Plany duszpasterskie 2011

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 03.01.2011 19:50

Na Węgrzech rok 2011 został w Kościele ogłoszony rokiem rodziny. Z tej okazji konferencja episkopatu tego kraju wydała specjalny list, który u progu nowego roku został odczytany we wszystkich kościołach na terenie Węgier.

Plany duszpasterskie 2011 Romek Koszowski/Agencja GN „Rodzina jest niezbędnym dobrem ludzkości” (Benedykt XVI)

W liście biskupi alarmują, że drastycznie zmniejsza się liczba ludności w wielu krajach. Na Węgrzech w minionym roku liczba mieszkańców spadła poniżej dziesięciu milionów. „Wobec takiej sytuacji trzeba zrobić wszystko, aby wspierać rodzinę, bo szeroko rozumiana pomoc rodzinie to nie tylko sprawa socjalna, ale to przyszłość ludzkości”.

Z okazji roku rodziny wszystkie diecezje opracowały specjalne programy mające na celu ukazanie wartości rodziny, a we wszystkich kościołach codziennie po Mszy św. jest odmawiana specjalna modlitwa w intencji rodzin.

Ogłoszenie roku rodziny zbiegło się z przejęciem przez Węgry przewodnictwa w Unii Europejskiej. W oficjalnym programie węgierskiej prezydencji sprawy rodziny i demografii zajmują bardzo ważne miejsce. W końcu marca 2011 r. rząd węgierski przy współudziale Konferencji Episkopatu Węgier zorganizuje europejską konferencję poświęconą sprawom rodziny, w której uczestniczyć będą ministrowie zajmujący się problematyką rodziny w krajach UE oraz przedstawiciele europejskich i krajowych organizacji prorodzinnych.

Z kolei w Polsce rok 2011, w którym przypada 70-lecie śmierci o. Maksymiliana Marii Kolbego i 40-lecie jego beatyfikacji, poświęcono w Polsce postaci tego męczennika. Obchody te, dzięki podjętej już w październiku decyzji Senatu Rzeczypospolitej, wykroczyły nawet poza ramy kościelne. W Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych, do którego należał św. Maksymilian, Rok Kolbiański zaczął się już wcześniej, w jego liturgiczne wspomnienie przypadające 14 sierpnia.

Również w wielu innych krajach z rozpoczętym rokiem związano różnorodne kościelne inicjatywy. Na Litwie jest on Rokiem Miłosierdzia Bożego. Ogłoszony został przez tamtejszy episkopat podczas listopadowych obchodów w wileńskiej Ostrej Bramie ku czci Maryi Matki Miłosierdzia.

Jak wiadomo, z Wilnem związani byli apostołowie Bożego Miłosierdzia, św. Faustyna Kowalska, miała tam część swych objawień, i jej spowiednik, kapłan tamtejszej diecezji, bł. Michał Sopoćko. W wileńskim sanktuarium Bożego Miłosierdzia przechowywany jest pierwszy obraz Chrystusa Miłosiernego, który namalował według wskazań Siostry Faustyny w 1934 r. Eugeniusz Kazimirowski. Jego kopie mają zostać w najbliższych miesiącach rozprowadzone po wszystkich litewskich parafiach. W ramach tegorocznych obchodów zwołany został do stolicy Litwy Krajowy Kongres Bożego Miłosierdzia. Odbędzie się on 1 maja, w święto Bożego Miłosierdzia, już od 10 lat obchodzone w całym Kościele w drugą Niedzielę Wielkanocną.