Bakterie coli w sieci wodnej szpitala

PAP |

publikacja 08.01.2011 12:34

W sieci wodnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSZ) w Kaliszu wykryto bakterie coli. Poza nakazem picia wody po przegotowaniu, w placówce nie ogłoszono w związku z tym żadnych restrykcji dla pacjentów i personelu - poinformował w sobotę PAP rzecznik prasowy WSZ, dr Artur Tarasiewicz.

Bakterie coli w sieci wodnej szpitala wikipedia (PD) Pałeczka okrężnicy (Escherichia coli) w powiększeniu 10.000 razy

Według dyrektora miejscowego Sanepidu Piotra Kisielińskiego, stwierdzono 20 bakterii coli w milimetrze wody. Jak poinformował, do skażenia doszło prawdopodobnie podczas prac konserwacyjnych i wtedy do sieci wewnętrznej mogły dostać się bakterie. Jak wyjaśnił dyrektor, szpital korzysta z miejskiego ujęcia, a w nim woda jest czysta. "Świadczy to o tym, że woda została skażona wewnątrz szpitala" - powiedział PAP.

Zapobiegawczo wodę do picia można używać tylko po przegotowaniu. Takiego zakazu nie ma w przypadkach używania wody do celów higienicznych. Do zabiegów stosowana jest woda destylowana.

Według Kisielińskiego, do sieci podano już środki dezynfekcyjne. W przyszłym tygodniu zostaną pobrane próbki na zawartość bakterii.

Do podobnego skażenia wody w tym samym szpitalu doszło w maju 2007 r. Także wtedy bakterie coli wykryto w wewnętrznej sieci szpitala.