z młodymi ludźmi”.

Bp Jan Mazur skierował go 28 czerwca 1971 r. na studia specjalistyczne na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jako swoją specjalizację obrał etykę. Katedra etyki miała wówczas dwu kierowników. Byli nimi: kard. Karol Wojtyła oraz  ks. prof. Tadeusz Styczeń. Ks. Henryk Tomasik uczestniczył między innymi w odbywających się w Krakowie seminariach naukowych prowadzonych przez kard. Karola Wojtyłę. Pracę magisterską obronił w 1974 r. pod kierunkiem ks. prof. Tadeusza Stycznia. Jej temat brzmiał: „Uzasadnienie norm postępowania według Jerzego Wróblewskiego”. Począwszy od roku akademickiego 1974/1975, ks. Henryk Tomasik rozpoczął prowadzenie wykładów w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach. Jako wykładowca cieszył się ogromnym autorytetem wśród alumnów. Wykłady prowadził w sposób jasny, spokojny – nie podnosząc głosu. Był jednocześnie wymagającym wykładowcą.

Kolejne lata pracy w diecezji wiązały się z coraz to nowymi obowiązkami. Na początku roku akademickiego 1974/1975 biskup siedlecki polecił ks. H. Tomasikowi prowadzenie konwersatoriów dla studentów. We wrześniu 1975 r. został mianowany duszpasterzem akademickim i miał pomagać ks. Stefanowi Kornasowi. Trzy lata później został mianowany diecezjalnym duszpasterzem akademickim. Tę posługę pełnił w latach 1978-1980, jak też 1982-1992.

Ks. Henryk Tomasik obronił doktorat. Rozprawa doktorska nosiła tytuł „Osoba jako byt i norma w filozofii kard. Karola Wojtyły”, a jej promotorem był ks. prof. Tadeusz Styczeń.

W okresie studiów doktoranckich ks. Henryk Tomasik był współzałożycielem i pierwszym kapelanem powstałego w 1981 r. w Siedlcach Klubu Inteligencji Katolickiej. Miał też ogromny wpływ na tworzenie jego podstaw. Dodatkowo organizował w Siedlcach Dni Kultury Chrześcijańskiej. Współorganizował również Podlaską Pielgrzymkę na Jasną Górę, która po raz pierwszy wyruszyła samodzielnie w 1981 r. Był jej kierownikiem, a począwszy od 1983 r. prowadził w niej grupę akademicką.

Bp Jan Mazur 18 stycznia 1989 r. mianował ks. Henryka Tomasika kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Siedleckiej, a niespełna trzy lata później, 7 października 1992 r., kanonikiem gremialnym w tejże kapitule. Ks. Henryk Tomasik był także członkiem Rady Kapłańskiej, siedleckim korespondentem Biura Prasowego Episkopatu Polski, kierownikiem działu religijnego w prasie lokalnej w Siedlcach, jak też asystentem kościelnym pisma „Nowe Echo Podlasia”. Ponadto 26 kwietnia 1988 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp mianował go cenzorem pism Sługi Bożego ks. Ignacego Kłopotowskiego.

Biskup pomocniczy diecezji siedleckiej

Decyzją Jana Pawła II z 21 listopada 1992 r. ks. Henryk Tomasik został mianowany biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej. Jako stolicę tytularną otrzymał Fornos minore. Sakrę biskupią przyjął z rąk Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie 6 stycznia 1993 r. Współkonsekratorami byli: abp. Giovanni Battista Re i abp. Justin Francis Rigali. Jako hasło swej biskupiej posługi bp Henryk Tomasik wybrał słowa: „Adveniat Regnum Tuum” („Przyjdź Królestwo Twoje”). Jako biskup pomocniczy wspierał trzech kolejnych biskupów siedleckich: bp. Jana Mazura, bp. Jana Wiktora Nowaka i bp. Zbigniewa Kiernikowskiego.

Bp Henryk Tomasik oficjalnie rozpoczął obowiązki w diecezji w dniu swoich imienin 19 stycznia 1993 r. Nowemu biskupowi przybywały kolejne zajęcia. W związku z erygowaniem w Siedlcach Diecezjalnego Kolegium Teologicznego, bp Jan Mazur mianował jego dyrektorem bp. Henryka Tomasika. Funkcję tę pełnił do czasu reorganizacji Kolegium Teologicznego w 1996 r. Biskup pomocniczy siedlecki sprawował też patronat nad Wydziałem Nauki Katolickiej w kurii diecezjalnej, należał do Sekretariatu II Synodu Diecezjalnego, jak też wchodził w skład Komisji Diecezjalnego Funduszu Interwencyjnego. Bp Jan Mazur, na prośbę członków Kapituły Katedralnej Siedleckiej, 24 maja 1994 r. mianował bp. Henryka Tomasika prepozytem tejże kapituły. Był także czynnie zaangażowany w prace nad procesem beatyfikacyjnym Męczenników Pratulińskich: Wincentego Lewoniuka i Dwunastu Towarzyszy.

10 czerwca 1999 r. Siedlce odwiedził Jan Paweł II. W diecezjalnych przygotowaniach na spotkanie z papieżem aktywnie uczestniczył bp H. Tomasik. W ciągu kilku ostatnich miesięcy życia bp. Jana Wiktora Nowaka praca w diecezji i kierowanie nią w praktyce spoczywało na bp. Henryku Tomasiku.

Jeszcze przed nominacją biskupią ks. Henryk Tomasik czynnie uczestniczył w pracach Konferencji Episkopatu Polski, będąc od 11 kwietnia 1989 r. członkiem Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Akademickiego. W 1998 r. biskupi polscy wybrali go Krajowym Duszpasterzem Młodzieży. Posługę Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży pełnił także w następnych kadencjach. Po reorganizacji struktur Konferencji Episkopatu Polski, został w 2007 r. przewodniczącym nowo utworzonej Rady Duszpasterstwa Młodzieży. Z kolei w roku 2001 bp Henryk Tomasik powołany został przez Konferencję Episkopatu Polski do Komisji Wychowania Katolickiego, do Komisji Duszpasterstwa i do Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Także w kolejnych latach wchodził w skład Komisji Episkopatu ds. Polonii i Polaków za Granicą. W 2004 r., na prośbę Prezydium Rady Krajowej Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, biskupi polscy powierzyli mu funkcję Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Od 2006 r. należał do Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny. Począwszy od 1995 r. jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski do Światowych Dni Młodzieży. Realizując to zadanie podejmował współpracę z Papieską Radą do Spraw Świeckich i z lokalnymi komitetami w państwach, w których były organizowane te spotkania młodych.

Biskup radomski

Decyzją Benedykta XVI z 16 października 2009 r. bp Henryk Tomasik został mianowany nowym biskupem radomskim. Podczas pierwszego pobytu w diecezji po tej nominacji, w dniach 20-21 października, bp Henryk Tomasik nawiedził radomską katedrę, całując przy wejściu jej próg, modlił się przy grobie bp. Jana Chrapka, odwiedził kurię diecezjalną, seminarium duchowne, Dom Księży Emerytów, odbył też konferencję prasową. Kanoniczne przejęcie diecezji przez nowego biskupa dokonało się 12 listopada 2009 r.

Ingres do katedry radomskiej odbył się 14 listopada 2009 r. Homilię wygłosił metropolita poznański i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki. Nowy biskup radomski mówił też wówczas: „Z wiarą w Bożą pomoc, z ufnością w Opiekę NMP, staję dziś przed Diecezją Radomską. Przyjęta misja ma także wymiar ludzki, dlatego też ponawiam, wypowiedzianą już w Seminarium, prośbę pełną nadziei: Proszę, przyjmijcie mnie”. Słowa te wywołały burzę oklasków, którymi zebrani na stojąco odpowiedzieli na wyrażoną prośbę nowego pasterza diecezji.

W momencie rozpoczęcia posługi w Radomiu przez bp. Henryka Tomasika, jego biskupami pomocniczymi byli: bp Adam Odzimek (emeryt od 2019 r.) i bp Stefan Siczek (zmarł w 2012 r.). Od 2015 r. biskupem pomocniczym jest bp Piotr Turzyński. Z wielkim szacunkiem i troską bp Henryk Tomasik odnosił się do swoich poprzedników – biskupów emerytów radomskich: bp. Edwarda Materskiego (zmarłego w 2012 r.) i abp. Zygmunta Zimowskiego (zmarłego w 2016 r.). Już w dniu ingresu do katedry radomskiej bp Henryk Tomasik pierwsze swe kroki, po wejściu do katedry, skierował do grobu bp. Jana Chrapka. Jest też przewodniczącym kapituły nagrody „Viventi Caritate” Funduszu im. Bp. Jana Chrapka. W 2010 r. poświęcił Izbę Pamięci obok rodzinnego domu tragicznie zmarłego biskupa. W następnym roku, był współorganizatorem sesji naukowej o bp. Janie Chrapku, która odbyła się w radomskim seminarium.

Bp Henryk Tomasik był współkonsekratorem trzech biskupów: bp. Piotra Turzyńskiego (2015 r.) i dwóch biskupów pomocniczych diecezji siedleckiej – bp. Piotra Sawczuka (2013 r.) i bp. Grzegorza Suchodolskiego (2020 r.).

Po raz pierwszy po nominacji na biskupstwo radomskie bp Henryk Tomasik spotkał się z Benedyktem XVI 17 lutego 2010 r.

W dniach 30 stycznia – 12 lutego 2014 r. bp Henryk Tomasik wraz z bp. Adamem Odzimkiem udali się do Rzymu z urzędową wizytą „ad limina Apostolorum”, która trwała od 1 do 8 lutego. Była to piąta taka wizyta, w której uczestniczył bp Henryk Tomasik. 7 lutego 2014 r. biskup radomski i jego biskup pomocniczy zostali przyjęci przez papieża Franciszka.

W dwa lata po rozpoczęciu swych rządów w diecezji radomskiej, 17 listopada 2011 r. bp Henryk Tomasik wznowił II Synod Diecezji Radomskiej, który został zawieszony po nominacji abp. Zygmunta Zimowskiego na przewodniczącego Papieskiej Rady do Spraw Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych. II Synod Diecezji Radomskiej został zakończony przez bp. Henryka Tomasika w 2020 r. Podczas sesji plenarnej w dniu 29 lutego tego roku biskup radomski podpisał dekrety synodalne, które weszły w życie 1 czerwca 2020 r. Uroczyste zakończenie II Synodu Diecezji Radomskiej odbyło się 19 września tego roku.

Bp Henryk Tomasik erygował w diecezji dwie nowe parafie: parafię pw. Matki Bożej Różańcowej w Mazowszanach (2012 r.) i parafię pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pakosławiu (2013 r.).

W 2017 ordynariusz radomski wyraził zgodę na celebrowanie liturgii dla grekokatolików przez duchownych tego Kościoła w wybranych świątyniach diecezji.

W odpowiedzi na prośbę Kapituły Ostrobramskiej i duchowieństwa Dekanatu Skarżyskiego bp Henryk Tomasik podjął starania o to, by Stolica Apostolska przyznała kościołowi sanktuaryjnemu pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej tytuł Bazyliki Mniejszej. Uroczystość jej ogłoszenia odbyła się 25 października 2014 r., a przewodniczył jej – na zaproszenie bp. Henryka Tomasika – kard. Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Bp Henryk Tomasik 4 grudnia 2009 r. przewodniczył uroczystemu ogłoszeniu decyzji Stolicy Apostolskiej, mocą której św. Barbara została ustanowiona patronką Starachowic. Starania o przyznanie tego tytułu podjął jeszcze bp Zygmunt Zimowski. Natomiast po otrzymaniu prośby starosty opoczyńskiego i proboszczów z terenu powiatu opoczyńskiego, bp Henryk Tomasik zwrócił się z prośbą do Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o ogłoszenie św. Bartłomieja Apostoła patronem powiatu opoczyńskiego. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi biskup radomski 24 sierpnia 2012 r. w kolegiacie opoczyńskiej ogłosił tę decyzję papieską. Na prośbę bp. Henryka Tomasika Stolica Apostolska kilkakrotnie przyznała odznaczenia „Pro Ecclesia et Pontifice”, które wręczane były po raz pierwszy w dziejach diecezji.

W 2011 r. bp Henryk Tomasik uzyskał w Stolicy Apostolskiej łaskę odpustu zupełnego w związku z 200-leciem Cmentarza przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Podobnie – w odpowiedzi na prośby bp. Henryka Tomasika – Penitencjaria Apostolska udzieliła odpustu zupełnego: w 2017 r. kościołom pw. św. Brata Alberta w Radomiu, Skarżysku-Kamiennej i Starachowicach – z okazji „Roku św. Brata Alberta”, jak też klasztorowi sióstr klarysek w Skaryszewie – w związku z 750. rocznicą śmierci bł. Salomei, w 2018 r. sanktuarium w Studziannie – z okazji 50. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej, w 2019 r. parafii Jastrząb – z okazji peregrynacji pobłogosławionej przez Ojca Świętego Franciszka kopii obrazu Matki Bożej Bolesnej z miejscowego kościoła, w 2020 r. parafii Dąbrówka – w związku ze 100-leciem jej powstania.

Zgodnie ze wskazaniem papieża Franciszka zawartym w bulli „Misericordiae vultus”, 13 grudnia 2015 r. bp Henryk Tomasik, otworzył Bramę Jubileuszową i uroczyście zainaugurował Rok Miłosierdzia w diecezji radomskiej. Była to jednocześnie diecezjalna inauguracja jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Wraz z początkiem Roku Miłosierdzia – w odpowiedzi na propozycję bp. Henryka Tomasika – zainaugurowano w sanktuarium Ostrobramskim w Skarżysku-Kamiennej całodobową adorację Najświętszego Sakramentu, która trwała przez cały Rok Święty, a w katedrze radomskiej codzienną spowiedź, która postała stałą praktyką również po zakończeniu Roku Miłosierdzia. Inną inicjatywą bp. Henryka Tomasika było „Jerycho Różańcowe”, które odbyło się w diecezji od 25 marca do 23 grudnia 2017 r. Każdego dnia, przez całą dobę, wierni kolejnych parafii i wspólnot adorowali Najświętszy Sakrament, modląc się w intencjach wskazanych przez biskupa radomskiego. Każdego roku, 8 grudnia – w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP bp Henryk Tomasik przed figurą Matki Bożej Niepokalanej znajdującej się przed kościołem ojców bernardynów w Radomiu zawierza Matce Bożej miasto Radom i całą diecezję.

Bp Henryk Tomasik zadbał o to, by relikwie św. Kazimierza – Patrona diecezji znalazły się w kościele farnym w Radomiu, w którym przed wiekami modlił się święty. Relikwie te przybyły do diecezji z Florencji, a uroczyste ich wprowadzenie do radomskiej fary, nazywane powrotem św. Kazimierza, odbyło się 3 października 2013 r. Inną cząstkę relikwii św. Kazimierza bp Henryk Tomasik przeznaczył i uroczyście wprowadził również do kościoła św. Wacława w Radomiu.

Na pierwsze lata posługi bp. Henryka Tomasika w diecezji radomskiej przypadły beatyfikacja i kanonizacja Jana Pawła II, w których uczestniczył biskup radomski.

W różnych okazjach bp Henryk Tomasik odwołuje się Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego, którego proces beatyfikacyjny prowadzi diecezja radomska. Z okazji przypadającej w 2010 r. trzydziestej rocznicy jego śmierci, biskup radomski przewodniczył pielgrzymce diecezji radomskiej do jego grobu w katedrze sandomierskiej. Z kolei w 2017 r. pielgrzymowali tam – także z inicjatywy bp. Henryka Tomasika – księża diecezji radomskiej. W 2015 r. biskup radomski zatwierdził litanię do Sługi Bożego i nowennę za jego przyczyną.

W latach 2013-2014 bp Henryk Tomasik przeprowadził na etapie diecezjalnym proces beatyfikacyjny sługi Bożej matki Kazimiery Gruszczyńskiej, założycielki Sióstr Franciszkanek od Cierpiących. Z kolei w 2018 r. rozpoczął proces beatyfikacyjny Sł. B. ks. Romana Kotlarza – Męczennika Radomskiego Czerwca 1976 r. Cztery lata wcześniej otworzył w Pelagowie Izbę Pamięci ks. Romana Kotlarza i poświęcił kamień z dedykowaną mu tablicą. W 2020 r. bp Henryk Tomasik poświęcił pamiątkową tablicę ku czci sługi Bożej Wandy Malczewskiej w radomskiej farze – w świątyni, która była kościołem parafialnym Kandydatki na ołtarze.

W 2013 r. bp Henryk Tomasik poświęcił w katedrze odnowiony ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej, a dwa lata później poświęcił i otworzył w Radomiu Muzeum Katedralne. Z kolei w 2016 r. przeprowadzony został remont kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, której nadano nowy wystrój, a dwa lata później odnowiono kaplicę w Domu Księży Emerytów w Radomiu, którą po odnowieniu poświęcił bp Henryk Tomasik. W 2019 r. biskup radomski poświęcił w Kolonii Jedlnia Kaplicę Wieczystej Adoracji św. Jana Pawła II.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu bp Henryk Tomasik wykłada antropologię filozoficzną na roku II i nowe wyzwania duszpasterskie na roku VI. Na skutek zmian strukturalnych i niemożności dalszego funkcjonowania Instytutu Teologicznego UKSW w Radomiu, po wcześniejszych ustaleniach, bp Henryk Tomasik 25 czerwca 2013 r. podpisał wraz z ks. prof. dr. hab. Antonim Dębińskim, rektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, afiliację radomskiego seminarium do tegoż uniwersytetu. W 2017 r. powstał w Radomiu Instytut Teologiczny, pod patronatem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

W 2010 r. bp Henryk Tomasik powołał Diecezjalny Zespół Wdrażania Programów Pomocowych. W następnym roku ustanowił Radę Artystyczno-Budowlaną Diecezji Radomskiej, a w 2012 r. Diecezjalną Radę Duszpasterską. Także w 2012 r. biskup radomski zatwierdził Statut Stowarzyszenia „Żywy Różaniec”, a w roku następnym statut Ruchu Rodzin Nazaretańskich w diecezji radomskiej. W wigilię Zesłania Ducha Świętego w 2014 r. erygował Szkołę Nowej Ewangelizacji św. Dobrego Łotra. W 2015 r. powołał do istnienia Diecezjalny Ośrodek Trzeźwości, który znajduje się przy parafii Miłosierdzia Bożego w Radomiu, a dwa lata później przewodniczył tam Diecezjalnemu Kongresowi Trzeźwości. W 2016 r. bp Henryk Tomasik dokonał otwarcia w Radomiu Międzynarodowego Centrum Wolontariatu. Z inicjatywy biskupa radomskiego, począwszy od 2013 r., organizowane są coroczne pielgrzymki bierzmowanych do sanktuariów diecezji. Jako stałą formę duszpasterstwa młodzieży w diecezji radomskiej bp Henryk Tomasik ustanowił centra duszpasterstwa młodzieży i Radę Młodzieżową.

Decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z 23 marca 2009 r. bp Henryk Tomasik został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w dziedzinie duszpasterskiej oraz za zasługi w dziedzinie społecznej i polonijnej”. W roku 2010 bp Henryk Tomasik został duszpasterzem Rodziny Szkół Jana Pawła II. Z kolei w 2013 r. biskup radomski wszedł w skład ogólnopolskiego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Wizyty Ojca Świętego w Polsce w 2016 r.

Podczas światowej pielgrzymki głuchoniemych do sanktuarium w Kałkowie w 2010 r. abp Zygmunt Zimowski wręczył swemu następcy na stolicy biskupiej w Radomiu medal Dobrego Samarytanina, przyznawany przez Papieską Radę do Spraw Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych. 19 stycznia 2014 r., bp Henryk Tomasik został włączony do grona konfratrów Zakonu Paulinów. Uchwałą Senatu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach z 25 lutego 2015 r. bp Henryk Tomasik otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa. Uroczystość wręczenia tego wyróżnienia odbyła się 20 maja 2015 r., w doroczne święto tej uczelni, w której przed laty ks. Henryk Tomasik posługiwał jako duszpasterz akademicki.

Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski bp Henryk Tomasik organizował udział Polaków w Światowych Dniach Młodzieży w: Manili (1995 r.), Paryżu (1997 r.), Rzymie (2000 r.), Toronto (2002 r.), Kolonii (2005 r.), Sydney (2008 r.), i jako biskup radomski w: Madrycie (2011 r.) i Rio de Janeiro (2013 r.), Krakowie (2016 r.). Uczestniczył też w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w 2019 r. Brał udział we wszystkich tych spotkaniach młodych z Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem, głosząc tam także katechezy dla młodzieży.

W 2009 r. bp Henryk Tomasik zorganizował peregrynację Krzyża Światowych Dni Młodzieży po polskich diecezjach. Z kolei w Niedzielę Palmową w 2014 r. był uczestnikiem przekazania w Rzymie przez papieża Franciszka symboli Światowych Dni Młodzieży polskiej młodzieży z rąk Brazylijczyków. Papież słysząc wówczas, że bp Henryk Tomasik od 1995 r. organizuje i odpowiada za udział Polaków w Światowych Dniach Młodzieży, jak też przygotowuje duchowo młodzież polską do spotkania w Krakowie, poklepał biskupa po ramieniu i powiedział z uśmiechem: „Czeka cię teraz niezła praca”. Wielką troską bp. Henryka Tomasika były wydarzenia poprzedzające Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, gdy w dniach 20-25 lipca 2016 r. młodzież z różnych krajów świata gościła w diecezji radomskiej, w ramach tzw. Dni w diecezjach.

(za: Portal Diecezji Radomskiej)