Alarm powodziowy w kolejnych gminach

PAP |

publikacja 14.01.2011 17:10

W związku z przekroczeniem stanów alarmowych na rzekach w trzech gminach województwa łódzkiego - Sędziejowice, Osjaków i Działoszyn - ogłoszono w piątek alarm powodziowy. Wcześniej obowiązywał on już w Sulejowie na Pilicy.

Alarm powodziowy w kolejnych gminach Between a Rock / CC 2.0

Jak poinformował PAP dyżurny łódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody, w wyniku ostatnich roztopów i opadów deszczu stany alarmowe zostały przekroczone w pięciu miejscach - na Grabi w Łasku, na Warcie w Działoszynie i Osjakowie, w Mirkowie na rzece Prosna oraz na Pilicy w Sulejowie.

Według WCZK, obecnie nie ma jednak większego zagrożenia i nie ma informacji o poważniejszych zalaniach czy podtopieniach.

Stany ostrzegawcze przekroczone są: na rzece Czarnej Włoszczowej w Januszewicach, w Kłudzicach na Luciąży, na Warcie w Sieradzu, w Podgórzu na rzece Widawka oraz w Łowiczu na Bzurze.

Według prognoz hydrologów, w związku z roztopami i opadami deszczu możliwy jest wzrost i wahania poziomu wody w rzekach regionu, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych, a ich przekroczenia będą się utrzymywać. Hydrolodzy ostrzegają, że może to nieść za sobą niebezpieczeństwo przebywania nad brzegami rzek, podtopienia terenów czy utrudnienia w prowadzeniu prac hydrotechnicznych.