Watykan przestrzega Chiny

KAI |

publikacja 18.11.2010 12:48

Stolica Apostolska informuje, że ks. Joseph Guo Jincai nie otrzymał aprobaty Benedykta XVI aby otrzymać sakrę biskupią w Kościele katolickim i uważa, że zmuszanie biskupów pozostających w jedności z papieżem do udziału w uroczystości jaka ma się podobno odbyć ok. 20 listopada jest poważnym pogwałceniem wolności religijnej i swobody sumienia.

Watykan przestrzega Chiny Józef Wolny/Agencja GN ks. Federico Lombardi

Oświadczenie tej treści opublikował dziś watykański rzecznik prasowy, ks. Federico Lombardi.

Ks. Lombardi zaznaczył, iż Stolica Apostolska jest zaniepokojona doniesieniami z Chin kontynentalnych, według których wielu biskupów pozostających w jedności z papieżem jest zmuszanych przez urzędników państwowych do uczestnictwa w bezprawnych święceniach biskupich w Chengde w północno-wschodniej części prowincji Hebei, które mają się podobno odbyć ok. 20 listopada. Jeśli te doniesienia są prawdziwe, to Stolica Apostolska będzie uważała takie działania za poważne pogwałcenie wolności religijnej i swobody sumienia. Udzielenie sakry będzie nielegalne i szkodzące konstruktywnym relacjom jakie rozwijano w ostatnim okresie między Chińską Republiką Ludową a Stolicą Apostolską.

"Ponadto Stolica Apostolska stwierdza, że ks. Joseph Guo Jincai nie otrzymał aprobaty Ojca Świętego by otrzymań sakrę biskupią w Kościele katolickim. Stolica Apostolska pragnąc rozwijać pozytywne relacje z Chinami skontaktowała się w tej sprawie z władzami ChRL i jasno wyraziła swe stanowisko - stwierdza rzecznik prasowy Watykanu.