Konserwatyści Międzymorza

Jakub Jałowiczor

GN 23/2021 |

publikacja 10.06.2021 00:00

Straciliśmy uniwersytety i nie sądzę, żeby udało się je odzyskać – mówił amerykański pisarz Rod Dreher podczas konferencji inaugurującej działalność Collegium Intermarium. Czy chrześcijanie muszą dziś tworzyć własne uczelnie?

Dr Tymoteusz Zych jest rektorem nowej uczelni. Piotr Molecki /east news Dr Tymoteusz Zych jest rektorem nowej uczelni.

Zdaniem autora głośnej książki „Opcja Benedykta”, współcześni konserwatyści nie powinni już reformować instytucji, ale tworzyć własne. – Benedykt z Nursji nie chciał reformować Europy, tylko tworzyć wspólnoty żyjące wiarą – tłumaczył Dreher. – Przez 400 lat cierpliwej pracy benedyktyni przygotowali grunt pod odrodzenie Europy i cywilizacji. Myślę, że w czasach upadku Zachodu i uniwersytetów powinniśmy patrzeć na takie instytucje jak Collegium Intermarium jak na akademicki klasztor, gdzie istnieje życie umysłowe i gdzie w przyszłości będą kształtowane elity, które zreformują instytucje i społeczeństwo.

Prawdziwe prawa

Rektorem nowej uczelni jest dr Tymoteusz Zych, prawnik. Zajęcia mają ruszyć jesienią. Collegium Intermarium oferuje studentom magisterskie studia prawnicze, a także kilka kierunków studiów podyplomowych. To m.in. polityka rodzinna w samorządzie, zarządzanie organizacjami samorządowymi i zarządzanie procesami zakupowymi w nowoczesnej organizacji. Studia, poświęcone nowoczesnym metodom dowodowym, są adresowane przede wszystkim do prawników. Jak czytamy na stronie uczelni, na studiach i aplikacjach prawniczych często brakuje zajęć, które uczyłyby analizowania opinii biegłych. Słuchacze Collegium Intermarium mają się zatem dowiedzieć, na co zwraca uwagę sąd, kiedy dostaje ekspertyzę, jak w praktyce wygląda prowadzona przez służby kontrola operacyjna i jakie błędy popełnia się najczęściej podczas rekonstrukcji wydarzeń. Erudycyjny będzie z kolei kierunek nazwany Europa klasyczna: polityka – kultura – sztuka debaty. Jego studenci mają się uczyć m.in. kultury retorycznej. Twórcy Collegium Intermarium jako flagowe przedsięwzięcie wskazują podyplomowe studia z zakresu międzynarodowych regulacji dotyczących praw człowieka. Potrwają one 2 lata, a zajęcia będą prowadzone w języku angielskim.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.