Ołówek zamiast karabinu

BP KEP/jad

publikacja 16.12.2010 15:43

Polskie dzieci w ramach akcji „Kolędnicy Misyjni” pomogą tym razem dzieciom w Ugandzie. Wielu ich afrykańskich rówieśników dzieciństwo spędza na froncie z karabinem w ręku.

Ołówek zamiast karabinu Jakub Szymczuk/Agencja GN Mali Kolędnicy Misyjni w tym roku pomogą rówieśnikom z Ugandy

– Kolędowanie to dzielenie się radością ze spotkania Zbawiciela narodzonego w Betlejem – zaznacza ks. Bogdan Michalski z Papieskich Dzieł Misyjnych. Kolędnicy misyjni przez trud kolędowania chcą też zwrócić uwagę na trudną sytuację dzieci z krajów misyjnych. W tym roku opowiedzą odwiedzanym rodzinom o dzieciach z Ugandy. Właśnie na ten cel będą zbierane datki przekazane kolędnikom. – Bieda i niepokój nękają na co dzień większość ugandyjskich dzieci. Połowa mieszkańców nie ma dostępu do wody pitnej. Na jednego lekarza przypada 25 tysięcy pacjentów, a szkoła… jest często niespełnionym marzeniem. Ale największym dramatem ugandyjskich dzieci jest niekończąca się wojna domowa – tłumaczy Anna Sobiech, sekretarz Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci (PDMD).

Ponad 20 lat trwa już wojna na północy Ugandy, gdzie żyje plemię Acholi. Niemający wystarczającej liczby żołnierzy rebelianci, walczący z armią rządową, w ciągu 20 lat porwali aż 20 tysięcy dzieci, którym dali do rąk karabiny i kazali im walczyć. Dzieci są szkolone na brutalnych i pozbawionych skrupułów żołnierzy.

Edukacja, szkoła to nasze remedium na problem dzieci-żołnierzy – podkreśla ks. Kazimierz Gajowy SDB, wieloletni misjonarz w krajach Bliskiego Wschodu. Obecnie w Ugandzie pracuje 10 misjonarzy z Polski. Między innymi dla nich przekazana będzie pomoc finansowa ze zbiórki kolędników misyjnych. Umożliwi ona kontynuację 44 najpilniejszych projektów dla blisko 100 tys. dzieci. Dzięki projektom edukacyjnym mali Ugandyjczycy będą mogli uczyć się w szkole. Potrzebne są remonty i wyposażenie szkolnych sal, wsparcie katolickich szkół i internatów, materiały szkolne i pedagogiczne, opłaty czesnego. Projekty ochrony życia to pomoc w utrzymaniu domów sierot, ośrodków dla dzieci niewidomych i niepełnosprawnych, dotkniętych chorobą AIDS, a także programy szczepień, pomoc medyczna, dożywianie. Realizowane są też projekty formacji chrześcijańskiej: przygotowanie do sakramentów, katechezy, budowa i wyposażenie sal katechetycznych przy parafii.

Kolędnicy Misyjni kolędują z reguły pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem. Pamiątką kolędowania jest gwiazdka, na której znajduje się błogosławieństwo dla rodzin przyjmujących kolędników. Mali misjonarze zbierają wtedy datki do puszek. Zakończenie akcji odbywa się podczas Mszy św. w Objawienie Pańskie. 6 stycznia to jednocześnie Misyjny Dzień Dzieci (ustanowił go w 1950 r. Pius XII). Tego dnia dzieci z PDMD na całym świecie łączą się razem w modlitwie, przebierają się w stroje symbolizujące 5 kontynentów, na znak solidarności z wszystkimi dziećmi świata. W Polsce tego dnia do Dzieła przystępują nowi członkowie.

O sytuacji dzieci z Ugandy mali misjonarze mogą mówić nie tylko podczas kolędy po domach, ale również podczas adoracji przy żłóbku w kościele czy jasełek misyjnych w szkole. Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci tradycyjnie przygotowało materiały liturgiczne, które mają pomóc w ich przygotowaniu. – Zaproponowane przez nas jasełka, adoracja przy żłóbku, obrzęd posłania oraz inne teksty mogą sprawić, że przygotowanie kolędników stanie się łatwiejsze. Należy jednak pamiętać, że przedsięwzięcie to zawsze wymaga osobistego zaangażowania bardzo wielu osób: rodziców, nauczycieli oraz członków ruchów i stowarzyszeń kościelnych – napisał we wstępie ówczesny dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Jan Piotrowski.

W ubiegłym roku Kolędnicy Misyjni zebrali na pomoc dzieciom w Pakistanie 503 301 zł. W ten sposób udało im się pomóc 1724 pakistańskim rówieśnikom. Dzieci uczą się w szkole, mają zapewnione wyżywienie i mieszkanie w internacie, opiekę medyczną i wszelką pomoc, aby mogły się rozwijać. Projekty na rzecz pakistańskich dzieci prowadzą misjonarze.

Ojciec Święty każdego roku spotyka się z dziećmi Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, aby osobiście złożyć im swoje życzenia i podziękować za to, co czynią dla rówieśników w krajach misyjnych. „Serdecznie pozdrawiam wszystkich małych misjonarzy obecnych na pięciu kontynentach i zachęcam ich, aby byli zawsze świadkami Jezusa i głosicielami Jego Ewangelii” – mówił Benedykt XVI podczas Światowego Dnia Misyjnego Dzieci w uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 2010 r. Podkreślił, że „inicjatywa ta, z którą czcigodny papież Pius XII wystąpił w 1950 r., wychowuje dzieci do otwartości i solidarności ze swymi najbardziej ubogimi rówieśnikami”.