Papież o zadaniach prasy katolickiej

KAI |

publikacja 26.11.2010 12:43

„Zadaniem organów informacyjnych Kościoła jest odważna służba prawdzie, aby pomóc opinii publicznej w postrzeganiu i odczytywaniu rzeczywistości z ewangelicznego punktu widzenia” – powiedział papież przyjmując uczestników zgromadzenia Włoskiej Federacji Tygodników Katolickich.

Benedykt XVI Jakub Szymczuk /GN Benedykt XVI

Należy do niej 188 czasopism ukazujących się w poszczególnych diecezjach. W audiencji wzięli także udział przedstawiciele agencji informacyjnej episkopatu Włoch – SIR oraz katolickiego dziennika Avvenire.

„Tak jak mała ilość drożdży, zmieszanych z mąką, sprawia, że rośnie całe ciasto, tak też Kościół, obecny w społeczeństwie powoduje wzrost i dojrzewanie tego, co jest prawdą, dobrem i pięknem. Waszym zadaniem jest zadanie sprawy z tej obecności, która promuje i wzmacnia to, co jest prawdziwie ludzkie i co niesie współczesnemu człowiekowi przesłanie prawdy i nadziei Pana Jezusa” – stwierdził Benedykt XVI.

Papież zauważył, że jednym z najważniejszych wyzwań kulturowych w aktualnym kontekście postmodernistycznym jest sposób rozumienia prawdy. Bowiem dominująca kultura, najbardziej rozpowszechniona na medialnym Areopagu zajmuje postawę sceptyczną i relatywistyczną wobec prawdy, traktując ją na równi ze zwykłymi przekonaniami i opiniami, a więc, jako wiele różnych i możliwych „prawd”. Jednakże pragnienie istniejące w ludzkim sercu świadczy o niezdolności do zadowolenia się „prawdami cząstkowymi”. Z tego względu człowiek zmierza ku głębszej prawdzie, która może ukazać mu sens życia; poszukiwanie to zatem może osiągnąć cel jedynie w absolucie. Prawda, której pragnie człowiek to osoba: Pan Jezus - podkreślił papież.

„W spotkaniu z tą Prawdą, w jej poznaniu i umiłowaniu odnajdujemy prawdziwy pokój i szczęście” - powiedział Ojciec Święty. Wskazał, że misja Kościoła polega na stworzeniu warunków do realizacji tego spotkania z Chrystusem. „Współpracując w realizacji tego zadania, organa informacji są powołane do odważnej służby Prawdzie, aby pomóc opinii publicznej w postrzeganiu i odczytywaniu rzeczywistości z ewangelicznego punktu widzenia. Chodzi o przedstawienie motywów wiary, które jako takie wykraczają poza wszelkie wizje ideologiczne i mają pełne prawo obywatelstwa w debacie publicznej” – stwierdził Benedykt XVI. Zaznaczył, iż stąd właśnie wypływa zaangażowanie dziennikarzy katolickich w ukazywaniu punktu widzenia odzwierciedlającego myślenie katolickie odnośnie do wszelkich kwestii etycznych i społecznych.

Ojciec Święty zachęcił dziennikarzy katolickich, by ich czasopisma były „gazetami ludzi, którzy starają się promować prawdziwy dialog między różnymi nurtami społecznymi, forum konfrontacji i lojalnej debaty między różnymi opiniami. Czasopisma katolickie, wypełniając ważne zadanie informacyjne pełnią też iniezastąpioną funkcję formacyjną, promując ewangeliczne pojmowanie złożonej rzeczywistości oraz wychowanie sumień krytycznych i chrześcijańskich - stwierdził papież.

Benedykt XVI podkreślił, że niezbędnym warunkiem dobrego wypełnienia zadań stojących przed dziennikarzami katolickimi jest troska o stałą i głęboką więź z Chrystusem. „Jedynie głęboka komunia z Nim uzdolni was do niesienia współczesnemu człowiekowi orędzia Zbawienia” – zaznaczył Benedykt XVI. Zachęcił swych gości do odważnego świadczenia wiary oraz utrzymywania dobrych relacji z biskupami, aby mogli współpracować z nimi w ewangelizacyjnym dziele Kościoła.