Wyjątkowo ciepła końcówka lutego

PAP |

publikacja 25.02.2021 06:53

Jak informuje IMGW, przeważający obszar Europy pozostaje w zasięgu rozległego wyżu z centrum w rejonie Morza Czarnego, jedynie północ i częściowo wschód kontynentu znajdują się pod wpływem niżu znad Morza Norweskiego. Polska również pozostaje w zasięgu wspomnianego wyżu. Z południowego zachodu w dalszym ciągu napływać będzie ciepła masa powietrza polarnego morskiego z domieszką powietrza pochodzenia zwrotnikowego.

Wyjątkowo ciepła końcówka lutego Mirosław Rzepka / Foto Gość

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1016 hPa i będzie spadać.

W czwartek bezchmurnie lub zachmurzenie małe, tylko na północnym wschodzie początkowo zachmurzenie umiarkowane lub duże. Rano miejscami mgły ograniczające widzialność do 300 metrów, głównie we wschodniej połowie oraz obniżeniach terenu na południu kraju. Temperatura maksymalna od 9 st. C na północnym wschodzie, około 16 st. C w centrum, do 18 st. C, 20 st. C na południowym zachodzie. Wiatr słaby, tylko na północy umiarkowany, południowo-zachodni i południowy. W Sudetach wiatr w porywach do 65 km/h, w Tatrach do 90 km/h.

W nocy na północy zachmurzenie umiarkowane oraz duże i miejscami opady deszczu. Na pozostałym obszarze bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Na południu kraju lokalnie, głównie w obniżeniach terenu, mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna od 0 st. C, 2 st. C na południu i wschodzie do 5 st. C, 6 st. C na północy i zachodzie, chłodniej tylko w kotlinach górskich, od -5 st. C na Podhalu do -1 st. C w kotlinach sudeckich. Wiatr słaby, na północy umiarkowany, nad morzem porywisty, południowo-zachodni i zachodni. W Sudetach wiatr w porywach do 65 km/h, w Tatrach do 80 km/h.

W piątek na południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze duże z większymi przejaśnieniami i miejscami opady deszczu. Wysoko w Sudetach opady deszczu przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i śnieg. Temperatura maksymalna od 5 st. C nad morzem i 7 st. C miejscami na północy, od 9 st. C do 12 st. C w centrum, do 14 st. C, 16 st. C miejscami na południu. Wiatr umiarkowany i porywisty, nad morzem okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni, tylko na Pomorzu północno-zachodni. Na szczytach Sudetów i Tatr porywy wiatru do 70 km/h, w Sudetach możliwe zamiecie i zawieje śnieżne.

W czwartek w Warszawie bezchmurnie lub zachmurzenie małe, jedynie rano możliwy przejściowy wzrost zachmurzenia do dużego. Rano możliwa mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna 16 st. C. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W nocy bezchmurnie lub zachmurzenie małe, w drugiej połowie nocy stopniowy wzrost zachmurzenia do umiarkowanego i dużego. Temperatura minimalna 5°C. Wiatr przeważnie słaby, zachodni i południowo-zachodni. W piątek w stolicy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 12 st. C. Wiatr słaby, chwilami wzmagający się do umiarkowanego i porywistego, zachodni i północno-zachodni.