Polski Ład a klasa średnia

Bogumił Łoziński

GN 21/2021 |

publikacja 27.05.2021 00:00

Wbrew twierdzeniom, że Polski Ład zniszczy klasę średnią, stwarza on szanse na jej poszerzenie.

Program Polski Ład zaprezentował premier Mateusz Morawiecki. pis.org.pl Program Polski Ład zaprezentował premier Mateusz Morawiecki.

Prezentując Polski Ład (PŁ), premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł ma „na celu wyciągnięcie jak największej liczby ludzi w kierunku klasy średniej”, a podniesienie progu podatkowego z 85 tysięcy do 120 tysięcy złotych ma być „wzmocnieniem klasy średniej”. Jednak część ekonomistów twierdzi, że te zmiany są niekorzystne dla istniejącej klasy średniej, wręcz mogą ją zniszczyć. Ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju Sławomir Dudek stwierdził w TVN24: „Zapłacą za to osoby prowadzące działalność gospodarczą, osoby zarabiające powyżej średniej krajowej, osoby z tak zwanej klasy średniej”. Dosadniej wyraża się publicysta Łukasz Warzecha, który napisał w Onecie, że zawarte w PŁ propozycje oznaczają „zaoranie klasy średniej” i stwierdził, że „polskie państwo mówi więc teraz obywatelom: bogać się, ale jak się za bardzo wzbogacisz i zaczniesz zarabiać niebotyczne 8 tys. netto, to cię dojedziemy, wyciśniemy i ograbimy”.

Analiza zmian w podatkach rzeczywiście pokazuje, że osoby zarabiające powyżej 7,5 tys. zł brutto będą płacić większe podatki, ale nie na tyle, aby to doprowadziło ich do jakichś poważnych problemów. Natomiast zmniejszenie obciążeń podatkowych dla mniej zarabiających i inne elementy PŁ mogą wykreować nową klasę średnią, i to niekoniecznie utrzymywaną przez transfery z budżetu państwa, choć na początku będą one konieczne.

Nim zaczniemy analizę Polskiego Ładu, trzeba podkreślić, że rozwiązania w nim zawarte są na razie propozycjami i nie znamy ich ostatecznego kształtu. Odpowiednie ustawy dopiero powstają, dlatego możemy jedynie w przybliżeniu szacować jego skutki, choć niewątpliwie zasadnicze kierunki zostały w nim nakreślone.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
  • Zobacz więcej w bibliotece
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.