Rysunek van Gogha sprzedany za rekordowe 10,4 mln dolarów

PAP |

publikacja 02.03.2021 14:11

Nowojorski dom aukcyjny Christie's sprzedał w poniedziałek rysunek autorstwa Vincenta van Gogha, zatytułowany "La Mousme" (młoda dziewczyna), za 10,4 mln dolarów (8,6 mln euro). To rekordowa suma za rysunek wykonany przez tego artystę.

Rysunek van Gogha sprzedany za rekordowe 10,4 mln dolarów Wikipedia Vincent van Gogh, autoportret.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z bardzo dobrego wyniku aukcji" - powiedziała PAP Giovanna Bertazzoni, wiceprzewodnicząca kolekcji XX i XXI wieku w Christie's, dodając, że jakość prac van Gogha "zawsze zwycięża".

Bertazzoni powiedziała PAP, że był to jeden z najlepszych rysunków, jakie kiedykolwiek wykonał van Gogh. "Technicznie innowacyjny, z niesamowicie różnorodnym zakresem pociągnięć, linii i kropek" - wskazała.

Dzieło powstało latem 1888 roku w Arles we Francji. Jego nazwa nawiązuje do bestsellera Pierre'a Lotiego, "Madame Chrysantheme", historii francuskiego oficera marynarki wojennej, który poślubił Japonkę.

Gideon Querido van Frank z biura prasowego Muzeum Van Gogha w Amsterdamie na pytanie PAP o artystyczną wartość sprzedanego dzieła odpowiedział, że "+La Mousme+ to najważniejszy moment rysownicznej twórczości van Gogha". "Ten piękny portret pokazuje, jakim wybitnym był on rysownikiem, i pokazuje jego ambicje zarówno w rysowaniu, jak i robieniu portretów" - podkreślił.

Sprzedawca i kupujący pozostają anonimowi, jednak na stronie internetowej magazynu "The Art Newspaper" możemy przeczytać, że sprzedawcą jest Thomas Gibson, kolekcjoner sztuki z Londynu, który w 1983 r. odkupił dzieło od poprzedniego właściciela.

Magazyn przypomina, że autor podarował rysunek swojemu przyjacielowi, Australijczykowi Johnowi Russelowi, który sprzedał go w 1920 r. podczas aukcji w Paryżu. Nabywcą był żydowski bankier Kurt Hirschland, mieszkający wówczas w niemieckim Essen.

Kiedy naziści doszli w Niemczech do władzy, Hirschland uciekł do Holandii, skąd później emigrował do USA. Wcześniej, w maju 1940 r., rysunek został mu skonfiskowany przez okupujących Holandię Niemców. "The Art Newspaper" wskazuje, że dzieło w dość tajemniczych okolicznościach trafiło w 1943 r. do amsterdamskiego muzeum Stedelijk, od którego właściciel odzyskał je w 1956 r.

Dotychczas jedynie dwa rysunki van Gogha zostały sprzedane za ceny zbliżone do poniedziałkowej transakcji. "Kwitnący ogród" (1888) został sprzedany w 1990 r. (również za pośrednictwem Christie's) za 8 mln dolarów, natomiast "Drzewa oliwne z Alpilles w tle" (1889) - dziewięć lat później za 8,5 mln w Sotheby's.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ akl/