Skazani wykonali serca dla pacjentów hospicyjnych

a

publikacja 12.02.2021 08:14

Z okazji Światowego Dnia Chorych pacjenci Hospicjum im. Św. Józefa w Raciborzu otrzymali drewniane upominki wykonane przez skazanych z Zakładu Karnego w Raciborzu.

Skazani wykonali serca dla pacjentów hospicyjnych Zakład Karny w Raciborzu Upominki przekazali funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Raciborzu.

 - Drewniane serca powstały w ramach terapii zajęciowej prowadzonej w jednostce i zostały wykonane przez skazanych - pacjentów oddziału terapeutycznego - informuje mjr Justyna Siedlecka z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach.

Akcję zorganizowali funkcjonariusze Służby Więziennej z raciborskiego zakładu karnego. Kierowali się słowami św. Jana Pawła II, z inicjatywy którego obchodzony jest Światowy Dzień Chorych: "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest; nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi’". Te słowa znalazły się też na przekazanych upominkach.

Funkcjonariusze chcieli uwrażliwić osadzonych na los osób chorych i cierpiących. Drewniane serca w ramach terapii zajęciowej wykonywali osadzeni w oddziale terapeutycznym, przeznaczonym dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo.

- W tego typu inicjatywach celem jest pobudzenie świadomości osadzonych, a także uwrażliwienie ich na ludzkie cierpienie i dramaty, jakie mogą dotknąć każdego, bez względu na czas, miejsce, status społeczny - wyjaśnia Justyna Poznakowska, wychowawczyni w Zakładzie Karnym w Raciborzu, inicjatorka akcji.

To nie pierwsza inicjatywa zorganizowana z myślą o podopiecznych raciborskiego hospicjum. Skazani wykonywali już stroiki świąteczne i inne drobne rękodzieła, które funkcjonariusze Służby Więziennej przekazali pacjentom placówki.