Obecny patriarcha Cyryl o papieżach

PAP |

publikacja 04.12.2010 08:25

W 2008 r. obecny patriarcha Rosji i Wszechrusi Cyryl, wówczas metropolita dał wyraźnie do zrozumienia ówczesnemu ambasadorowi USA w Moskwie, że pozytywnie ocenia Benedykta XVI i przeciwstawił go Janowi Pawłowi II - wynika z przecieku portalu WikiLeaks.

Włoskie media podały, że wśród 852 depesz dotyczących Watykanu, jakimi dysponuje portal WikiLeaks i które wkrótce ma opublikować, znajduje się poufny raport amerykańskiego ambasadora w Rosji Williama J. Burnsa, który 3 kwietnia 2008 roku informował Waszyngton o swym spotkaniu z metropolitą Cyrylem, wówczas drugą najważniejszą osobą w rosyjskiej cerkwi.

Metropolita Cyryl odpowiadał wtedy za kontakty zagraniczne cerkwi.

Według relacji dyplomaty Cyryl pozytywnie wypowiadał się o niemieckim papieżu i "wyraził optymizm, co do perspektyw lepszych stosunków" z nim, przeciwstawiając Benedykta XVI Janowi Pawłowi II. Sprawozdanie to potwierdza stan stosunków między Watykanem a patriarchatem w Moskwie, według którego relacje te poprawiły się od początku obecnego pontyfikatu.

Podczas tego samego spotkania Cyryl "skrytykował decyzję o uznaniu niepodległości Kosowa" i "ostro potępił plany zbliżenia Ukrainy do NATO" - wynika z relacji dyplomaty.

Media ujawniły, że tajne raporty amerykańskiej dyplomacji na temat Watykanu, które mają zostać zamieszczone na stronach WikiLeals, obejmują lata 2001-2010. Około 50 z nich dotyczy, między innymi, tematyki wywiadu i bezpieczeństwa, a inne - na przykład - zarządzania w Watykanie i relacji Stolicy Apostolskiej z innymi krajami.