1,4 mln dol. dla Afgańczyków

PAP |

publikacja 14.01.2011 18:51

Siły zagraniczne w Afganistanie wyasygnowały w ostatnich dwóch miesiącach 1,4 mln dolarów dla Afgańczyków za szkody poniesione przez nich na południu kraju w następstwie zaostrzenia działań militarnych koalicji w tym regionie - poinformowało w piątek NATO.

1,4 mln dol. dla Afgańczyków rychlepozicky.com / CC 2.0

Generał James Terry, który dowodzi na południu Afganistanu, powiedział, że od 2 listopada napłynęło ponad 800 wniosków o odszkodowania, z czego ponad połowę już zrealizowano.

Dziesiątki tysięcy zagranicznych i afgańskich żołnierzy są zgrupowane w prowincji Kandahar na południu Afganistanu w celu odzyskania kontroli nad regionem, gdzie straty wojskowe i cywilne są najwyższe od roku 2001, gdy obalono rządy talibów.

Większość odszkodowań skierowano do trzech okręgów w prowincji Kandahar - powiedział miejscowy rzecznik kierowanych przez NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) podpułkownik Webster Wright.

"Większość środków trafiło do Kandaharu, głównie do okręgów Arghandab, Zhari i Panjwai" - powiedział podpułkownik Wright. "Te trzy okręgi liczą na 90 do 95 proc. tej (1,4 mln dolarów) sumy" - powiedział. Dodał, że większość pieniędzy ma pokryć straty rolników, pozbawionych zbiorów ze zniszczonych ogrodów i winnic, którzy muszą doczekać zbiorów z nowych upraw.

Jednocześnie ISAF odrzucił jako "mocno przesadzony" raport przedstawicieli władz Kandaharu, które utrzymują, że zniszczenia zbiorów i domów w prowincji sięgają 100 mln dolarów.