Kazachstan: relikwie św. Andrzeja z Watykanu

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 03.12.2010 19:01

Benedykt XVI ofiarował Kościołowi w Kazachstanie relikwie św. Andrzeja Apostoła. Podczas uroczystej Eucharystii w Astanie, w imieniu Papieża, przekazał je kard. Tarcisio Bertone.

Wcześniej watykański sekretarz stanu, który przebywa w Kazachstanie z kilkudniową wizytą, ofiarował relikwie również wspólnocie prawosławnej. Kard. Bertone zaznaczył, że to, iż oba fragmenty stanowią część jednej relikwii pochodzącej z kościoła w Amalfi, jest widzialnym znakiem pragnienia kontynuowania dialogu prowadzącego do przywrócenia pełnej jedności chrześcijan.

„Święty dar przyjął w imieniu katolików Kazachstanu, w obecności biskupów i ordynariuszy Azji centralnej, metropolita Astany abp Tomasz Peta – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Andrzej Madej. – Przekazanie relikwii Apostoła Wschodu św. Andrzeja dokonało się podczas Eucharystii sprawowanej w dzień św. Franciszka Ksawerego, patrona misji, i w 36. rocznicę śmierci sługi Bożego ks. Władysława Bukowińskiego, apostoła Kazachstanu. Jutro watykański sekretarz stanu uda się z wizytą do Karagandy, gdzie m.in. nawiedzi budującą się katedrę” – powiedział przełożony misji „sui iuris" w Turkmenistanie. A. Madej OMI, Astana, Kazachstan.