Egipt: Konsultacje z watykańskim ambasadorem

PAP |

publikacja 11.01.2011 17:06

Egipt wzywa na konsultacje swojego ambasadora w Watykanie po wypowiedziach papieża Benedykta XVI nt. egipskich Koptów. Po zamachu w Aleksandrii Ojciec Święty kilkakrotnie apelował do władz krajów muzułmańskich o większą ochronę mniejszości chrześcijańskich.

Egipt: Konsultacje z watykańskim ambasadorem eviljohnius / CC 2.0 Aleksandria

"Ostatnie oświadczenie Stolicy Apostolskiej (...) stanowi niedopuszczalną ingerencję w sprawy wewnętrzne Egiptu" - poinformowało we wtorek ministerstwo spraw zagranicznych tego kraju.

W ostatnich dniach Benedykt XVI kilkakrotnie potępiał zamach na koptyjski kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Aleksandrii, w którym w noc sylwestrową zginęło ponad 20 osób, a 90 zostało rannych. Zamach wywołał falę protestów, również w samym Egipcie.

W poniedziałkowym przemówieniu do korpusu dyplomatycznego papież zaapelował o zapewnienie skuteczniejszej obrony chrześcijanom na Bliskim Wschodzie, którzy padają ofiarami zamachów. Benedykt XVI przypomniał m.in. zamach w Aleksandrii "gdzie terroryzm brutalnie uderzył w wiernych, modlących się w kościele".

W minioną niedzielę Ojciec Święty wyraził bliskość z wiernymi obrządku koptyjskiego, którzy stanowią od 6 do 10 procent wszystkich mieszkańców Egiptu.

1 stycznia papież wezwał światowych przywódców do ochrony chrześcijan przed nadużyciami i brakiem tolerancji religijnej. "W obliczu groźnych napięć chwili obecnej, szczególnie wobec dyskryminacji, nadużyć i nietolerancji religijnej, które w szczególny sposób godzą dziś w chrześcijan, raz jeszcze kieruję naglące wezwanie, by nie ulegać zniechęceniu i rezygnacji" - powiedział wówczas Benedykt XVI w homilii podczas mszy w bazylice świętego Piotra.