Apel Rosji do obu Korei

PAP |

publikacja 30.12.2010 12:20

Rosja zaapelowała w czwartek do obu państw koreańskich, by przestały "prężyć muskuły" i rozpoczęły dialog. Poparła też propozycję Chin zorganizowania nadzwyczajnego spotkania uczestników rozmów sześciostronnych, by złagodzić napięcie na Półwyspie Koreańskim.

Apel Rosji do obu Korei eutrophication&hypoxia / CC 2.0 Zdjęcie satelitarne Półwyspu Koreańskiego

"Imperatywem jest zaprzestanie działań militarnych (...) i przejście od prężenia muskułów do dialogu między Północą a Południem" - powiedział dziennikarzom rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Aleksiej Borodawkin.

W połowie grudnia Pekin informował, że uzyskał ostatnio poparcie Phenianu dla złagodzenia napięć w regionie, zwołania regionalnych rozmów i posunięcia naprzód denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Od roku 2003 USA, Chiny, Japonia, Rosja i Korea Południowa w ramach tzw. rozmów sześciostronnych próbują przekonać Koreę Północną do porzucenia programu atomowego. Od ponad roku reżim północnokoreański bojkotuje te rozmowy.

Napięcie pomiędzy obiema Koreami wzrosło jeszcze bardziej, kiedy w listopadzie Północ ostrzelała południowokoreańską wyspę w pobliżu spornej granicy na Morzu Żółtym. Zginęły wówczas cztery osoby.