Niemcy nie chcą pomagać

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 07.12.2010 17:54

Przekazanie prawosławnym obiektów sakralnych w obwodzie kaliningradzkim wywołało także międzynarodowe echa. Prezes niemieckiej fundacji „Kuratorium Arnau” zażądał zwrotu państwu byłego kościoła w Marjino, czyli dawnym Arnau pod Kaliningradem.

Kaliningrad Henryk Przondziono/Agencja GN Kaliningrad
Cerkiew na placu Zwycięstwa

Obiekt ten jeszcze w maju został przekazany rosyjskiemu prawosławiu. Fundacja kierowana przez Waltera Rixa odmówiła dalszego finansowania odbudowy zabytku. Dotychczasowa dotacja fundacji na ten cel wyniosła już 320 tys. euro. Finansowanie prac remontowych odbywało się w ramach umowy z Okręgowym Muzeum Historycznym Kaliningradu.

„Po oddaniu kościoła w ręce rosyjskiego prawosławia umowa faktycznie została zerwana. Jeżeli znowu stanie się on własnością państwa, będziemy zgodnie z umową kontynuować finansowanie prac restauracyjnych do 2018 r.” – oświadczył Walter Rix.

W chwili obecnej w budynku funkcjonuje prawosławna świątynia św. Katarzyny. Odwiedzając w październiku obwód kaliningradzki, patriarcha Cyryl nazwał ją arcydziełem architektury i wyraził życzenie, żeby jak najszybciej była odbudowana.

Kościół w miejscowości Arnau zbudowali Krzyżacy w 1340 r. Do roku 1540 pielgrzymowali tu katolicy. Potem kościoł przejęli protestanci. W czasie działań wojennych w 1945 r., budynek uległ znacznemu zniszczeniu. Od 1960 r. był używany jako spichlerz.

Niemiecka fundacja chciała wesprzeć prace restauracyjne, ale po decyzji oddania go w ręce rosyjskiego prawosławia odstąpiła od tego zamiaru.