Likwidacja szpitala w Rabce-Zdroju?

PAP |

publikacja 27.12.2010 17:14

Narodowy Fundusz Zdrowia nie udzielił kontraktu na działalność oddziału wewnętrznego szpitala miejskiego w Rabce-Zdroju. Zdaniem burmistrz miasta Ewy Przybyło, grozi to likwidacją lecznicy trzy lata temu przekształconej w spółkę.

Zarząd szpitala odwołał się od decyzji komisji konkursowej NFZ. Odwołanie to ma być rozpatrywane w czwartek.

"Jeżeli nie dostaniemy kontraktu na działalność oddziału wewnętrznego, to szpital nie będzie istniał, ponieważ to jest podstawowa działalność naszej lecznicy" - mówi PAP burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło. W szpitalu oprócz oddziału wewnętrznego funkcjonują oddziały: chirurgii planowej, paliatywny oraz opiekuńczo-leczniczy; jest też 11 poradni specjalistycznych.

Pieniądze na funkcjonowanie oddziału wewnętrznego rabczańskiego szpitala to ok. 2,5 mln zł - stanowią większość rocznego budżetu lecznicy, który wynosi 5,3 mln zł. Jak twierdzi Przybyło, oddział wewnętrzny jest kluczowym oddziałem dla działalności szpitala. "Tutaj przyjmowanych jest 140 pacjentów dziennie" - mówi.

Zdaniem rzeczniczki małopolskiego oddziału NFZ, Jolanty Pulchnej, funkcjonowanie oddziału wewnętrznego bez zaplecza innych oddziałów o podobnym profilu jest złym rozwiązaniem, dlatego kontrakt na oddział wewnętrzny otrzymał szpital w Nowym Targu, który wykazał się lepszą ofertą zapewniającą kompleksowość świadczeń. Szpital powiatowy w Nowym Targu jest oddalony od Rabki o 20 km.

Poprzedni kontrakt na funkcjonowanie oddziału wewnętrznego w Rabce-Zdroju, NFZ podpisał cztery lata temu. "Analizy poziomu zabezpieczenia świadczeń i potencjału placówki zadecydowały o nieprzedłużeniu dotychczasowego kontraktu na oddział wewnętrzny rabczańskiego szpitala" - dodała Pulchna.

Zdaniem Przybyło, decyzja małopolskiego NFZ to nierówne traktowanie świadczeniodawców i jako przykład podaje szpital w Szczyrzycu w sąsiednim pow. limanowskim, który dostał kontrakt mimo, że funkcjonuje tam tylko jeden oddział, wewnętrzny.

Rada miejska Rabki-Zdroju zainicjowała zbieranie podpisów pod protestem przeciwko nieudzielaniu kontraktu na funkcjonowanie oddziału wewnętrznego szpitala miejskiego. Rada podjęła też rezolucję skierowaną do minister zdrowia, Ewy Kopacz aby zbadać sposób przydzielania świadczeń w małopolskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

Trzy lata temu szpital w Rabce-Zdroju, działający w strukturach szpitala powiatowego w Nowym Targu przeznaczony był do likwidacji. Wówczas szpital przejęło miasto na drodze przekształcenia w spółkę prawa handlowego. Szpital obecnie zatrudnia 248 pracowników. Jak zapewnia PAP Przybyło, rabczański szpital zarabia na swoją działalność. Poprzedni rok szpital zamknął zyskiem 170 tys. zł.