Błogosławiony, błogosławiona!

Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 12.09.2021 13:15

Kardynał Stefan Wyszyński i matka Róża Czacka ogłoszeni błogosławionymi podczas uroczystości w Warszawie. Doczekaliśmy się!

W Świątyni Opatrzności odsłonięto portrety nowych błogosławionych archwwa.pl W Świątyni Opatrzności odsłonięto portrety nowych błogosławionych

Papież Franciszek wyniósł na ołtarze kard. Stefana Wyszyńskiego, "pasterza według serca Chrystusowego, który poświęcił swoje życie jedynemu Bogu i był niestrudzonym obrońcą oraz heroldem godności każdego człowieka" oraz m. Elżbietę Czacką, "która pozbawiona światła oczu, oczami wiary rozpoznała Chrystusa - Światłość świata - i z miłująca wiernością świadczyła o nim wobec kroczących w ciemności ciała oraz ducha".

Msza św. beatyfikacyjna w Wilanowie

BP KEP DODANE 12.09.2021 AKTUALIZACJA 12.09.2021

Msza św. beatyfikacyjna w Wilanowie

​Podczas Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej kard. Stefan Wyszyński i m. Elżbieta Czacka zostali ogłoszeni błogosławionymi.

więcej »

W południe w Świątyni Opatrzności Bożej procesja kardynałów, biskupów i kapłanów rozpoczęła Mszę św. beatyfikacyjną kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża i Dzieła Lasek, ośrodka edukacji niewidomych dzieci i dialogu z niewierzącymi. Uroczystej liturgii przewodniczy papieski delegat kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Przyjęci burzą braw

Foto Gość DODANE 12.09.2021

Przyjęci burzą braw

​Gdy kard. Marcello Semeraro wygłosił formułę beatyfikacyjną na placu przed Świątynią wybuchła radość. Ale były też łzy wzruszenia.

więcej »

Z powodu epidemii beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, planowana wcześniej na 7 czerwca 2020 na pl. Piłsudskiego, musiała zostać przeniesiona. Jednak i w tym utrudnieniu działała opatrzność Boża, bo teraz na ołtarze zostały wyniesione dwie ważne postacie Kościoła, które za życia były ze sobą duchowo związane i które darzyły się przyjaźnią.

Dotknąć świętych. Każdy chciał adorować relikwie

Foto Gość DODANE 12.09.2021

Dotknąć świętych. Każdy chciał adorować relikwie

​Po Mszy św. beatyfikacyjnej wielu pielgrzymów modliło się przed relikwiami błogosławionych kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej. W archikatedrze warszawskiej adorowali relikwiarz z kroplą krwi bł. Prymasa Tysiąclecia i dotykali jego sarkofagu. Podobnie było w Laskach.

więcej »

Niestety z powodu obostrzeń sanitarnych na uroczystość 12 września do Wilanowa nie mogli przyjechać wszyscy, którzy chcieli oddać hołd kard. Wyszyńskiemu i m. Czackiej. Wśród 7 tys. uczestniczących w niej gości znaleźli się: prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Senatu Tomasz Grodzki i Sejmu Elżbieta Witek, lider PiS Jarosław Kaczyński oraz PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, parlamentarzyści i ministrowie.

Przybyli na nią również przedstawiciele korpusu dyplomatycznego z abp. Salvatore Pennacchio, nuncjuszem apostolskim w Polsce, samorządowcy, w tym Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, rektorzy uczelni oraz środowiska związane z nowymi błogosławionymi i krewni kard. Wyszyńskiego. 

Prezydent Andrzej Duda z małżonką wśród świadków beatyfikacji

Foto Gość DODANE 12.09.2021

Prezydent Andrzej Duda z małżonką wśród świadków beatyfikacji

​Wyniesienie na ołtarze kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej odbyło się w obecności najwyższych władz Rzeczpospolitej.

więcej »

Specjalnie na beatyfikację świątynia zyskała nowy wystrój. W części centralnej ściany prezbiterium została umieszczona ikona Matki Bożej Częstochowskiej, która w nocy z 10 na 11 września dotarła do Świątyni Opatrzności Bożej z trasy peregrynacyjnej po Polsce. To dokładnie ten wizerunek, który nawiedził Prymasa Tysiąclecia niedługo przed jego śmiercią.

Poniżej Jasnogórskiej ikony, po obu stronach, zawisły tryptyki z sosnowego drewna, których skrzydła były zasłonięte do momentu ogłoszenia beatyfikacji. 

Dotknąć świętych. Każdy chciał adorować relikwie

Foto Gość DODANE 12.09.2021

Dotknąć świętych. Każdy chciał adorować relikwie

​Po Mszy św. beatyfikacyjnej wielu pielgrzymów modliło się przed relikwiami błogosławionych kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej. W archikatedrze warszawskiej adorowali relikwiarz z kroplą krwi bł. Prymasa Tysiąclecia i dotykali jego sarkofagu. Podobnie było w Laskach.

więcej »

W czasie uroczystej liturgii papieski wysłannik posługuje się pozłacanym pastorałem kard. Stefana Wyszyńskiego, a na ołtarzu stanął kielich, którego używał Prymas Tysiąclecia. W pobliżu ołtarza umieszczono kamień węgielny, przywieziony przez parafian z Ochotnicy Dolnej w diecezji tarnowskiej, którzy wybudują u siebie kościół pw. bł. Stefana Wyszyńskiego.  

Zebranych w świątyni powitał kard. Kazimierz Nycz. Sam obrzęd beatyfikacyjny miał miejsce na początku Eucharystii, po akcie pokuty. Wtedy to metropolita warszawski wypowiedział formułę, prosząc Ojca Świętego o włączenia w poczet błogosławionych kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbietę Różę Czacką. Następnie przedstawił ich życiorysy, podkreślając rolę Prymasa Polski w prowadzeniu narodu w trudnych czasach komunizmu, w przestrzeganiu przed ateizmem i nienawiścią wobec przeciwników. - Do dziś jest wzorem dla wielu ludzi, którzy przybywają do jego grobu, wypraszając potrzebne łaski - mówił kardynał.

Przedstawiając postać matki Czackiej, metropolita warszawski zaznaczył, że jej Dzieło Lasek stało się miejscem kształcenia i zdobywania samodzielności osób niewidomych, ale także ważnym ośrodkiem duchowości. - Dzieło rozpoczęte przez matkę Czacką nieustannie rozwija się i pomaga wielu osobom, nie tylko fizycznie, ale i duchowo - mówił kard. Nycz zaznaczając, że drogi obojga kandydatów wielokrotnie się przecinały, będąc wzajemną inspiracją.

.

Papieski wysłannik wygłosił po łacinie formułę beatyfikacyjną napisaną przez papieża Franciszka, a biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha odczytał jej polskie tłumaczenie.

 Papież wyznaczył też datę 28 maja jako wspomnienie liturgiczne bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i 19 maja jako wspomnienie bł. matki Elżbiety Czackiej.

Od tego momentu Kościół zyskał nowych błogosławionych, co obecni w świątyni wierni przyjęli oklaskami.

Oklaski trwały także wtedy, gdy odsłonięto skrzydła tryptyków, wewnątrz których ukryte były kolorowe zdjęcia Prymasa Tysiąclecia, pochodzące z Archiwum Instytutu Prymasowskiego, oraz błogosławionej franciszkanki.

Ponieważ oboje beatyfikowani żyli stosunkowo niedawno i wiele osób ich pamięta, zrezygnowano z malowania portretów beatyfikacyjnych, zastępując je autentycznymi zdjęciami.

Kiedy w świątyni zabrzmiały hymny beatyfikacyjne, skomponowane specjalnie na tę okazję: "Soli Deo - Jedynemu Bogu" autorstwa ks. prałata Wiesława Kądzieli do słów bp. Józefa Zawitkowskiego, oraz "Błogosławiona Matko Niewidomych" do tekstu s. Damiany Laske FSK z muzyką Piotra Pałki, do prezbiterium ruszyła procesja z relikwiami nowych błogosławionych.

Szklany relikwiarz bł. Stefana Wyszyńskiego, zawierający oryginalny rękopis Aktu osobistego oddania się Matce Bożej, niosła uzdrowiona za wstawiennictwem błogosławionego s. Nulla Lucyna Garlińska ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża. Towarzyszyły jej przedstawicielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego: Krystyna Szajer, która najdłużej pracowała w sekretariacie prymasa Stefana Wyszyńskiego, i Dorota Pawlas.

Wykonany w drewnie relikwiarz bł. Elżbiety Czackiej z kawałkiem kostnym wniosła uzdrowiona za wstawiennictwem błogosławionej 18-letnia Karolina Gawrych, Wraz z nią w procesji szły niewidoma Teresa Dederko oraz matka Judyta Olechowska, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Na zakończenie obrzędu kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, zwracając się do papieskiego wysłannika, podziękował za wyniesienie na ołtarze dwojga Polaków.