Warsztat sprzed 5000 lat

PAP |

publikacja 02.01.2011 10:13

Chińscy archeolodzy odkryli na stanowisku we wschodnich Chinach ruiny warsztatu, w którym ponad 5000 lat temu wytwarzano przedmioty z jadeitu i kamienia - informuje serwis internetowy Xinhuanet.

Odkrycia ruin pochodzących z okresu około 4000-3000 r. p.n.e. dokonano na stanowisku Fangjiazhou w wiosce Panlian koło miasta Yaolin, w okręgu Tonglu w prowincji Zhejiang na wschodnim wybrzeżu Chin.

Jak poinformowali przedstawiciele Instytutu Archeologii i Reliktów Kultury Zhejiang, znalezisko jest pierwszym odkrytym na terenie Chin starożytnym warsztatem, w którym jednocześnie poddawano obróbce jadeit i kamień i wytwarzano z nich rozmaite wyroby.

Odkrycie pozostałości warsztatu kamieniarskiego sprzed ponad 5000 lat ma duże znaczenie dla poznania procesu produkcji kamiennych narzędzi i przedmiotów z jadeitu oraz badań nad handlem wymiennym w prymitywnych społecznościach.

Wewnątrz ruin warsztatu archeolodzy odnaleźli dużą ilość usypanych w stosy kamiennych krążków oraz wiele prymitywnych przedmiotów i narzędzi do obróbki kamienia i jadeitu, a także dwadzieścia prawie ukończonych pierścieni z jadeitu o zewnętrznej średnicy od 3 do 4 centymetrów każdy.