Gdańsk. Premier złożył kwiaty pod historyczną Bramą nr 2

Justyna Liptak, ks. Maciej Świgoń

publikacja 31.08.2021 17:30

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w obchodach 41. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność" w Gdańsku.

Premier Morawiecki wziął udział w obchodach Sierpnia '80 w Gdańsku. ks. Maciej Świgoń /Foto Gość Premier Morawiecki wziął udział w obchodach Sierpnia '80 w Gdańsku.

Uroczystość złożenia kwiatów, która miała miejsce na pl. Solidarności przy historycznej Bramie nr 2 poprzedziło - tradycyjne - posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność". 

Oprócz premiera wzięli w nim udział m.in. Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, Karol Nawrocki, prezes IPN, Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", a także Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, parlamentarzyści i byli działacze opozycyjni.

Premier w swoim wystąpieniu w sali BHP podkreślił, że kamienie milowe, które prowadziły do powstania "Solidarności" to wysiłek pokoleń robotników, inteligentów, studentów i rolników, którzy walczyli na najróżniejszych barykadach. - Te 21 postulatów zostało wyryte nie w kamieniu, ale przede wszystkim w naszych sercach. Były one czymś więcej, niż tylko postulatami społecznymi, gospodarczymi czy politycznymi, ale czymś więcej, co miało prowadzić Polskę do wolności i niepodległości - podkreślił szef rządu.

M. Morawiecki zaznaczył, że ideały "Solidarności" są ponadczasowe, wynika z nich to, że stawianie wobec siebie - w opozycji - dobra osobistego, indywidualnego oraz dobra wspólnego to fałszywa alternatywa. - Bo dobro wspólne i dobro jednostki są ze sobą splecione. Chciałbym, aby to przesłanie "Solidarności" służyło nam i przyszłym pokoleniom - dodał M. Morawiecki.

- Wierzę, że musimy próbować porozumiewać się ponad różnymi podziałami, a w szczególności w obliczu tak trudnych i coraz trudniejszych okoliczności wokół nas, które na naszych oczach zmieniają świat. Głęboko wierzę, że my, Polacy - ludzie "Solidarności", ludzie wolności - możemy, chcemy i potrafimy takie porozumienie budować i zbudować - mówił premier.

W trakcie spotkania rocznicowego odbyło się również wręczenie młodzieży szkolnej stypendiów z Funduszu Stypendialnego NSZZ "Solidarność" w Gdańsku.

Kolejnym punktem obchodów było przejście na pl. Solidarności i złożenie kwiatów przy Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej. Krótką modlitwę poprowadził ks. Sławomir Decowski, diecezjalny duszpasterz ludzi pracy. - Boże, prosimy, byś przyjął do Siebie, tych naszych braci i siostry, którzy z miłości do ojczyzny ziemskiej oddali swoje życie. Modlimy się także za zmarłych bohaterów Sierpnia 1980 roku - modlił się kapłan.