Sto dni Bronisława Komorowskiego

PAP |

publikacja 12.11.2010 17:03

Podpisał ponad 50 ustaw, mianował nowych ambasadorów, złożył wizyty w Brukseli, Paryżu, Berlinie i Watykanie, przyznał dziesięć Orderów Orła Białego - w niedzielę, 14 listopada, mija sto dni od zaprzysiężenia prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Sto dni Bronisława Komorowskiego Jakub Szymczuk/Agencja GN Prezydent Bronisław Komorowski

4 lipca Bronisław Komorowski zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich, pokonując prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Kandydat PO uzyskał 53,01 proc. głosów, a Kaczyński - 46,99 proc.

Wygrała polska demokracja - mówił Komorowski tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników II tury. Dziękował Polakom za udział w wyborach i gratulował wyniku wyborczego kandydatowi PiS. Zastrzegał jednak, że z "największą butelką szampana" trzeba jeszcze czekać do następnego dnia, bo sondaże wskazywały, że byli "blisko remisu" z J.Kaczyńskim.

W dniu wyboru na prezydenta Komorowski pełnił wciąż obowiązki głowy państwa (które objął po śmierci Lecha Kaczyńskiego w katastrofie smoleńskiej), był też marszałkiem Sejmu.

5.7 - W dniu ogłoszenia przez PKW oficjalnych wyników wyborów prezydenckich rezygnację z funkcji złożyli współpracownicy Lecha Kaczyńskiego: zastępca szefa prezydenckiej kancelarii Jacek Sasin, szef gabinetu prezydenta Maciej Łopiński, sekretarz stanu Małgorzata Bochenek oraz podsekretarze stanu Andrzej Duda i Bożena Borys-Szopa.

6.7. - Prezydent-elekt Bronisław Komorowski odebrał od przewodniczącego PKW Stefana Jaworskiego uchwałę o wyborze na urząd prezydenta.

Tego dnia Komorowski spotkał się w MSZ z szefem tego resortu Radosławem Sikorskim. Ustalono m.in. kalendarz zagranicznych wizyt prezydenta.

7.7. - Decyzją Komorowskiego, jako p.o. prezydenta, Jan Dworak i Krzysztof Luft zostali powołani w skład KRRiT. PiS oceniło, że to decyzja polityczna. Niektórzy politycy i politolodzy wskazywali, że w PO dochodzi do "przetasowania kart", a Komorowski próbuje się usamodzielnić.

Tego dnia Komorowski, jako p.o. prezydenta, powołał na szefa swojej kancelarii Jacka Michałowskiego.

8.7. - Komorowski zrezygnował z funkcji marszałka Sejmu i złożył mandat poselski. Obowiązki marszałkowskie wynikające z regulaminu Sejmu przejął najstarszy wiekiem wicemarszałek, czyli Stefan Niesiołowski; funkcję prezydenta przejął marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Po południu nowym marszałkiem Sejmu został Grzegorz Schetyna (PO); tym samym przejął on obowiązki prezydenta.

13.7 - Prezydent-elekt spotkał się w Warszawie z niemieckim prezydentem Christianem Wulffem. Zapowiedzieli, że zadbają o dalszy rozwój współpracy polsko-niemieckiej. Wulff był pierwszym gościem zagranicznym, którego Komorowski przyjął jako prezydent-elekt. Komorowski potwierdził, że w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Brukseli, Paryża i Berlina.

Na stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta powołany został Jaromir Sokołowski; nowy minister odpowiada za politykę zagraniczną. Sokołowski nominację otrzymał od marszałka Sejmu, wykonującego obowiązki prezydenta Grzegorza Schetyny.

Tego samego dnia prezydent-elekt spotkał się z szefem MON Bogdanem Klichem, by omówić sytuację w siłach zbrojnych.

14.7. - Komorowski wraz z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite wzięli udział w uroczystościach przed Pomnikiem Grunwaldzkim w Krakowie.

15.7. - Prezydent-elekt, wraz z głowami państw Litwy, Rumunii i Mołdowy oraz Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego, wzięli udział w Apelu Prezydenckim, który odbył się na polach grunwaldzkich dokładnie 600 lat po zwycięskiej dla Polaków i Litwinów bitwie. Komorowski podkreślał, że przeszłość jest ważna, bo "chcąc wiedzieć, dokąd idziemy, musimy wiedzieć, skąd przychodzimy".

16.7. - Spór o krzyż postawiony przez harcerzy przed Pałacem Prezydenckim w dniach żałoby po Lechu Kaczyńskim i innych ofiarach smoleńskiej katastrofy. Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że jeżeli Komorowski usunie krzyż sprzed Pałacu, to będzie zupełnie jasne, kim jest. Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna odpowiedział: "źle się dzieje, jeżeli krzyż jest wykorzystywany w politycznej walce" i jeśli ktoś to robi, to "ciężko grzeszy".

21.7 - Przedstawiciele harcerzy, Kancelarii Prezydenta i warszawskiej kurii podpisali porozumienie w sprawie krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego; zgodnie z porozumieniem krzyż miał zostać przeniesiony do kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Nie określono, kiedy to się stanie. Porozumienie podpisali przedstawiciele władz naczelnych ZHP i ZHR, Kancelarii Prezydenta, Kurii Metropolitalnej Warszawskiej i Duszpasterstwa Akademickiego Kościoła św. Anny.

3.8. - Nie powiodła się próba przeniesienia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego do kościoła św. Anny. Uniemożliwili to zgromadzeni na Krakowskim Przedmieściu zwolennicy jego pozostawienia przed Pałacem, doszło do przepychanek.

Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski tłumaczył, że sytuacja jest na tyle poważna, że nie powinno się narażać ani harcerzy, ani księży na to, co może się zdarzyć. Natomiast metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz powiedział, że "kościół warszawski nie jest stroną w tej sprawie".

Kancelaria Prezydenta, Kuria Metropolitalna, Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej oraz Duszpasterstwo Akademickie wydały wspólne oświadczenie, w którym napisały m.in., że "krzyż przed Pałacem Prezydenckim (...) był świadkiem wydarzeń, które nigdy nie powinny mieć miejsca".

6.8. - Komorowski złożył przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgę prezydencką. Tym samym formalnie objął urząd prezydenta. Podkreślił w orędziu, że rozpoczyna "służbę pełną zadań i wyzwań". Zadeklarował chęć współpracy z rządem i opozycją.

Dziękując swoim wyborcom za głosy, podkreślił, że będzie chciał też zabiegać o "zrozumienie i uznanie" tych, którzy poparli w wyborach prezydenckich jego kontrkandydata Jarosława Kaczyńskiego; prezes PiS nie przybył na uroczystość zaprzysiężenia. Nowo zaprzysiężony prezydent odebrał na Zamku Królewskim insygnia Orderu Odrodzenia Polski i Orderu Orła Białego.

9.8. - W Belwederze spotkanie Bronisław Komorowskiego, premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny. Rozmowa dotyczyła m.in. pomocy dla powodzian na Dolnym Śląsku.

10.8. - Prezydenci Polski i Czech Bronisław Komorowski oraz Vaclav Klaus spotkali się na Śnieżce, najwyższym szczycie Karkonoszy. Rozmawiali o relacjach polsko-czeskich, wzięli udział w mszy św. w intencji ratowników i przewodników górskich.

Tego dnia prezydent odwiedził Bogatynię, dotkniętą przez powódź miejscowość na Dolnym Śląsku. Zapewniał, że Bogatynia nie jest sama.

12.8. - Na elewacji Pałacu Prezydenckiego odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą katastrofę smoleńską. Uroczystość odbyła się po kilkudziesięciu minutach od podania informacji, że jest zgoda konserwatora zabytków na takie upamiętnienie. Tablicę odsłonił szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski oraz wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Komorowski podpisał nowelizację przepisów reformujących system nauki; nowelizację ustawy o systemie oświaty dotyczącą odpłatności za przedszkola.

13.8. - Prezydent podpisał nowelizację ustawy medialnej. Ustawa po wejściu w życie spowodowała wygaśnięcie kadencji obecnych rad nadzorczych i zarządów w TVP oraz Polskim Radiu.

Komorowski podpisał też nowelizację specustawy powodziowej, której celem była pomoc dla powodzian z Dolnego Śląska.

14.8 - Policja - na prośbę Biura Ochrony Rządu - usunęła kilka osób sprzed krzyża przy Pałacu Prezydenckim. Rzecznik BOR wyjaśniał, że ich usunięcie spowodowane było przygotowaniami do obchodów święta Wojska Polskiego.

15.8. - Prezydent objął formalnie zwierzchnictwo nad armią. W dniu święta Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta odprawa wart i Apel Pamięci; Komorowski wręczył nominacje generalskie i awanse. Oddał hołd prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i wszystkim osobom związanym z wojskiem, które zginęły w katastrofie smoleńskiej.

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego prezydent odsłonił tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.

16.8. - Prof. Tomasz Nałęcz przyjął propozycję Komorowskiego, by dołączyć do zespołu jego doradców. Nałęcz został doradcą prezydenta ds. historii i dziedzictwa narodowego. Formalnie zaczął doradzać prezydentowi pod koniec września.

17.8. - Prezydent zapowiedział w wywiadzie dla "Polityki" zasadnicze zmiany w funkcjonowaniu swojej Kancelarii, a także Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

7.9. - W kaplicy Pałacu Prezydenckiego Komorowski odsłonił tablicę upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonkę, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, ministrów i pracowników Kancelarii, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

20.8. - Prezydent spotkał się nieoficjalnie z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite, z którą rozmawiał o stosunkach polsko-litewskich, sytuacji mniejszości narodowych w Polsce i na Litwie oraz o wspólnych priorytetach polityki zagranicznej. Prezydentowi towarzyszyła małżonka Anna. Komorowscy wypoczywali na Litwie, skąd pochodzi rodzina prezydenta.

26.8. - Komorowski podpisał nowelizację ustawy o IPN, która wydłużyła do 27 listopada termin wskazywania przez wyższe uczelnie elektorów, którzy mieli wybrać kandydatów na członków Rady IPN, mającej wyłonić kandydata na prezesa IPN.

27.8. - Prezydent podpisał ustawę o dowodach osobistych, która zakłada, że od połowy 2011 roku będziemy mogli posługiwać się elektronicznym dokumentem tożsamości, a prawo do niego będzie przysługiwało Polakom już z chwilą urodzenia.

29.8. - Komorowski wziął udział w obchodach 30-lecia Solidarności w Szczecinie. Warto było uczestniczyć w ruchu Solidarności, warto było ryzykować, warto było zachowywać się przyzwoicie nie dla siebie, ale dla Polski, dla nas wszystkich - mówił.

30.8. - Prezydent uczestniczył w Gdyni w zjeździe Solidarności z okazji 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Solidarną Polskę możemy zbudować tylko razem, a nie przeciw sobie - mówił.

Zjazd Solidarności wzbudził wśród jego uczestników wielkie emocje. Przemówienie premiera Donalda Tusk przerywały gwizdy; prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oklaskiwano. Z Kaczyńskim polemizowała Henryka Krzywonos, z Tuskiem - szef "S" Janusz Śniadek. Komorowski mówił później, że po obchodach 30. rocznicy Porozumień Sierpniowych miał poczucie głębokiego żalu.

1.9. - Prezydent wziął udział w obchodach 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Jak mówił, było to jedno z tych doświadczeń, które legło u podstaw determinacji w budowie nowego, lepszego świata europejskiego.

Prosto z Westerplatte Komorowski udał się w pierwszą podróż zagraniczną - do Brukseli, Paryża i Berlina.

W stolicy Belgii prezydent spotkał się z szefami trzech głównych unijnych instytucji. Rozmawiał także z sekretarzem generalnym NATO Andersem F. Rasmussenem; podczas spotkania opowiedział się za określeniem strategii zakończenia misji Sojuszu w Afganistanie.

Komorowski apelował też w Brukseli o zachowanie silnej polityki spójności w nowym budżecie UE po 2013 r. Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zapewniał, że był i jest jej obrońcą. Obaj przywódcy deklarowali chęć wzmocnienia UE.

2.9 - Prezydent spotkał się w Brukseli z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem. Rozmowa dotyczyła m.in. spraw związanych z funkcjonowaniem UE i perspektywą polskiej prezydencji w Unii.

Tego dnia Komorowski odwiedził Paryż, gdzie spotkał się z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym. Po rozmowach zapowiedział zorganizowanie szczytu polsko-francuskiego, a następnie szczytu państw Trójkąta Weimarskiego.

3.9. - W Berlinie prezydent spotkał się z prezydentem Niemiec Christianem Wulffem. Obaj zapowiedzieli, że chcą działać na rzecz dalszego procesu zbliżenia i pojednania obu narodów.

5.9. - Prezydent uczestniczył w Częstochowie w Jasnogórskich dożynkach, odwiedził również Kaplicę Matki Bożej, gdzie znajduje się jasnogórski cudowny obraz.

8.9. - Komorowski wziął udział w XX Forum Ekonomicznym w Krynicy. Jego głównymi tematami były szanse, jakie niesie dla Europy Traktat Lizboński, strategia gospodarcza Unii na najbliższe 10 lat oraz pogłębianie integracji europejskiej i solidarność energetyczna.

10.9. - Z udziałem prezydenta i premiera Luksemburga Jean-Clauda Junckera w podkrakowskich Tomaszowicach odbyła się konferencja poświęcona roli Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej. Tematem jubileuszowej, dziesiątej, konferencji był wkład chrześcijan w zjednoczenie Europy.

Tego dnia prezydent oświadczył, że "całym sercem i całą duszą" popiera inicjatywę wyjazdu rodzin ofiar katastrofy z 10 kwietnia z pielgrzymką do Smoleńska. Zaproponowali to bliscy 28 ofiar w liście do pierwszej damy Anny Komorowskiej. Żona prezydenta zdecydowała się wziąć udział w tej pielgrzymce.

Po południu Komorowski przybył z dwudniową wizytą na Łotwę, gdzie uczestniczył w międzynarodowej konferencji w Rydze, poświęconej współpracy UE i USA. Z szefami trzech państw bałtyckich: Litwy - Dalią Grybauskaite, Estonii - Toomasem Hendrikiem Ilvesem oraz Łotwy - Valdisem Zatlersem Komorowski rozmawiał o relacjach z Rosją, unijnym budżecie na lata 2014-2020 i bezpieczeństwie energetycznym. Polski prezydent powiedział, że Polska opowiada się za dialogiem i współpracą z Rosją.

11.9. - Spotkania z Polakami zdominowały drugi dzień wizyty Komorowskiego na Łotwie. Prezydent razem z prezydentem Łotwy Valdisem Zatlersem upamiętnili także w Dyneburgu polskich żołnierzy, którzy walczyli o niepodległość Łotwy.

15.9 - Komorowski wziął udział w Zgromadzeniu Ogólnym sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Podkreślił, że ta instytucja jest opoką rządów prawa w Rzeczypospolitej, a działania obniżające jego autorytet godzą w praworządność.

16.9. - Krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego został przeniesiony do pałacowej kaplicy. Prezydent w wywiadzie dla PAP powiedział, że dalsze pozostawienie krzyża przed Pałacem "groziłoby daleko idącymi stratami dla autorytetu państwa i Kościoła". Jak dodał, "sytuacja dojrzała do tego, żeby odpowiednie decyzje podjąć. "Ja je podjąłem" - oświadczył. Zdaniem prezydenta, decyzja o trwałym upamiętnieniu ofiar katastrofy smoleńskiej powinna należeć do ich rodzin.

Komorowski spotkał się z grupą kombatantów II wojny światowej z okazji Dnia Weterana. Wręczył im osobiście lub przekazał na ręce ich rodzin ordery i odznaczenia państwowe. Uhonorowano nimi uczestników wojny obronnej 1939 r. - za wybitne zasługi dla niepodległości RP.

Prezydent wziął udział w konferencji zorganizowanej przez Centrum im. prof. Bronisława Geremka. Podkreślił na spotkaniu, że b. szef polskiej dyplomacji jest symbolem sposobu myślenia, który doprowadził do tego, że Polska jest w NATO i UE.

17.9. - Komorowski wręczył odznaczenia 72 osobom zasłużonym we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce. Odznaczenia otrzymali cudzoziemcy i Polacy zamieszkali za granicą, którzy nieśli pomoc Polakom w czasie stanu wojennego. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski odznaczona została pośmiertnie Aleksandra Stypułkowska; Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP - pośmiertnie Ginetta Sagan.

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski prezydent odznaczył Henryka Sikorę, Marka Walickiego, Andrzeja Stypułkowskiego, Jana Tyszkiewicza. Przyznany został także Tadeuszowi Kryska-Karskiemu i Wojciechowi Wołyńskiemu, którzy nie wzięli udziału w uroczystości.

18.9. - Chylę głowę przed prezydentem Kaczorowskim za to, że łączył tradycje przedwojennej Polski z Polską po 1989 r. - mówił Komorowski podczas uroczystości odsłonięcia w Warszawie tablicy poświęconej ostatniemu prezydentowi na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu.

19.9. - Komorowski wziął udział w Dożynkach Prezydenckich w Spale (Łódzkie). Zwracając się do rolników i zaproszonych gości mówił, że mieszkańcy wsi potrafią być pracowici i przedsiębiorczy, i nieprawdą jest, że boją się nowoczesności. Zapowiedział, że zaangażuje się w rozwiązywanie problemów wsi.

20.9. - Komorowski powołał byłego Prokuratora Krajowego Edwarda Zalewskiego w skład Krajowej Rady Prokuratury.

Tego dnia podczas uroczystej Gali Jubileuszowej z okazji 20. rocznicy odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce prezydent podkreślił, że polska reforma samorządowa się udała. W warszawskim Teatrze Polskim w Warszawie zgromadzili się przedstawiciele władz centralnych, samorządowcy i twórcy reformy samorządowej. W tym roku mija 20. rocznica wyborów do odrodzonego, po przełomie 1989 roku, samorządu terytorialnego.

21.9. - Komorowski zapowiedział podczas Kongresu Gmin Wiejskich, że powoła zespół doradców do spraw wsi; jednym z nich będzie prof. Tomasz Borecki, były rektor SGGW.

Prezydent powołał Łukasza Bojarskiego do Krajowej Rady Sądownictwa. Bojarski jest prawnikiem, ekspertem związanym m.in. z Helsińską Fundacją Praw Człowieka.

24.9. - Komorowski opowiedział za pogłębieniem reformy samorządowej. Poinformował, że na początku 2011 roku przedstawi pakiet legislacyjny dotyczący modernizacji samorządów.

Podczas uroczystości z okazji 20-lecia odrodzenia samorządu terytorialnego prezydent odznaczył zasłużonych samorządowców i zapowiedział powołanie Forum Debaty Publicznej "Samorząd dla Polski". Prace tego gremium mają koordynować m.in. profesorowie Jerzy Regulski i Michał Kulesza.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że 7 lutego 2011 roku odbędzie się w Polsce szczyt Trójkąta Weimarskiego. Na zaproszenie Komorowskiego do naszego kraju przyjedzie prezydent Francji Nicolas Sarkozy oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel.

25.9. - Prezydent uczestniczył w uroczystościach na Polskim Cmentarzu Wojennym w Charkowie, upamiętniającym polskich oficerów zamordowanych w 1940 r. przez NKWD. Komorowski wyraził nadzieję, że możliwe będzie otwarcie czwartego cmentarza ofiar zbrodni katyńskiej w Bykowni k. Kijowa. Obecny w Charkowie ukraiński premier Mikołaj Azarow zapewnił, że naród ukraiński podziela ból Polaków.

26.9. - Komorowski przekazał wyrazy głębokiego współczucia rodzinom ofiar wypadku polskiego autokaru w Niemczech. Kancelaria Prezydenta zapewniła o dołożeniu starań, by do potrzebujących dotarła wszelka pomoc. Do wypadku autokaru, w wyniku którego zmarło 13 osób, doszło na autostradzie w Brandenburgii.

27.9. - Z inicjatywy prezydenta, w porozumieniu z premierem, wojewoda zachodniopomorski ogłosił 28 września dniem żałoby na terenie województwa zachodniopomorskiego. W ten sposób została uczczona pamięć ofiar tragicznego wypadku polskiego autokaru pod Berlinem.

52 nauczycieli akademickich oraz pracowników nauki i sztuki otrzymało od Komorowskiego nominacje profesorskie. Prezydent podkreślił, że profesorowie to grupa, która cieszy się poważaniem, prestiżem i zaufaniem społecznym.

28.9. - Zofia Romaszewska zrezygnowała z funkcji kanclerza Kapituły Orderu Odrodzenia Polski i z członkostwa w niej. Z zasiadania w Kapitule zrezygnował także Ryszard Bugaj.

Kilkudziesięciu biskupów koncelebrowało mszę św. z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore w archikatedrze warszawskiej. W mszy uczestniczył Komorowski. Była to pierwsza uroczysta msza z udziałem nowego nuncjusza apostolskiego. W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowieństwo i kilkuset wiernych.

29.9. - Komorowski rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem o współpracy dwustronnej, także o planowanych na przyszłość kontaktach politycznych.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego, zwołana przez prezydenta, omówiła przygotowany przez BBN raport dotyczący zasad i procedur bezpieczeństwa przewozu powietrznego osób zajmujących ważne stanowiska państwowe.

W posiedzeniu RBN uczestniczyli: marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, który przed obradami odebrał akt powołania do Rady, premier Donald Tusk, wicepremier Waldemar Pawlak, szef BBN Stanisław Koziej, szef MSZ Radosław Sikorski, szef MSWiA Jerzy Miller i przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski. Wchodzący w skład RBN prezes PiS Jarosław Kaczyński nie uczestniczył w posiedzeniu Rady.

Tego dnia Komorowski powołał Sławomira Nowaka na sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta. Nowak, który został ministrem odpowiedzialnym za kontakty z rządem i parlamentem, kierował kampanią prezydencką Komorowskiego.

30.9. - Prezydent podczas spotkania z ukraińskim premierem Mykołą Azarowem zapewnił, że Polska niezmiennie wspiera dążenia Ukrainy do integracji ze strukturami unijnymi. Azarow składał w Polsce oficjalną wizytę.

Tego dnia Komorowski powołał Krzysztofa Łaszkiewicza na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta (powierzył mu sprawy prawno-ustrojowe).

1.10. - Komorowski zadeklarował podczas wizyty na Ukrainie, że Polska chce wspierać europejskie aspiracje tego kraju. Zachęcał jednocześnie Kijów do przeprowadzania reform, które będą prowadzić do integracji z UE. Komorowski i ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz spotkali się w Jałcie podczas konferencji zorganizowanej przez Fundację YES (Yalta European Strategy) jednego z najbogatszych Ukraińców Wiktora Pinczuka.

2.10. - Prezydent pogratulował Niemcom w imieniu Polek i Polaków z okazji 20. rocznicy zjednoczenia Niemiec. "To nasze wspólne święto" - napisał w życzeniach opublikowanych na łamach niemieckiego dziennika "Bild".

4.10. - Komorowski odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski geologa Piotra Stańczaka zamordowanego 7 lutego 2009 roku w Pakistanie przez talibów.

Formalną procedurę odznaczeniową - w odpowiedzi na apel internautów - polecił rozpocząć jeszcze w styczniu tego roku ówczesny prezydent Lech Kaczyński.

Prezydent wziął udział w inauguracji roku akademickiego na Akademii Obrony Narodowej. Podczas uroczystości wezwał do konsolidacji jednostek wojskowych, dowództw i szkolnictwa wojskowego.

Komorowski spotkał się z członkami polsko-rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych; prezydent wysoko ocenił wkład grupy w rozwój stosunków polsko-rosyjskich. Współprzewodniczący grupy prof. Adam Daniel Rotfeld oraz prof. Anatolij Torkunow przedstawili prezydentowi wyniki działalności grupy oraz omówili bieżącą i przyszłą tematykę jej prac.

5.10. - Prezydent obserwował na poligonach w Bemowie Piskim koło Orzysza i w Ustce ćwiczenia połączonych sił zbrojnych z udziałem wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej i wojsk specjalnych Anakonda 2010.

Komorowski spotkał się z marszałkami Sejmu Grzegorzem Schetyną i Senatu Bogdanem Borusewiczem oraz premierem Donaldem Tuskiem w sprawie dopalaczy. Politycy poparli inicjatywę rządu zmierzającą do szybkiego zaostrzenia przepisów ws. dopalaczy.

7.10. - Olgierd Dziekoński został sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta (ma koordynować zespół doradców prezydenta). Ponadto prezydent powołał na swoich społecznych doradców ds. samorządu profesorów: Michała Kuleszę, Jerzego Regulskiego i Pawła Swianiewicza oraz dra Jarosława Nenemana.

Prof. Kulesza i Regulski to współtwórcy reform samorządowych, prof. Swianiewicz jest geografem, pracuje na Uniwersytecie Warszawskim; Jarosław Neneman był wiceministrem finansów.

8.10. - Komorowski zdecydował o wycofaniu z Trybunału Konstytucyjnego dwóch wniosków złożonych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, kwestionujących konstytucyjność zmian w ordynacji prezydenckiej oraz w ustawie o NIK.

10.10. - Prezydent zapowiedział w radiu Zet, że postara się doprowadzić do tego, by w miejscu katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku powstało "odpowiednio godne upamiętnienie" ofiar. Ocenił, że Lech Kaczyński ma już "królewski pomnik", w postaci sarkofagu na Wawelu.

Komorowski odznaczył Orderem Orła Białego prof. Stefana Stuligrosza. Twórca i dyrygent "Poznańskich Słowików" otrzymał odznaczenie z rąk prezydenta podczas benefisu z okazji 90. urodzin.

12.10. - Prezydent przekazał kondolencje rodzinom i bliskim ofiar wypadku busa w Nowym Mieście nad Pilicą, w którym zginęło 18 osób. Z inicjatywy prezydenta w województwach mazowieckim i łódzkim obowiązywała trzydniowa żałoba.

Były premier Tadeusz Mazowiecki został strategicznym doradcą Komorowskiego. Na swych doradców prezydent powołał także: Henryka Wujca, Jan Lityńskiego, Jerzego Pruskiego, Jerzego Osiatyńskiego i Romana Kuźniara. Podczas uroczystości, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim, Komorowski powiedział, że zespół jego doradców ma budować "ducha Kancelarii Prezydenta", kształtować sposób myślenia i działania.

13.10 - Prezydent spotkał się z obecnym i byłymi szefami BBN na roboczym lunchu. Tematami rozmów szefów BBN była misja polskiego wojska w Afganistanie, nowa koncepcja strategiczna NATO oraz rola i funkcjonowanie BBN.

Prezydent wyraził zgodę na przedłużenie polskiej misji wojskowej w Afganistanie o kolejne pół roku. Nowe postanowienie obowiązujące do 13 kwietnia 2011 roku nie przewiduje zmiany liczebności kontyngentu

14.10. - Komorowski spotkał się z goszczącym w Warszawie szefem UEFA Michelem Platinim. Prawie godzinę trwał ich wspólny lot helikopterem nad stolicą. Komorowski pokazał gościowi z Francji budowę Stadionu Narodowego i innych obiektów przygotowywanych na piłkarskie mistrzostwa Europy 2012.

Prezydent podpisał ustawy: o ewidencji ludności, która likwiduje obowiązek meldunkowy od 1 stycznia 2014 roku oraz nowelę ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka.

Komorowski złożył także swój podpis pod nowelą ustawy o cenach i kontroli skarbowej, w myśl której sprzedawcy nie będą musieli obniżać ceny towaru wadliwego bądź uszkodzonego.

Komorowski powołał byłego przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa Stanisława Dąbrowskiego na I prezesa Sądu Najwyższego.

Prezydent spotkał się z warszawskimi studentami. Odpowiadał na pytania dotyczące m.in. studenckich zniżek na przejazdy komunikacją miejską, walki z dopalaczami, a nawet o to, gdzie mają żywić się warszawscy studenci po zlikwidowaniu baru mlecznego zwanego "Karaluchem".

15.10. - Komorowski wraz z małżonką rozpoczął trzydniową wizytę we Włoszech; w Rzymie spotkał się z prezydentem Giorgio Napolitano. Rozmowa prezydentów dotyczyła przyszłości UE i jej relacji z krajami sąsiadującymi na południu i na wschodzie. Komorowski zwrócił uwagę na zaangażowanie Włoch w projekt Unii dla Śródziemnomorza, a Polski - w Partnerstwo Wschodnie.

Komorowski wręczył w Rzymie grupie Włochów Medale Wdzięczności, przyznawane przez Europejskie Centrum Solidarności cudzoziemcom, którzy nieśli pomoc Polakom oraz demokratycznej opozycji w latach 80.

16.10. - Ponad pół godziny trwała audiencja Komorowskiego u papieża Benedykta XVI w Watykanie. Po zakończonej rozmowie w cztery oczy, jedynie z udziałem tłumacza, do prezydenta dołączyła małżonka Anna Komorowska i członkowie polskiej delegacji.

Ojciec święty podarował parze prezydenckiej różańce. Komorowski ofiarował papieżowi faksymile z Biblioteki Narodowej pierwszej strony koncertu Fryderyka Chopina f-moll, oprawione w białą skórę, z komentarzem w języku włoskim, oraz podobnie oprawiony album rękopisów Chopina ze zbiorów Biblioteki Narodowej. Od Benedykta XVI otrzymał natomiast Złoty Medal Pontyfikatu.

Para prezydencka uczestniczyła we mszy św. w kaplicy polskiej znajdującej się niedaleko grobu Jana Pawła II. Anna i Bronisław Komorowscy złożyli kwiaty przy grobie polskiego papieża. Prezydent mówił, że jest dla niego ważne, iż będzie mógł pomodlić się przy grobie Jana Pawła II w dniu 32. rocznicy jego wyboru na papieża.

Komorowski powiedział, że zaprosił Benedykta XVI do Polski i dodał, że zaproszenie dla papieża jest stałe. Rozmowa polskiego prezydenta z głową Kościoła Katolickiego dotyczyła też procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II oraz polsko-rosyjskiemu pojednania.

Komorowskiego odwiedził też polski cmentarz wojenny na Monte Cassino.

17.10. - Prezydent z małżonką uczestniczył w mszy św. na placu św. Piotra, podczas której papież Benedykt XVI kanonizował sześcioro błogosławionych. Nowym polskim świętym ogłosił krakowskiego księdza Stanisława Kazimierczyka, żyjącego w XV wieku. Pozostali nowi święci pochodzą z Australii, Kanady, Hiszpanii i Włoch.

Prezydent w drodze powrotnej z Rzymu poinformował dziennikarzy, że wizyta w Polsce prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa planowana jest na 6 grudnia.

Komorowski wyraził nadzieję, że w kwestii regulacji dotyczących metody in vitro politycy zawrą mądry i odpowiedzialny kompromis, który "doceniony" zostanie także przez Kościół. Komorowski podtrzymał w rozmowie z dziennikarzami zamiar, by jego kancelaria stała się miejscem spotkań różnych środowisk politycznych. Jak zapowiedział, w kancelarii będzie jedno miejsce dla kogoś, kto reprezentowałby "opozycję prawicową".

18.10. - Prof. Irena Wóycicka została ministrem ds. społecznych w Kancelarii Prezydenta. Komorowski wręczył jej powołanie na stanowisko podsekretarza stanu.

19.10. - Prezydent mianował trzynastu nowych ambasadorów, m.in. w Iranie, Irlandii, Azerbejdżanie, Słowenii, Danii i Maroku. Na placówki pojechali bliscy współpracownicy szefa MSZ Radosława Sikorskiego - Cezary Król, Rafał Wiśniewski i Witold Spirydowicz.

Komorowski złożył wyrazy głębokiego współczucia rodzinie Marka Rosiaka, który został zastrzelony w łódzkim biurze PiS (biuro zaatakował 62-letni Ryszard C.). Prezydent również "łączył się w nadziei" z rodziną ciężko rannego Pawła Kowalskiego.

20.10. - W Sejmie odsłonięto tablice upamiętniające parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia. Jedna z nich poświęcona jest 18 posłom i senatorom, druga - marszałkowi Sejmu III kadencji Maciejowi Płażyńskiemu.

W uroczystości uczestniczyły rodziny tragicznie zmarłych parlamentarzystów, prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu: Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz, premier Donald Tusk oraz ministrowie jego rządu, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, który poświęcił obie tablice oraz Nuncjusz Apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore.

Komorowski zapowiedział, że w związku z atakiem na biuro PiS w Łodzi, w trybie pilnym zaprosi na spotkanie szefów partii i klubów parlamentarnych, by rozmawiać z nimi o obniżeniu poziomu agresji w polityce. Prezydent ocenił, iż fakt, że zamachowiec, który zaatakował biuro PiS w Łodzi, kierował się "przynajmniej w jakiejś mierze elementami politycznej nienawiści", jest zagrożeniem dla polskiej demokracji.

Prezydent w pierwszej kolejności chciał się spotkać z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Zaprosił go do Pałacu Prezydenckiego na 21 października, pozostałych polityków na 22 października.

21.10 - Nie doszło do spotkania Komorowski-Kaczyński. Prezes PiS odrzucił zarówno pierwsze zaproszenie ze strony prezydenta, jak i kolejne.

Przed południem do Pałacu Prezydenckiego w zastępstwie szefa PiS przyjechali szef klubu PiS Mariusz Błaszczak i wiceprezes partii Beata Szydło. Nie zostali jednak przyjęci przez prezydenta, spotkali się z prezydenckim ministrem Sławomirem Nowakiem.

Kaczyński był w tym czasie w Sejmie, słuchał informacji rządu na temat zabójstwa w biurze PiS w Łodzi, gdzie 62-latek postrzelił śmiertelnie jednego z pracowników, a drugiego ciężko ranił.

Prezydent odznaczył prof. Jana Ekiera Orderem Orła Białego w uznaniu wielkich zasług dla polskiej kultury pianisty, kompozytora, badacza spuścizny Fryderyka Chopina. Prof. Ekier, dziękując prezydentowi za przyznanie mu najwyższego odznaczenia, podkreślił, że praca zawsze sprawiała mu największą satysfakcję.

Podczas uroczystości w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej prezydent wręczył Juliannie Awdiejewej - zwyciężczyni XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina - pierwszą nagrodę w postaci 30 tys. euro, złotego medalu i wieńca laurowego.

Komorowski podpisał nowelę ordynacji wyborczej, która wprowadza inne godziny głosowania w wyborach prezydenta - lokale wyborcze będą otwarte od godz. 8 do 22, a nie jak dotąd - od godz. 6 do 20.

22.10. - Cykl spotkań prezydenta z szefami partii i klubów parlamentarnych w związku z zabójstwem w łódzkim biurze PiS. Komorowski spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem, marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną, szefem SLD Grzegorzem Napieralskim oraz wicepremierem, szefem ludowców Waldemarem Pawlakiem.

Do prezydenta przyjechali też szefowie klubów parlamentarnych: Stanisław Żelichowski (PSL), Tomasz Tomczykiewicz (PO) i Mariusz Błaszczak (PiS). Szef klubu PiS przedstawił prezydentowi zaproponowaną przez PiS "deklarację łódzką" przeciw przemocy w życiu publicznym. Kaczyński zapowiedział, że dopuszcza spotkanie z prezydentem, jeśli - podobnie jak i on - podpisze ten dokument. Komorowski podczas spotkania obiecał Błaszczakowi, że zapozna się z tym dokumentem.

Politycy wychodząc ze spotkań z prezydentem mówili, że omawiano m.in. pomysł Komorowskiego o powołaniu rzeczników kultury politycznej w klubach, a także dyskutowano o poszerzeniu zakresu działania klubowych rzeczników dyscypliny oraz sejmowej komisji etyki poselskiej.

Według Sławomira Nowaka prezydent zaproponował też rozszerzenie obowiązków rzeczników dyscypliny klubowej o sprawy dotyczące "dyscypliny słowa", a także zasugerował uczczenie "ponad podziałami" tragicznie zmarłego Marka Rosiaka. W związku z tym prezydent wysłał list do liderów partii politycznych.

22.10. - Komorowski wziął udział w uroczystości odnowienia doktoratu prof. Henryka Samsonowiczowi na Uniwersytecie Warszawskim. Chciałem życzyć następnym pokoleniom studentów UW, studentom wydziału historycznego, aby spotkali na swej drodze takich profesorów jak Henryk Samsonowicz - mówił prezydent.

Prezydent nadał odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w dziedzinie ochrony zdrowia publicznego. Wręczenia nadanych odznaczeń państwowych w Teatrze Wielkim w Warszawie podczas uroczystej Gali w związku z obchodami Dni Zdrowia Publicznego dokonała w imieniu Komorowskiego prezydencka minister Irena Wóycicka.

23.10. - Prezydent, marszałek Sejmu i premier odwiedzi Łódź. Złożyli kwiaty i zapalili znicze przed łódzką siedzibą PiS, gdzie został zastrzelony Marek Rosiak, a Paweł Kowalski został ciężko raniony nożem. Bronisław Komorowski, Grzegorz Schetyna i Donald Tusk przez chwilę modlili się przed łódzką siedzibą PiS.

Tego dnia Komorowski spotkał się w Pałacu Prezydenckim ze środowiskami dziennikarskimi. Z przedstawicielami KRRiT, Rady Etyki Mediów, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy RP rozmawiał m.in. o potrzebie utworzenia centrum monitoringu prasy i mediów. To kolejne ze spotkań Komorowskiego, dotyczących m.in. obniżenia poziomu agresji w życiu politycznym. Jak zapowiadał Sławomir Nowak, prezydent pragnie dowiedzieć się, w jaki sposób media mogą zaangażować się w "monitorowanie napięcia politycznego w debacie publicznej".

25.10 - Kontynuując rozmowy o obniżeniu poziomu agresji w polityce prezydent spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz z przedstawicielami kół poselskich Markiem Borowskim (SdPl) oraz Bogdanem Lisem z Demokratycznego Koła Poselskiego Stronnictwa Demokratycznego.

Komorowski wraz z małżonką przybyli wieczorem do Rumunii, gdzie następnego dnia polski prezydent składał oficjalną wizytę.

26.10 - Rozmowy Komorowskiego z rumuńskimi politykami skoncentrowały się na zbliżającym się szczycie NATO w Lizbonie. Polski prezydent podkreślił, że propozycje sekretarza generalnego NATO ws. dokumentu strategicznego Sojuszu są godne tego, by je w pełni poprzeć i bronić na konferencji w Lizbonie.

Komorowski spotkał się z premierem Emilem Bocem, przewodniczącą Izby Deputowanych Robertą Almą Anastase i szefem Senatu Mirceą Geoaną.

Prezydent poinformował, że weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych Marka Rosiaka, zastrzelonego w łódzkim biurze PiS.

W liście do szefów partii i klubów parlamentarnych Komorowski napisał, że zbrodnia w Łodzi zasługuje na pełne i jednoznaczne potępienie. Dodał, że wszyscy uczestnicy życia politycznego powinni dokonać rachunku sumienia i wezwał do pojednania.

Pismo trafiło także do marszałków: Sejmu i Senatu. To drugi list prezydenta do szefów klubów i partii po zabójstwie w łódzkim biurze PiS. W pierwszym liście prezydent apelował m.in. by dzień pogrzebu Marka Rosiaka uczynić znakiem "wspólnej żałoby", a także protestu przeciwko nienawiści w polityce.

27.10. - Prezydent powiedział podczas spotkania z maturzystami w Grudziądzu, że nie boi się ekskomuniki ze strony Kościoła za ustawę o in vitro. Jak zaznaczył, w żadnym cywilizowanym kraju europejskim nie zdarzyło się, aby w XXI wieku strefę polityczną dotknęła ekskomunika.

28.10. - Komorowski uczestniczył we mszy żałobnej w łódzkiej Bazylice Archikatedralnej w intencji Marka Rosiaka, zastrzelonego w łódzkim biurze PiS.

Przed rozpoczęciem mszy Rosiak odznaczony został pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - za wybitne osiągnięcia w działalności zawodowej i społecznej podejmowane w służbie państwu i społeczeństwu. Z rąk Komorowskiego odznaczenie odebrała wdowa po Marku Rosiaku. Prezydent nie zabrał głosu podczas uroczystości żałobnej w łódzkiej bazylice.

Po powrocie do Warszawy prezydent spotkał się w Pałacu Prezydenckim z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem przebywającym w Warszawie. Według Kancelarii Prezydenta, wizyta szefa rosyjskiego MSZ związana była m.in. z przygotowaniami grudniowej wizyty prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Polsce.

Komorowski podpisał ustawę o współpracy rządu z parlamentem w sprawach związanych z członkostwem Polski w UE. Zgodnie z nią Rada Ministrów ma przedstawiać Sejmowi i Senatowi nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy informację o udziale Polski w pracach Unii.

29.10. - Zgoda i ciągłość mądrej władzy to gwarancja wspólnego sukcesu - mówił prezydent na spotkaniu w Człuchowie (woj. pomorskie). W jego ocenie, Człuchów jest przykładem miasta, potwierdzającym powiedzenie, że "zgoda buduje, a niezgoda rujnuje". Komorowski spotkał się z 1200 zaproszonymi gośćmi: samorządowcami i przedstawicielami wszystkich gmin.

2.11. - Prezydent apelował podczas wizyty na Podkarpaciu o udział w zbliżających się wyborach samorządowych oraz o budowanie aktywności obywatelskiej. Komorowski odznaczył w Rzeszowie 47 funkcjonariuszy służb mundurowych medalami za walkę z powodzią, jaka nawiedziła Podkarpacie w maju i czerwcu tego roku. W Bieszczadach spotkał się z mieszkańcami Cisnej.

3.11. - Polsce w znacznej mierze odpowiada projekt nowej koncepcji strategicznej NATO. Chcemy też, by 2012 r. był początkiem końca naszej obecności w Afganistanie - takie stanowisko na listopadowy szczyt NATO uzgodnili prezydent i premier Donald Tusk. Komorowski zaprosił do Pałacu Prezydenckiego premiera oraz szefów MSZ Radosława Sikorskiego i MON Bogdana Klicha na konsultacje przed zbliżającym się szczytem NATO w Lizbonie.

Prezydent zapowiedział, że efekty ustaleń ze stroną rządową zostaną omówione na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego 9 listopada, by mogli się zapoznać z nimi także przedstawiciele ugrupowań politycznych.

Komorowski powiedział na spotkaniu ze środowiskami gospodarczymi, że zamierza wspierać rząd w realizacji projektów reformujących gospodarkę. "A jeśli trzeba będzie, to i poganiać" - dodał. Z inicjatywy prezydenta i we współpracy z organizacjami gospodarczymi w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie "Gospodarka konkurencyjnej Polski", które zainicjowało kolejne Forum Debaty Publicznej.

4.11. - Nowa Koncepcja Strategiczna NATO, perspektywa budżetowa UE, relacje dwustronne - były tematami spotkania prezydenta z przebywającym z oficjalną wizytą w Warszawie premierem Czech Petrem Neczasem.

4.11. - Komorowski zaapelował do nauczycieli, by włączyli dzieci w obchody Święta Niepodległości - przez samodzielne wykonanie i przypięcie biało-czerwonych kotylionów. "11 listopada sam wepnę kotylion w klapę marynarki" - zadeklarował prezydent.

5.11. - Prezydent podpisał nowelę ustaw o adwokaturze i radcach prawnych, która znosi możliwość wszczynania adwokackich i radcowskich "dyscyplinarek" na etapie sądowym, bez przeprowadzenia postępowań korporacyjnego rzecznika dyscyplinarnego.

5.11. - Komorowski wraz z małżonką przybyli z dwudniową wizytą do Karlowych War, gdzie głównym tematem rozmów była nowa koncepcja strategiczna NATO.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Adam Michnik, Jan Krzysztof Bielecki, Aleksander Hall i bp Alojzy Orszulik zostaną odznaczeni przez prezydenta Orderem Orła Białego. W związku z tą decyzją z kapituły odznaczenia odeszli b. Rzecznik Interesu Publicznego Bogusław Nizieński i b.opozycjonista Andrzej Gwiazda.

Komorowski poinformował dziennikarzy towarzyszących mu w Karlowych Warach, że będzie przyznawał kolejne odznaczenia dla osób, które pracowały w pierwszych rządach po transformacji ustrojowej 1989 r. Powiedział też, że żałuje, iż Kapituły Orderu Orła Białego odchodzą jej członkowie.

6.11. - Komorowski podkreślił na zakończenie szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Karlowych Warach, że prezydenci Polski, czech, Węgier i Słowacji mają identyczne poglądy dotyczące nowej koncepcji strategicznej NATO, która ma zostać przyjęta podczas listopadowego szczytu Sojuszu w Lizbonie.

Prezydent powiedział dziennikarzom, że nie śpieszy się z przeprowadzką ze swojego prywatnego mieszkania do Belwederu, bo - jak tłumaczy - nie chce opuszczać gniazda rodzinnego. Prawdopodobnie jednak opuści je i to jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

8.11. - Komorowski wraz z żoną Anną odwiedzili szkołę podstawową na warszawskiej Woli, gdzie wraz z dziećmi robili z kolorowego papieru i krepiny biało-czerwone kotyliony z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości.

- Prezydent podpisał nowelizację ustaw: o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej zakazującą handlu dopalaczami. Uzasadnił, że podpisał nowelę w trosce o bezpieczeństwo obywateli.

Przed podpisaniem ustawy poinformował, że zamówił opinie konstytucjonalistów w sprawie noweli. Jak zastrzegł, jeżeli z tych ekspertyz będzie wynikało, że przepisy ustawy zakazującej handlu dopalaczami są sprzeczne z konstytucją, to nie zawaha się skierować jej do Trybunału Konstytucyjnego w trybie tzw. badania następczego.

Prezydent spotkał się z minister zdrowia Ewą Kopacz. Rozmawiali m.in. o projektach ustaw związanych z reformą służby zdrowia.

9.11. - W Pałacu Prezydenckim z inicjatywy Komorowskiego odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. polskiego stanowiska na listopadowy szczyt NATO w Lizbonie. Podczas szczytu Sojuszu, który odbędzie się 19-20 listopada w Lizbonie, NATO ma przyjąć nową koncepcję strategiczną i uzgodnić terminarz przejmowania odpowiedzialności za bezpieczeństwo Afganistanu przez miejscowe wojsko i policję do końca 2014 r.

Są politycy, którzy sami siebie eliminują z rozmowy o bezpieczeństwie państwa - tak prezydent skomentował rezygnację Jarosława Kaczyńskiego z zasiadania w RBN. Swoją decyzję prezes PiS uzasadniał m.in. sposobem negocjowania przez rząd umowy gazowej z Rosją oraz tym, jak rząd i prezydent podchodzą do zmian Traktatu Lizbońskiego.

10.11. - Prezydent wziął udział w uroczystości odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy z 10 kwietnia w Kwaterze Smoleńskiej na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 8.41 - w chwili, w której siedem miesięcy temu rozbił się prezydencki samolot.

Komorowski podkreślił, że dramat, który wydarzył się siedem miesięcy temu dotknął całe polskie państwo, całą polską wspólnotę narodową. "Przeszywający ból stał się udziałem nas wszystkich, ale przede wszystkim rodzin, bliskich osób, które zginęły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem" - zauważył.

Prezydent wręczył Ordery Orła Białego: Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu, Aleksandrowi Hallowi i Adamowi Michnikowie. Odznaczony biskup Alojzy Orszulik nie mógł osobiście odebrać orderu z powodu kłopotów zdrowotnych. Ordery to dowód wdzięczności dla odznaczonych i ich środowisk - podkreślał.

W przeddzień Święta Niepodległości w Pałacu Prezydenckim Komorowski wręczył także nominacje na stopnie generalskie w wojsku, policji i służbach specjalnych oraz akty powołania kanclerzowi i członkom Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Prezydent przyjechał na krótko także do Belwederu, gdzie odbywało się spotkanie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej z prezydentową Anną Komorowską. Według relacji rodzin, Komorowski prosił bliskich tych, którzy zginęli pod Smoleńskiem, o sugestie m.in. jak można upamiętnić ofiary tej katastrofy.

11.11. - Prezydent uczestniczył w centralnych uroczystościach z okazji święta 11 listopada.

Rano wziął udział we mszy inaugurującej obchody Święta Niepodległości w bazylice św. Krzyża w Warszawie. Potem odsłonił tablicę upamiętniającą słynnego "kuriera z Warszawy". Pamiątkową tablicę umieszczono przed domem, w którym Jan Nowak-Jeziorański spędził ostatnie lata życia po powrocie z długoletniej emigracji.

Komorowski złożył też wiązankę biało-czerwonych kwiatów przed pomnikiem przy Muzeum Więzienia "Pawiak". Była to reakcja na akt zniszczenia tego pomnika w nocy. Policja zatrzymała już prawdopodobnego sprawcę dewastacji. Uszkodzeniu uległo także miejsce upamiętnienia papieża Jana Pawła II - rozrzucono tam kwiaty i porozbijano znicze.

Mamy prawo być dumni z odzyskanej wolnej Ojczyzny - podkreślał prezydent podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Apelował, by wielobarwność poglądów i wyobrażeń o państwie nie zamieniła się w piekło wojny polsko-polskiej. "Kiedy się spieramy, spierajmy się mądrze" - wzywał prezydent. W uroczystościach przed GNŻ wzięli udział także m.in. prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, marszałkowie Sejmu i Senatu Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz, premier Donald Tusk.

Po południu Komorowski spotkał się z prezydent Litwy. Rozmowa dotyczyła m.in. uprawnień mniejszości narodowych, relacji dwustronnych i zbliżającego się szczycie NATO w Lizbonie.

W porannym wywiadzie Komorowski zapowiedział, że w czasie wizyty prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Polsce będzie rozmawiał z nim m.in. o wciąż niewystarczającym stopniu wymiany informacji między naszymi krajami w sprawie śledztwa smoleńskiego. Prezydent odniósł się również do sprawy przeniesienia krzyża z kaplicy Pałacu Prezydenckiego do kościoła św. Anny. "Krzyż jest tam, gdzie powinien być" - oświadczył.

12.11. - Bronisław Komorowski zapowiedział, że skieruje do Sejmu projekt zmian w konstytucji wiążący się z członkostwem Polski w Unii Europejskiej (chodzi m.in. o uregulowania, które zaczną obowiązywać po wejściu Polski do strefy euro; dotyczą m.in. organizacji Narodowego Banku Polskiego, w tym przyszłej likwidacji Rady Polityki Pieniężnej).