Apel o oczyszczanie samochodów z lodu

PAP |

publikacja 05.01.2011 11:34

Lubuscy policjanci przypominają kierowcom ciężarówek, aby zadbali o usunięcie lodu ze swoich pojazdów. Spadające z przyczep i naczep kawałki lodu stwarzają zagrożenie dla innych kierowców.

Apel o oczyszczanie samochodów z lodu Henryk Przondziono/Agencja GN

Przekonał się o tym kierowca toyoty corolli jadąc za ciężarowym mercedesem z przyczepą, z plandeki którego w trakcie jazdy oderwał się kawałek lodu i spadł na przednią szybę auta, powodując jej pęknięcie.

Jak poinformowała PAP Justyna Migdalska z zespołu prasowego lubuskiej policji, do zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 2 w rejonie miejscowości Boczów.

Kierowca auta osobowego dogonił poprzedzający go pojazd i zatrzymał. Kierowca ciężarówki nie poczuwał się jednak do winy, pomimo, iż całe zdarzenie widzieli postronni świadkowie. Skończyło się na policyjnej interwencji.

Policjanci zaproponowali kierowcy ciężarówki mandat za stworzenia zagrożenia w ruchu drogowym i uszkodzenie toyoty - ten jednak skorzystał ze swojego uprawnienia i odmówił przyjęcia mandatu, sprawę rozstrzygnie więc sąd.

Policja przypomina, że art. 66 Prawa o Ruchu Drogowym nakłada na kierowcę obowiązek utrzymania pojazdu w takim stanie, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

"Kierowcy ciężarówek winni więc usunąć śnieg i lód zalegający na plandekach i zabudowach przyczep i naczep. W opisanym przypadku skończyło się na pękniętej szybie, ale podobne zdarzenie mogło mieć dużo poważniejsze konsekwencje" - podkreślił PAP Migdalska.