Moda od 170 tys. lat

PAP |

publikacja 09.01.2011 08:59

Nasi przodkowie zaczęli nosić ubrania 170 tys. lat temu, a świadczy o tym wesz znaleziona przez naukowców - informuje serwis Discovery.

Moda od 170 tys. lat ATEF SAFADI /PAP/EPA Nasi przodkowie zaczęli nosić ubrania 170 tys. lat temu. Dziś ubiór jest częścią dziedzictwa kulturowego narodów. Na zdjęciu: palestyńska modelka prezentuje tradycyjny ubiór kobiet Zachodniego Brzegu

Zdaniem naukowców, badania genetyczne świadczą, że wesz głowowa przekształciła się w wesz odzieżową około 170 tys. lat temu. To by oznaczało, że wtedy właśnie człowiek włożył na siebie pierwsze ubranie.

"Ponieważ te wszy są świetnie przystosowane do zamieszkiwania ubrań, uznajemy, że nie mogły pojawić się wcześniej, przed ubraniami" - opisuje kierownik badań, David Reed z Florida Museum of Natural History.

Okazuje się więc, że ludzie zaczęli się ubierać na długo po tym, jak stracili włosy porastające całe ciało, co stało się około miliona lat temu. "To interesujące, że ludzie potrafili przetrwać w Afryce przez setki tysięcy lat bez ubrania i bez owłosienia na ciele" - dodaje Reed.

Wynalezienie ubrania umożliwiło człowiekowi wyjście z Afryki około 100-60 tys. lat temu. Oprócz ubrania, sukces człowiekowi zapewniło opanowanie ognia, używanie narzędzi i rozwinięcie nowych strategii łowieckich - przypomina Reed.

Badania z 2003 r., również oparte na badaniu DNA wszy, wskazywały, że ludzie mogli zacząć używać ubrań ok. 107 tys. lat. Najnowsza praca korzysta jednak z bardziej aktualnych danych i metod obliczeniowych.

Pełne wyniki badań opublikowano na łamach "Molecular Biology and Evolution".