"Nie" dla złagodzenia ustawy o bluźnierstwie

PAP/ RADIO WATYKAŃSKIE

publikacja 10.01.2011 10:53

W Karaczi, 18-milionowej pakistańskiej metropolii, ponad 50 tys. osób wzięło w niedzielę udział w demonstracji przeciwko rewizji drakońskiej ustawy, która przewiduje karę śmierci za obrazę Mahometa.

"Nie" dla złagodzenia ustawy o bluźnierstwie REHAN KHAN PAP/EPA Protest przeciwko rewizji ustawy o bluźnierstwie. Karaczi 09.01.2011

Demonstranci wyszli na ulice również po to, aby poprzeć ochroniarza, który we wtorek zamordował gubernatora stanu Pendżab, Salmana Taseera, jednego z niewielu polityków sprzeciwiających się islamizacji prawa pakistańskiego.

Ochraniarz Mumtaz Quedri zastrzelił gubernatora, ponieważ uznał go za bluźniercę.

Główny organizator niedzielnej demonstracji Fezlur Rehman, przywódca konserwatywnej partii religijnej związanej z talibami Jamiat Ulema Islam, oświadczył dziennikarzom: "Soro rządzący występują w obronie Taseera, my mamy prawo bronić legalnie Mumtaza Quedriego".

Projekt rewizji ustawy o bluźnierstwie, na mocy której 45-letnia chrześcijanka Asia Bibi została ostatnio skazana na karę śmierci, wysunęła b. minister informacji Sherry Rehman z Pakistańskiej Partii Ludowej. Chce ona m.in. zamiany kary śmierci na 5 lat więzienia oraz kar za składanie fałszywych zeznań. Kobiecie wzmocniono ochronę, ponieważ istnieje realne zagrożenie, że fundamentaliści będą próbowali ją zabić. Jeden z muzułmańskich muftich ogłosił przeciw niej fatwę.

Tymczasem we wszystkich kościołach chrześcijańskich Pakistanu modlono się wczoraj o przezwyciężenie nienawiści i budowanie kultury sprawiedliwości i dialogu.

Wobec rozmiarów ulicznych protestów, premier Pakistanu Yousaf Raza Gillani pospieszył w niedzielę z zapewnieniem, że ustawa o bluźnierstwie nie zostanie zmieniona.

Została ona tak skonstruowana, że pozwala na bardzo daleko idące interpretacje. W niektórych przypadkach - pisze AP - pozwala na wysuwanie najdziwaczniejszych oskarżeń. Agencja opisuje przypadek oskarżenia mężczyzny z to, że wyrzucił na ulicy wizytówkę kogoś, kto miał na imię Muhammad.