Hiszpania: Senat poparł ustawę legalizującą eutanazję

KAI |

publikacja 12.03.2021 12:40

Senat Hiszpanii, wyższa izba parlamentu tego kraju, zatwierdził ustawę legalizującą eutanazję. Dokument wróci jednak do niższej izby, Kongresu Deputowanych, gdyż senatorowie zgłosili do projektu ustawy kilka poprawek.

Hiszpania: Senat poparł ustawę legalizującą eutanazję HENRYK PRZONDZIONO/Foto Gość

Według ustawy, osoba wnioskująca o tzw. śmierć wspomaganą będzie musiała odbyć szereg konsultacji medycznych potwierdzających, że jest osobą cierpiąca na poważną chorobę, chroniczną, a zarazem nieuleczalną. W wersji, którą Senat przekaże pod ostateczne głosowanie Kongresowi Deputowanych przewidziano, że konieczne będzie dwukrotne wnioskowanie o dopuszczenie do zabiegu eutanazji, aby wykluczyć ewentualną pomyłkę lub zmuszanie kogoś do poddania się tzw. śmierci wspomaganej. Maksymalnie od złożenia wniosku do eutanazji nie powinno minąć więcej niż 40 dni.

W związku z przekazaniem przez Senat projektu ustawy Kongresowi Deputowanych, Hiszpańskie Stowarzyszenie Adwokatów Chrześcijańskich (AEAC) wezwało posłów do odrzucenia dokumentu podczas głosowania w niższej izbie parlamentu. Władze katolickiej organizacji ujawniły też, że pod petycją domagającą się zaniechania legalizacji eutanazji podpisało się już 12 tys. obywateli Hiszpanii.