Podejrzani o planowanie zamachów

PAP |

publikacja 27.12.2010 16:40

Siły bezpieczeństwa Maroka aresztowały sześciu miejscowych obywateli pod zarzutem planowania zamachów w kraju i poza jego granicami - poinformowało w poniedziałek marokańskie MSW. Miejsca ani terminu zatrzymania nie podano.

Podejrzani o planowanie zamachów AUTOR / CC 3.0 Meczet Hassana w Casablance

Według opublikowanego przez oficjalną marokańską agencję prasową MAP komunikatu resortu spraw wewnętrznych, aresztowani to specjaliści od materiałów wybuchowych, którzy planowali użycie ich w atakach na terenie nie wymienionych z nazwy krajów. Planowali również wykorzystanie samochodów-pułapek w zamachach przeciwko zagranicznym interesom w Maroku oraz przeciwko marokańskim instytucjom i agendom bezpieczeństwa.

Przestępcza siatka była ponadto "aktywna w cyberterroryzmie" - głosi komunikat, nie precyzując szczegółów tej aktywności.

"Członkowie siatki zdobyli znaczne doświadczenie w wytwarzaniu materiałów wybuchowych i planowali wykorzystanie ich w aktach sabotażu w kilku międzynarodowych centrach, jak też na terytorium kraju" - podało MSW. Jego komunikat nie wymienia znajdujących się w zasięgu spisku obcych państw ani nazw przeznaczonych do zaatakowania cudzoziemskich instytucji w Maroku.

Od roku 2003, kiedy to w serii samobójczych zamachów bombowych w Casablance zginęło 45 ludzi, w Maroku nie notowano drastyczniejszych aktów terroru. Przez ten czas władze doniosły o unieszkodliwieniu ponad 60 radykalnych komórek islamskich. (PAP)