Węgry: Stan nadzwyczajny przedłużony

PAP |

publikacja 21.12.2010 14:16

Parlament węgierski zaakceptował przedłużenie do 31 marca 2011 r. stanu nadzwyczajnego w trzech powiatach na zachodzie kraju, dotkniętych skutkami październikowego wycieku toksycznego czerwonego szlamu, który spowodował śmierć 10 osób i obrażenia u 150.

Decyzję tę podjęto w nocy z poniedziałku na wtorek większością 301 głosów przy dwóch przeciwnych i 37 wstrzymujących się.

Zdaniem ministra spraw wewnętrznych Sandora Pintera, który był inicjatorem przedłużenia stanu nadzwyczajnego, jest to konieczne przede wszystkim z powodu warunków meteorologicznych.

"Bardzo wilgotna zima spowolniła prace w dziedzinie oczyszczania, odbudowy i prewencji mające na celu ochronę ewentualnych innych miejsc katastrofy" - zaznaczył.

Dodał, że do oczyszczenia kilku tysięcy hektarów gruntów ornych zalanych czerwonym szlamem nadal jest potrzebna pomoc żołnierzy, a tych można zatrudniać w takich celach tylko w razie stanu nadzwyczajnego.

4 października pękł zbiornik z czerwonym szlamem w hucie aluminium w Ajka, 160 km na zachód od Budapesztu, powodując wyciek około 700 tys. m sześc. tej substancji na okoliczne wioski. Był to najpoważniejszy wypadek przemysłowy w historii Węgier.