Relikwie bł. ks. Jerzego na Targówku

KAI |

publikacja 22.11.2010 10:00

Relikwie błogosławionego męczennika księdza Jerzego Popiełuszki zostały przekazane parafii Chrystusa Króla na warszawskim Targówku.

Relikwie bł. ks. Jerzego na Targówku Roman Koszowski/Agencja GN Relikwie bł. ks.Jerzego Popiełuszki

Parafia otrzymała je podczas uroczystej Mszy świętej odpustowej pod przewodnictwem emerytowanego biskupa warszawsko-praskiego Kazimierza Romaniuka.

W homilii hierarcha zauważył, że Polacy potrafią walczyć o wolność, ale nie umieją z niej korzystać. „Każdemu zależy by być pierwszym. Wielu myśli: co by tu zrobić, aby mniej pracować a mieć więcej pieniędzy. Nosimy w sobie urazy do tych, którzy stają na drodze w naszym dążeniu do doczesnej kariery” – mówił biskup senior.

Przywołując postać Salomona, hierarcha zachęcał wiernych, aby dziękując Bogu za dar niepodległości prosili go także o mądrość, która pozwoli dobrze tę wolność wykorzystać. „Tam, gdzie osobista wolność koliduje z dobrem bliźniego, stoimy na drodze wiodącej do tego, że stanie się ona śmiercionośną anarchią” – przestrzegał bp Romaniuk.

Hierarcha przypomniał też, że królestwo Chrystusa „nie jest z tego świata”. Zaznaczył, że „panowanie Chrystusa, jako Króla Wszechświata ma zupełnie niespotykany, wręcz niezwykły wymiar, bowiem dokonuje się na krzyżu”.

Odwołując się do postaci kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego bp Romaniuk mówił, że „można będąc prawie na krzyżu, będąc pozbawionym wolności – sprawować władzę. Ale takiego królowania świat nie rozumie. To jest Królestwo sprawiedliwości, miłości i prawdy”.

Uroczystość uświetnił występ Warszawskiego Chóru Międzyparafialnego który zaśpiewał fragmenty "Mszy Polskiej" Jana Maklakiewicza.

W świątyni można też obejrzeć wystawę fotograficzną o życiu, męczeńskiej śmierci i beatyfikacji błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Kościół pw. Chrystusa Króla na warszawskim Targówku jest wotum dziękczynnym za cud Bitwy Warszawskiej, której w tym roku przypada 90. rocznica.