Pamiętajmy o misjonarzach

PAP |

publikacja 05.01.2011 14:45

Przypadające w czwartek Święto Objawienia Pańskiego, zwane Świętem Trzech Króli, jest także dniem wsparcia polskich misjonarzy. W kościołach całej Polski odbędzie się zbiórka pieniężna na rzecz misji - powiedział PAP rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.

Pamiętajmy o misjonarzach Jakub Szymczuk/Agencja GN 6 stycznia szczególnie pamiętamy o misjonarzach pracujących w różnych zakątkach świata

Dodał, że zebrane środki przeznaczone zostaną na wspieranie polskich misjonarzy oraz na utrzymanie Centrum Formacji Misyjnej, gdzie odbywa się przygotowanie do pracy na misjach.

"W Polsce 6 stycznia jest dniem modlitw za polskich misjonarzy i okazją do wsparcia prowadzonych przez nich dzieł" - powiedział ks. Kloch. Przypomniał też słowa polskich biskupów, którzy skierowali z tej okazji list pasterski do wiernych, podkreślając, że "w wymiarze duchowym wszyscy możemy być misjonarzami".

"Uroczystość Objawienia Pańskiego, która zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia, to dzień związany z misjami i głoszeniem Ewangelii całemu światu. Jest to dzień misji, ponieważ upamiętnia pierwsze zetknięcie się pogan z Chrystusem. Jego wyrazem jest pokłon złożony Zbawicielowi przez Trzech Mędrców ze Wschodu. Ofiary zbierane w ten dzień na tacę w polskich parafiach będą przeznaczone na tzw. fundusz misyjny, służący polskim misjonarzom. Dzięki niemu funkcjonuje też Centrum Formacji Misyjnej" - podkreślił rzecznik Episkopatu.

Obecnie na misjach w 94 krajach świata pracuje 2117 polskich misjonarzy. Wśród nich jest 304 księży diecezjalnych, 1144 księży i braci zakonnych, 635 sióstr zakonnych oraz 34 osoby świeckie. Komisja Episkopatu Polski ds. Misji wspiera pracę ewangelizacyjną misjonarzy i pomaga im w budowie i utrzymaniu kościołów, ale także w prowadzeniu szpitali, szkół, przedszkoli i domów opieki, w walce z głodem i ubóstwem ludzi, wśród których żyją i pracują.

Uroczystość Trzech Króli jest również Misyjnym Dniem Dzieci - w wielu diecezjach odbędzie się wówczas zakończenie i podsumowanie inicjatywy "Kolędnicy Misyjni", prowadzonej przez Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. Mali kolędnicy tym razem zbierali pieniądze na pomoc dla swoich rówieśników w Ugandzie.

Każdego roku Komisja Episkopatu Polski ds. Misji przeznacza na pomoc dla polskich misjonarzy około 4 mln zł. Pieniądze te finansują m.in. projekty medyczne, edukacyjne i charytatywne w krajach misyjnych, a także wspierają działalność Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, które przygotowuje misjonarzy do ich przyszłej pracy.

Centrum Formacji Misyjnej działa już od 28 lat. Komisja Misyjna Konferencji Episkopatu Polski powołała CFM do istnienia w 1984 roku. Jego celem jest przygotowanie nowych misjonarzy spośród księży diecezjalnych, zwanych fideonistami, osób świeckich, a także zakonnych, których zgromadzenia nie dysponują własnymi ośrodkami formacji misyjnej. Centrum Formacji Misyjnej służy także swą gościnnością misjonarzom, przebywającym w Polsce. Polskie Centrum Formacji Misyjnej jest ośrodkiem międzynarodowym, jednym z nielicznych na świecie, jeśli chodzi o przygotowanie przyszłych misjonarzy. Dotąd przygotowywali się w CFM misjonarze pochodzący przede wszystkim z Polski, ale także Słowacji, Ukrainy i Litwy.