Daleko i blisko: Val d'Isere

Wojciech Teister

publikacja 26.05.2021 00:15

To jeden z najpiękniejszych górskich kurortów świata. Zapraszamy do francuskiego Val d'Isere - miasteczka, w którym każdy miłośnik sportu czy natury będzie czuł się świetnie. Zapraszamy na pierwszy odcinek cotygodniowego cyklu fotopodróży.

Daleko i blisko: Val d'Isere   Wojciech Teister

Val d'Isere to jeden z najbardziej znanych kurortów narciarskich we francuskich Alpach, jednak miasteczko zamieszkane na stałe przez niespełna 1,8 tys. mieszkańców tętni turystycznym życiem niemal przez cały rok. Gmina położona jest w regionie Owernia-Rodan-Alpy, tuż przy granicy z Włochami i przez wiele miesięcy w roku zapewnia doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych, bo kurort znajduje się na wysokości od około 1800 m.n.p.m. do aż 3599 m.n.p.m! Choć Val d'Isere słynie przede wszystkim z narciarstwa (tutaj na słynnej trasie Face de Bellevarde rozgrywano m.in. konkurencje alpejskie igrzysk w Albertville, mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim czy zawody Pucharu Świata), to równie, a może jeszcze piękniej jest tutaj latem, gdy cała białe lodowce wznoszą się nad soczyście zieloną doliną.

Val d'Isere - alpejski raj dla narciarzy i... świstaków

W bezpośrednim sąsiedztwie miasteczka znajdziemy mnóstwo szlaków turystycznych o zróżnicowanym stopniu trudności - od łatwych po wymagające, od spacerowych, po wspinaczkowe. Większość tutejszych gór znajduje się już powyżej górnej granicy lasu, co otwiera przed nami zapierające dech w piersiach widoki. Na zielonych, alpejskich łąkach bez trudu można spotkać świstaki, a w wyżej położonych rejonach koziorożce.

Val d'Isere - alpejski raj dla narciarzy i... świstaków

Val d'Isere to również fantastyczne tereny dla miłośników kolarstwa. W 2007 r. z miasteczka startował jeden z etapów Tour de France. Na tych, którzy lubią kręcić pod górkę czeka malownicza droga na przełęcz Iseran położoną na wysokości 2770 m.n.p.m. Na przełęcz prowadzi jedna z najwyżej położonych dróg przelotowych w Europie - została otwarta w 1937 r. i łączy Val d'Isere z Bourg-Saint-Maurice. Stanowi ona najwyższy punkt wielkiej trasy turystycznej, wiodącej wzdłuż najpiękniejszych pasm Alp Francuskich, tzw. Route des Grandes Alpes. Na przełęczy znajduje się duży parking, bufet i wybudowana w latach 30. XX wieku kaplica Notre Dame de l'Iseran Można tam dojechać bez ponoszenia dodatkowych opłat. Przełęcz stanowi dogodne miejsce na rozpoczęcie wycieczek na okoliczne 3-tysięczniki.

Val d'Isere - alpejski raj dla narciarzy i... świstaków

Po drodze na wspomnianą przełęcz mijamy wiele punktów widokowych, na których można się zatrzymać i podziwiać dolinę Izery z wysokości. Właśnie ze względu na łatwą dostępność terenu z użyciem samochodu oraz bogatą sieć kolei linowych i gondolowych jest to jedno z miejsc wartych odwiedzenia przez osoby, które mają problemy z poruszaniem. 

Val d'Isere - alpejski raj dla narciarzy i... świstaków

Osadnictwo na terenie Val d'Isere sięga czasów sprzed Imperium Rzymskiego. Swój intensywny rozwój miasteczko rozpoczęło już w XVII wieku, czyli około 200 lat wcześniej niż nasze Zakopane. W 1637 r. osada otrzymała prawa miejskie, a 27 lat później utworzono tutejsza parafię i rozpoczęto budowę kamiennego kościoła, który do dziś jest jedną z głównych atrakcji turystycznych.

Val d'Isere - alpejski raj dla narciarzy i... świstaków

Nową epokę w historii gminy zapoczątkowało wybudowanie w 1930 r. pierwszego wyciągu orczykowego - na stokach Solaise. Dziś w tym miejscu znajduje się kolej linowa, stoki wokół Val d'Isere przecinają dziesiątki wyciągów, a zdecydowaną większość zabudowy miasteczka stanowią ośrodki wypoczynkowe i wille w stylu alpejskim (tzw. styl chalet) pod wynajem. Wciąż powstaje wiele nowych hoteli, domów czy pensjonatów, ale łaczy je jedno - prawie wszystkie zaprojektowane sa w jednym stylu z wykorzystaniem dużej ilości drewna czy kamienia. Charakterystycznym elementem tamtejszej architektury są dachy pokryte miejscowym łupkiem zamiast dachówki (na zdjęciu). Urbanistyka jest przemyślana dzięki czemu samo przebywanie w mieście gwarantuje już przyjemne doświadczenia estetyczne. Takiego uporządkowania brakuje często w naszych, polskich kurortach.
Dolina Val d'Isere wchodzi w skład jednego z największych kompleksów narciarskich na świecie.

Val d'Isere - alpejski raj dla narciarzy i... świstaków

Spacerując pięknymi uliczkami możemy skorzystać z lokalnych restauracji czy sklepów, w których znajdziemy lokalne specjały - szczególnie warte polecenia są sery i wędliny, zupełnie inne niż te, które najczęściej kupujemy w Polsce. Będą we Francji warto również spróbować lokalnych win.

Val d'Isere - alpejski raj dla narciarzy i... świstaków

Czymś, co mocno uderza w oczy w miesiącach wakacyjnych jest rozlewająca się wszędzie soczysta zieleń alpejskich łąk i kwitnące kwiaty. Nawet w samym miasteczku nie brakuje takich łąk i zakątków. Dzięki położeniu na wysokości 1800 m.n.p.m. letnie upały nie są tu tak uciążliwe. 

Val d'Isere - alpejski raj dla narciarzy i... świstaków

Dojazd do Val d'Isere samochodem zajmuje kilkanaście godzin. Najkrótsza droga z Katowic wiedzie przez Niemcy, Szwajcarię, Francję i Włochy (płatnym tunelem pod Mont Blanc). Można ominąć odcinek włoski i stosunkowo drogi tunel i wybrać nieco dłuższy wariant francuski, liczący około 1640 km. Spora część drogi wiedzie przez Alpy, więc sama podróż dostarcza niezłych widoków. Należy pamiętać, że na autostradach we Francji mamy płatne bramki, a w Szwajcarii obowiązuje całoroczna winieta.