Sudan: 6 zabitych przed referendum

PAP |

publikacja 08.01.2011 15:06

Co najmniej sześć osób zginęło w starciach między rebeliantami a południowosudańskimi żołnierzami w piątek i sobotę na południu kraju - poinformował w sobotę rzecznik armii. W niedzielę w tej części Sudanu odbędzie się referendum ws. niepodległości.

Sudan: 6 zabitych przed referendum MOHAMED MESSARA/PAP/EPA Ubrani w tradycyjne stroje mężczyźni manifestują swoje poparcie dla referendum ws. niepodległości południowego Sudanu.

Siły Ludowej Armii Wyzwolenia Sudanu (SPLA), czyli południowosudańskiego wojska, przygotowały w piątek zasadzkę na rebeliantów z bojówek dowodzonych przez Galwaka Gaia, który od lat walczy z SPLA. W sobotę rebelianci dokonali kontrataku. W ciągu dwóch dni armia zabiła sześciu rebeliantów - wyjaśnił rzecznik armii płk Philip Aguer.

Do starć doszło w południowym stanie Al-Wahda.

Aguer dodał, że rebelianci przybyli z północy kraju, by zakłócić referendum.

Przywódcy posiadającego autonomię polityczną południowego Sudanu często oskarżają władze w Chartumie o wspieranie bojówek, które mają utrudniać przeprowadzenie rozpoczynającego się w niedzielę głosowania.

W referendum mieszkańcy chrześcijańskiego i animistycznego południa, gdzie występuje większość sudańskich złóż ropy naftowej, zdecydują, czy chcą oderwać się od muzułmańskiej północy.

Referendum jest wynikiem międzysudańskich rozmów pokojowych, które odbyły się w 2005 r. w Nairobi, w Kenii. Podpisane przez rząd Sudanu i Ruch Wyzwolenia Sudańczyków (SPLM) porozumienie zakończyło trwającą ponad dwadzieścia lat wojnę domową, w której zginęło ponad 1,5 mln ludzi.